Barbula – opis, wymagania i uprawa

Barbule to rośliny pochodzące z terenu Azji Wschodniej i należą do rodziny werbenowatych. To niski, bo dorastający od 50-100 cm krzew o rozłożystej, gęstej, a jednocześnie kulistej formie. Na szerokość roślina mierzy tyle samo, ile mierzy. Barbula jest wybierana nie tylko ze względu na piękne, niebieskie kwiaty, ale też na sam okres kwitnienia przypadający na sierpień- październik. Mocno niebieskie kwiaty wyglądają niczym polne chabry lub czarnuszka siewna. Do tego roślina jest miododajna, dlatego jej kwiaty przyciągają liczne pożyteczne owady np. pszczoły, motyle. Podobnie jak trojeść amerykańska.

W klasycznej i najpopularniejszej odmianie, czyli barbuli klandońskiej liście o kształcie wydłużonym-eliptycznym, mają najczęściej odcień zielono- srebrny. Zakończone ząbkowaniem. W nowych odmianach mogą być jasnozielone lub nawet dwubarwne. Listki oraz pędy barbuli zapachem z kolei przypominają lawendę. Pędy są pokryte drobnym meszkiem. Pora kwitnienia barbuli jest jej największym atutem, ponieważ mała ilość krzewów kwitnie w tym czasie. Porą zimową roślinę zdobią drobne owoce.

Barbula klandońska niebieska nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska uprawy. Jednak preferuje miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Dobrym pomysłem będzie zasadzenie jej przy murowanym, parkanowym ogrodzeniu czy ścianie budynku.

Gleba przepuszczalna oraz lekko wapienna. Gdy gleba, w jakiej rośnie, będzie zbyt "ciężka", to odda nam mniejszymi kwiatostanami. Co do chorób jest bardzo odporna. Ponadto także na okresy suszy. Nie są jej one straszne. Nie można tego samego powiedzieć o odporności na niskie temperatury. Ważne zatem, by ją okrywać na zimę np. kompostem, agrowłókniną lub okopczykować ją.

Barbula niebieska – cięcie, pielęgnacja, rozmnażanie


Zabiegi pielęgnacyjne dla tej rośliny to przede wszystkim cięcie. Pierwsze wiosną (na początku sezonu wegetacyjnego) - wtedy skracamy krzew do około 20 cm nad ziemią. Należy to robić co roku. Po co się to robi? By pobudzić do wzrostu świeże, nowe pędy. Z tych rozwijają się kwiatostany.

Później w razie potrzeby usuwamy suche i chore pędy.

Spora ilość ogrodników nawozi warzywa, owoce i kwiaty, jednak zapomina o drzewach oraz krzewach.Do nawożenia rośliny, jaką jest barbula przygotujmy się na wiosnę, ale dopiero w kolejnym roku od posadzenia. Następne zabiegi wykonuje się co miesiąc do lipca. Mogą to być nawozy mineralne. Dla lepszych efektów można dodać odżywki z wapniem w składzie.

Barbulę klandońską rozmnażamy wegetatywnie z pobranych sadzonek pędowych. Robi się to w czerwcu. Najpierw trzeba odciąć sadzonkę z wierzchołka pędów. Powinna mierzyć około o 10 cm.

Taką sadzonkę wkładamy do wody np. w specjalnym płynie przyspieszającym ukorzenienie. Dostępny w sklepach.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Pszczoła na kwiatach barbuli, a także opis rośliny barbula, wymagania i uprawa oraz pielęgnacja
Barbula o pięknych, niebieskich kwiatach i jej opis, rozmnażanie w ogrodzie oraz wymagania pielęgnacyjne

Kolejno sadzimy sadzonki w mieszance piasku z torfem. Wiadomo, że sadzonki trzeba zraszać wodę regularnie. Aby utrzymać wilgoć można okryć sadzonki folią przezroczystą z dziurkami. Najlepiej, aby rozmnażać je przy temperaturze 18 st. Kiedy sadzonki się ukorzenią, przesadzamy je do doniczek. Maksymalna średnica to około 6 cm. Tak pozostawiamy je na zimę w temperaturze 10 st. zaś na wiosnę sadzimy do gruntu.

Krzew barbula - zastosowanie

Jesień bez wątpienia barwna pora roku wśród roślin. Wiele z nich wygląda bardzo efektownie przed zimą. Dotyczy to głównie drzew oraz krzewów. Choć nie brakuje też kwiatów. Te drugie mogą mieć barwne liście lub obsypywać się kwiatami. Krzewy kwitnące jesienią do ogrodu to dobry wybór jeśli chcesz ożywić go i nadać barw. Jesień wcale nie musi być nudna.

Barbula niebieska nadaje się do przydomowych ogrodów. Będzie pięknie wyglądać na tle innych roślin w kolorach żółtych (np. Mahonia pospolita), które też kwitną o tej porze. Samodzielnie posadzony także będzie ładnie się przedstawiał. Sprawdzi się również w tak zwanych ogródkach skalnych, gdyż jest wytrzymała na warunki suszy i zajmuje niewiele miejsca. Ten mały krzew spotka się także na tarasach zasadzone w donicach. Piękny zapach i uroda rośliny urzeknie wiele amatorów ogrodów. Barbulę najczęściej sadzi się po kilka w rzędzie, co tworzy swego rodzaju żywopłot. Można nim odgrodzić lub wyznaczyć strefy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat mniej popularnych odmian tawuły.

Odmiany barbuli i ich cena

Barbula klandońska ‘Summer Sorbet' wyróżnia się liściami o dwóch kolorach żółtym i zielonym. Żółte są ich zewnętrzne brzegi. Kwiaty tej odmiany są niebieskie. Dorasta do 1 metra. To odmiana luksusowa spośród barbuli.

Na uwagę zasługuje Barbula szara 'Sunshine Blue'. Barbula szara jest podobna do "zwykłej" barbuli klandońskiej. Odróżnić je można głównie po kształcie liści. Szara ma ząbkowane wszystkie listki, zaś jej klasyk miewa listki o całych brzegach. Wbrew nazwie, barbula szara jest mniej szara niż klandońska.

Jedną z ciekawszych odmian jest 'Heavenly Blue' . Odmiana dorastająca do maksymalnie 90 cm wysokości. Jej szerokość za to mierzy aż do 1,5 metra. Najbardziej charakterystyczne są jej liście w jasnozielonym kolorze. Krzew zakwita od czerwca do lipca. Kwiaty, jak na barbulę przystało, są koloru niebieskiego.

Barbula 'White Surprise' wyróżnia się dwubarwnymi liściami. Ich obwódka jest biała, zaś środek zielono-szary. Kwiaty niebieskie. Dorasta do 1 metra.

Odmiana o nazwie 'Dark Knight' to bardzo gęste kwiaty, o niemal fioletowym kolorze. Liście są ciemnozielone.

Ceny sadzonek barbuli zależnie od odmiany mieszczą się w przedziale 18-30 zł. Roślina - sadzonka sprzedawana jest w pojemnikach, zatem ma zwykle dobrze rozwinięte korzenie, dlatego można sadzić je od wczesnej wiosny aż do jesiennych dni. Barbule w naszym kraju nie są jeszcze popularne. Widzimy je raczej u zaawansowanych ogrodników, lubiących nietypowe okazy roślinne. Opinie o niej są jednak bardzo pozytywne. Proste w uprawie, efektowne i pachnące. Do tego są dobroczynne dla środowiska, bo miododajne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny