Bananowiec (Musa paradisiaca) jako kwiat doniczkowy

Bananowiec – kilka słów o gatunku

Bananowiec, a w zasadzie banan pospolity to roślina o ogromnym znaczeniu gospodarczym dla wielu zakątków świata. Mączne odmiany banana są znaczną częścią codziennego wyżywienia w bardzo wielu państwach. Owoce deserowe są zjadane chętnie na całym świecie, ponadto z bananów robi się hummus do roślin ozdobnych i naturalne włókno. Na dodatek ta wspaniała roślina jest bardzo atrakcyjna, a jej wspaniałe liście przepięknie wyglądają w domu.

W doniczce uprawiany jest bananowiec karłowaty. Przypomina pokrojem drzewo, jednakże tak naprawdę jest to krzewinkabylina zbudowana z tak zwanego pnia pozornego. Kłodzina jest utworzona z pochw liściowych, które wyglądają jak pień. Na górze pojawiają się duże, bardzo atrakcyjne liście. W uprawie domowej ten kwiat doniczkowy osiąga maksymalnie 2-3 m wysokości.

Bananowiec ma piękne, miękkie liście. Są one dość cienkie i łatwo poddają się uszkodzeniom, dlatego roślinę należy omijać z daleka. Roślina rozwija się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza, a przyrost jest ogromny. W czasie gorącego lata co tydzień pojawia się nowy liść, więc gatunek szybko się rozwija. W uprawie domowej bananowiec w doniczce roślina wytwarza kwiaty i może owocować. Banany pojawiają się około 4-5 lat od rozpoczęcia uprawy od nasionka i nie są tak smaczne i słodkie jak te, które kupujesz w sklepie. Jednak satysfakcja z ich uzyskania jest ogromna. Kwiat nie jest szczególnie atrakcyjny, warto jednak wiedzieć, że jest jadalny i spożywa się go na surowo.

Bananowiec karłowaty (Musa acuminata) w doniczce

W uprawie domowej w doniczce najczęściej pojawia się bananowiec karłowaty, czyli właśnie Musa acuminata. To najstarsza uprawiana roślina na świecie – nasiona bananowca sprowadzili do starożytnego Rzymu żołnierze w czasie swoich afrykańskich podbojów. Odmiany karłowate dobrze sprawdzają się w doniczkach, są bardzo atrakcyjne. Część z nich ma ładne, wybarwione na czerwono liście i nietypowo zabarwiony układ nerwów.

Bananowiec uprawia się na dwa sposoby. Ten kwiat doniczkowy można kupić w sklepie lub uprawiać z nasion. Ten pierwszy sposób jest dobry, ponieważ od razu kupujesz sporą roślinę. Jednakże sadzonki bananowca mogą niestety kosztować sporo – 150 cm wysokości to koszt od 350 do nawet 700 zł! Nasiona bananowca nie są tak drogie, jednakże ich uprawa wymaga cierpliwości. Dorosłą roślinę osiągnie się dopiero po mniej więcej 4-6 latach. Jeśli lubisz oryginalne rośliny, sprawdź także ten artykuł o uprawie drzewka pomarańczowego w domu.

Bananowiec – drzewo o specyficznych wymaganiach

Drzewo bananowe (Musa acuminata) – wymagania uprawowe

Wymagania siedliskowe bananowca są dość duże. Kwiat doniczkowy dobrze czuje się w domu, ale nie można zapomnieć, że naturalnie rozwija się w rejonach tropikalnych i klimacie subtropikalnym. Dlatego uwielbia słońce i wysoką wilgotność powietrza. Dlatego należy znaleźć dla nich jasne miejsce, optymalnie w pobliżu okna. Nie powinno być ono przesłonięte – bananowcom nawet bezpośrednie, mocne nasłonecznienie nie szkodzi. Zimą należy zapewnić bananom dodatkowe oświetlenie, na przykład lampką.

Roślina powinna mieć temperaturę powyżej 18 stopni Celsjusza. Na lato można wystawić go do ogrodu, ale należy stopniowo przyzwyczajać go do słońca. Należy tylko znaleźć dla niego osłonięte przed wiatrem miejsce, ponieważ delikatne liście szybko ulegają uszkodzeniom – pękają wzdłuż nerwu, co znacznie osłabia całą roślinę.

Przydatne akcesoria w ogrodzie - promocyjne ceny

Bananowiec w doniczce – przesadzanie

Sadzonki bananowca kupione w sklepie ogrodniczym są już zasadzone w odpowiednim podłożu. Ale co 2-3 lata roślinę można przesadzić w nową, świeżą ziemię. Powinna być żyzna, zasobna w próchnice i składniki odżywcze. Podłoże musi być także przepuszczalne, na przykład poprzez dodanie niewielkiej warstwy keramzytu lub drobnych kamyczków. Można zastosować ziemię do roślin egzotycznych.

Przesadzanie należy zrobić bardzo delikatnie. Liście rośliny łatwo uszkodzić, dlatego należy delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i umieścić ją w podłożu tak, żeby nie podwinąć jej korzeni. Na wierzch należy wrzucić większą ilość podłoża, żeby drzewko było stabilne. Przesadzanie najlepiej przeprowadzić wiosną, ewentualnie wczesnym latem. Co roku można wysadzać banana do ogrodu, jednakże na początku września należy je wykopać i przesadzić do doniczki.

Kawiat bananowiec w doniczkach na tle żółtej ściany oraz bananowiec w doniczce
Bananowiec w doniczce i jego uprawa, czyli kwiat bananowiec w domu

Bananowiec (Musa acuminata) – pielęgnacja krok po kroku

Uprawa bananowca – podlewanie i nawożenie

Bananowiec karłowaty potrzebuje regularnej pielęgnacji. Nie ma szczególnych wymagań pod tym względem, ale nie można zapomnieć o tym, by często go podlewać i nawozić. Gatunek potrzebuje obfitego podlewania, zwłaszcza latem. Należy jednakże uważać, żeby korzenie nie stały w wodzie, więc to, co spłynęło do podstawki, trzeba wylać. Jak często podlewać bananowca? No cóż, najlepiej tak, by podłoże było ciągle wilgotne. Im chłodniej, tym rzadziej wykonuje się podlewanie.

Nawożenie jest równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Rośliny są piękniej wybarwione i szybciej się rozwijają, jeśli regularnie podaje się im środek nawozowy. Wystarczy zwykły preparat do roślin zielonych i ozdobnych z liści. Nie potrzebuje specjalnych środków do cytrusów czy roślin egzotycznych. Nawóz wystarczy dodać do wody do podlewania, na przykład raz na 2 tygodnie. Dobrym rozwiązaniem są po prostu pałeczki nawozowe lub aplikator z żelowym preparatem.

Problemy z pielęgnacją bananowca

Pielęgnacja bananowca nie jest trudna także dlatego, że roślina nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki. Jednakże czasami zdarzają się przejściowe problemy w uprawie. O wszystkim informują nas liście – każda zmiana może oznaczać, że roślina potrzebuje czegoś szczególnego.

Najczęściej na brzegach pojawiają się brązowe plamy. Blaszka liściowa nieco brązowieje, a na całej długości brzegi są mocno pofałdowane. To oznacza, że bananowiec potrzebuje regularnego podlewania. Zdarza się także, że liście banana żółkną i stają się mało atrakcyjne. To może oznaczać niedobór składników odżywczych, więc należy częściej stosować preparaty wieloskładnikowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny