Barwinek pospolity – efektowna roślina okrywowa

Co warto wiedzieć o barwinku pospolitym?


Kwiat Vinca minor to barwinek zimozielony, mrozoodporny, dorastający do 30 cm wysokości. Barwinek mniejszy kwitnie wiosną, od marca do maja, pokrywając teren gęstym błękitnym kobiercem. Po raz drugi kwiaty pojawią się w sierpniu. Pięciopłatkowe niebieskie kwiatki ładnie kontrastują z ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi. Barwinek ogrodowy dobrze rośnie na glebach próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie pH 4,9-6,5. Ma niewielkie wymagania uprawowe. Chętnie bywa stosowany do zazielenienia słonecznych i zacienionych zakątków w ogrodzie, popularne jest sadzenie krzewinek na skalniakach, a także w przestrzeni publicznej, np. w parkach czy na cmentarzach. Szczególnie pięknie barwinek prezentuje się na tle wyższych paproci.

Uprawa i pielęgnacja rośliny nie przedstawia żadnych problemów. Jak sadzić barwinek? Najlepiej wykorzystując dobrze ukorzenione sadzonki, dostępne w sklepach ogrodniczych. Cena sadzonki to około 3,50 zł/szt. Najlepszy termin na sadzenie w ogrodzie to początek kwietnia. Barwinek pospolity możemy bezpiecznie sadzić do końca września. Przed umieszczeniem sadzonki w dołku, usuwamy chwasty. Prawidłowe sadzenie to 12 sztuk na 1m2 oraz rozstawa około 25 cm. Barwinek ogrodowy jest rośliną płożącą, szybko zadarniającą teren. Po 10 latach każda krzewinka rozrośnie się na szerokość około 50 cm. Sprawdź także ten artykuł o jałowcu płożącym i innych roślinach.

Barwinek pospolity - sadzenie i rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie roślin możemy przeprowadzić jesienią:

  • przez dzielenie bryły korzeniowej. Tak uzyskane sadzonki nasadzamy w nowym miejscu,
  • rozmnażanie przez sadzonki pędowe, uzyskane z pędów wierzchołkowych, z 3-4 parami listków. Umieszczamy je w doniczkach, w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Po nasadzeniu w gruncie regularnie podlewamy sadzonki do momentu, aż wytworzą mocne korzenie.

Zasilanie przeprowadzamy po upływie 3 lat od posadzenia roślin, gdy zauważymy, że pojawia się mniej kwiatów. Najlepiej zastosować nawożenie kompostem, użyć nawozów mineralnych i nawozów o przedłużonym działaniu lub zastosować nawożenie biohumusem. Pielęgnacja Vinca minor polega na przycinaniu pędów, co pozwoli roślinie zagęścić się. Cięcie przeprowadzamy na przełomie lutego i marca, zanim zacznie się sezon wegetacyjny. Efektowna roślina okrywowa może zdobić ogrody w całym kraju. Zimozielony barwinek zimuje pod śniegiem. Problematycznymi miejscami są Tatry i Suwalszczyzna, gdzie występują najsurowsze zimy. Młody barwinek należy zabezpieczyć w tych rejonach przed spadkiem temperatury.

Barwinek w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, cena

Chociaż barwinek pospolity jest lekko trujący, odpowiednio przygotowane ziele ma działanie lecznicze. Zielarze wskazują, że barwinek pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych oraz chorób układu krwionośnego. Znajduje zastosowanie w zakrzepowym zapaleniu żył, obniża ciśnienie tętnicze, polecany jest w przypadku niedotlenienia mięśnia sercowego oraz przy wewnętrznych krwawieniach. Surowiec zielarski pozyskuje się od maja do sierpnia. Wysuszony, należy przechowywać w przewiewnym i ciemnym miejscu, np. w papierowych torebkach. Herbatka ziołowa, sporządzona z mieszanki ziół, o składzie – barwinek, korzenie tataraku i waleriany, ziele krwawnika oraz owoce głogu – obniża ciśnienie krwi i poprawia ogólny stan nerwowy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o popularnych roślinach na balkon.

Barwinek mniejszy – atrakcyjne odmiany

Barwinek pospolity ‘Alba’ – krzewinka tej odmiany wytwarza kwiaty koloru białego, ładnie komponujące się z ciemnozielonymi liśćmi. Barwinek zimozielony obficie kwitnie od kwietnia do maja, potem ukazują się pojedyncze kwiaty, zdobiące roślinę przez całe lato. ’Alba’ dorasta do około 15 cm wysokości. Wymagania uprawowe to umiarkowanie wilgotne próchniczne gleby oraz zacienione stanowisko. Charakterystyczną cechą białej odmiany jest jej pokrój - płożący się w dolnych partiach, a wzniesiony w górnej części. Jak sadzić kwiat barwinka? Najlepiej w rozstawie około 60 cm x 30 cm, ze względu na rozrastanie się krzewinek. Możemy sadzić sadzonki po drzewami, zastąpić kobiercem barwinków trawniki, a także ozdobić rabaty.

Kwiat Vinca minor’Alba’ możemy zakupić za około 6 zł / szt.

Barwinek pospolity ‘Atropurpurea’ – purpurowy pięciopłatkowy kwiat barwinka pojawia się w maju i zdobi roślinę do sierpnia. Dekoracyjne są również zimozielone skórzaste liście, o soczyście zielonym kolorze. Uprawa udaje się na stanowiskach słonecznych i zacienionych, na próchnicznych glebach. W miejscach słonecznych kwiaty są liczniejsze i intensywniej wybarwione. ‘Antropurpurea’ jest efektowną płożącą się krzewinką, stosowaną do okrywania przestrzeni ogrodowych.

Cena sadzonek – około 6,30 zł / szt. za rośliny 1-4 sztuk i około 4,50 zł / szt., przy zakupie powyżej 50 szt.

Barwinek pospolity ‘Sebastian’ – jest polską odmianą o ciekawych dekoracyjnych liściach. Osiąga wysokość do 15 cm. Niebieskie kwiaty pojawiają się w kwietniu i dekorują krzewinki do września. Soczyście zielone eliptyczne liście wyróżniają się żółtymi nieregularnymi przebarwieniami. Uprawa wymaga nasadzenia na glebach żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Kwiat barwinka preferuje stanowiska zacienione, o lekko kwaśnym podłożu. Barwinek ‘Sebastian’ należy do silnie rosnących płożących się roślin, o rocznym przyroście pędów około 30-50 cm. Na 1m2 sadzimy najwyżej 10 sztuk. Vinca minortej odmiany wymaga cięcia tylko wówczas, gdy rośnie na obwódkach rabat. Należy do roślin odpornych na mróz. Znajduje zastosowanie jako okrywa przestrzeni ogrodowych. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Długie ulistnione pędy i czysto niebieskie kwiaty stanowią często wielkanocne przybranie świątecznego stołu.

Cena sadzonki to około 8,30 zł / szt.

Kwiat barwinek pospolity w czasie kwitnienia na niebiesko w ogrodzie, a także jego uprawa i pielęgnacja, zastosowanie i wykorzystanie
Barwinek w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, cena

Barwinek pospolity ‘Cahill’ – krzewinki o wysokości 15 cm tworzą szerokie kępy, rozrastające się do 2 m średnicy. Charakterystyczną cechą są pędy – płożące się, osiągające około 1 m długości oraz wznoszące się, na których pojawia się pojedynczy kwiat, wybarwiony na fioletowo. Ozdobą barwinka są złocistożółte liście, z zielonym obrzeżeniem. ‘Cahill’ kwitnie od kwietnia do września, rozjaśniając zacienione zakątki ogrodu. Uprawa udaje się również na stanowiskach słonecznych, o stale wilgotnym podłożu. Barwinek zimozielony jest bardzo odporny na niskie temperatury. Wiosną szybko regenerują się podmarznięte części. Rozmnażamy rośliny na wiosnę i jesienią przez podział kępy, łącznie z bryłą korzeniową. Możemy również odciąć od rośliny ukorzenione pędy i nasadzić je w nowym miejscu. najlepiej sadzić krzewinki w rozstawie 30 cm x 40 cm. Kwiat barwinka stosowany jest jako okrywa powierzchni ogrodowych, nie dopuszczając do rozwoju chwastów. Jest efektownym obrzeżeniem rabat, ozdobą wiszących pojemników balkonowych i wspaniałą dekoracją świątecznego wielkanocnego stołu.

Za krzewinkę odmiany ‘Cahill’ zapłacimy około 7,50 zł / szt.

Barwinek większy – uprawa i zastosowanie

Vinca major – w stanie naturalnym występuje w Chinach i w Japonii.Barwinek większy, nazywany był dawniej fiołkiem czarownika, bowiem stanowił składnik napojów miłosnych i wierzono, że delikatny fioletowoniebieski kwiat ma moc odpędzania złych duchów. Barwinek większy jest rośliną zimozieloną, znacznie odporniejszą na niskie temperatury niż Vinca minor. Ozdobą barwinka są duże lśniące liście, na łodygach występujące parami. Dorastają do 8 cm długości. Kwitnie od kwietnia do późnego lata. Zdarza się, że rurkowate okazałe kwiaty obficie obsypują krzewinki także jesienią. Całą roślina osiąga do 45 cm wysokości. Za sadzonkę zapłacimy około 5-6 zł / szt.

Barwinek rozrasta się poprzez długie pędy, które ukorzeniają się. Korzenie doskonale przeciwdziałają osypywaniu się gleby, stąd roślina sadzona bywa na pochyłościach terenu. Uprawa udaje się na każdym przepuszczalnym podłożu. Rozmnażamy Vinca major poprzez sadzenie odcinków pędów, o długości około 15 cm. na 1 m2 powinno przypadać od 5 do 10 sztuk. Sadzenie przeprowadzamy wiosną i jesienią, natomiast przesadzamy rośliny jesienią. Pielęgnacja polega na przycinaniu zbyt rozrośniętych pędów. Roślina znajduje zastosowanie jako efektowna całoroczna okrywa ziemi. Preferuje stanowiska częściowo zacienione. Zielarze wykorzystują barwinek do przygotowania leczniczych naparów, pomagających obniżyć poziom cukru we krwi.

Wśród odmian barwinka większego na polecenie zasługują:

  • Barwinek większy ‘Maculata’ – o intensywnie fioletowych kwiatach.
  • Barwinek większy ‘Variegata’ – wyróżniający się dużymi liśćmi i sporymi fiołkowo wybarwionymi kwiatami. Liście zachwycają białym i kremowym obrzeżeniem, nadającym odmianie egzotycznego wyglądu. Na zimę wymaga okrycia. Wspaniale prezentuje się w ogrodach skalnych.
  • Barwinek większy ‘Winwoj’ – znany w handlu jako WOJO’S JEM – charakteryzuje się fioletowo niebieskimi kwiatami, ładnie kontrastującymi z dużymi ciemnozielonymi liśćmi, z białawym środkiem. Barwinek kwitnie obficie od kwietnia do czerwca, potem kwiaty pojawiają się mniej licznie. Liście i płożące się pędy mogą przemarzać, ale na wiosnę odrastają. Lepiej uprawa udaje się w części zachodniej kraju, o łagodniejszym klimacie. Odmiana ‘Winwoj’ preferuje próchniczne, lekko kwaśne gleby oraz zacienione stanowiska. Znajduje zastosowanie jako atrakcyjna roślina okrywowa, roślina pojemnikowa i rabatowa.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny