Baseny - rodzaje, ceny, opinie, koszty utrzymania, porady

Czas w ogrodzie można spędzać na różne sposoby. Pielęgnujemy rośliny, odpoczywamy na leżaku, organizujemy grille. Nie są to jedyne możliwości. W upalne dni świetną rozrywką jest kąpiel w chłodnej wodzie. Do tego właśnie stworzono baseny. Przy domu wcale nie trzeba budować dużej, betonowej konstrukcji. Istnieją też małe baseny ogrodowe. I to nimi właśnie się zajmiemy.

Baseny do każdego ogrodu

Baseny w swej podstawowej definicji to sztuczne zbiorniki wodne o rozmaitej wielkości. W zależności od pojemności są przeznaczone dla ludzi do różnych celów. Chodzi tu o przede wszystkim o kąpiel lub pływanie. Na tej podstawie możemy wyróżnić dwie kategorie basenów. Do pierwszej należy sportowy basen prostokątny z wydzielonymi torami do pływania. Do drugiej grupy zalicza się konstrukcje rekreacyjne służące do zabawy w wodzie. Zazwyczaj ich głębokość nie przekracza 120 cm, nie są, więc zbyt wysokie. Warto też dodać, że interesujące nas budowle występują w wersji krytej lub otwartej.

W ogrodzie lub na trawniku przed domem można zbudować duży basen. Trzeba tylko sprawdzić stosowne przepisy prawne regulujące tę kwestię. Jednakże trzeba przygotować się na to, że taka inwestycja jest kosztowna. Do tego trzeba też sporo łożyć na utrzymanie obiektu w dobrym stanie. Na szczęście istnieje tańsze, alternatywne rozwiązanie. Na rynku bardzo łatwo dostępne są niewielkie dmuchane baseny oraz wersje rozporowe i stelażowe do samodzielnego rozkładania i składania. Występują w wielu pojemnościach, mogą być wysokie lub niskie. Opiszemy wszystkie wymienione odmiany. Do tego przytoczymy koszty zakupu oraz utrzymania.

Dmuchane baseny i wersje rozporowe – małe baseny ogrodowe

Dmuchane baseny to propozycja znana od lat. Mimo tego warto poświęcić jej nieco miejsca, ponieważ oferuje wiele zalet. Po pierwsze tego typu małe baseny ogrodowe są ogólnodostępne i tanie. Ceny rozpoczynają się w okolicach 50 zł, choć można też natrafić na atrakcyjne promocje. Oczywiście za produkty z najwyższej półki trzeba zapłacić więcej, w granicach 200 zł. Wpływ na cenę maja przede wszystkim wymiary. Nie są one monstrualne, co jest kolejną zaletą. Baseny dmuchane zmieszczą się praktycznie na każdej działce. Do tego są najlepiej przystosowane dla dzieci. Nie są zbyt głębokie, dzięki czemu maluchy będą bezpieczne.

W sprzedaży możemy znaleźć dmuchany basen prostokątny, owalny czy też w wielu innych kształtach. Każdy produkt powstaje z miękkiego i bezpiecznego materiału. Cała jego powierzchnia jest napełniana powietrzem. Co ważne basen nie jest skomplikowany w obsłudze. Jak już nazwa wskazuje trzeba go nadmuchać się a następnie napuścić wodę. I to wszystko, co trzeba zrobić. Nie jest też potrzebna jakaś szczególna konserwacja. Są też oczywiście wady tego rozwiązania. Baseny dmuchane nie mogą pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia. Trzeba uważać by nie przebić materiału, bo wtedy basen nie nadaje się do użytku.

Kolejną ciekawą propozycją są baseny rozporowe. W tej kategorii występują wyłącznie okrągłe egzemplarze z uwagi na specyfikę działania. Do uzyskania stabilności wykorzystują rozpór wody. Są też inaczej wykonane niż wersje opisywane powyżej. Tu zbiornik jest w całości wykonany z tworzywa PCV. Tylko kołnierz okalający szczyt basenu jest nadmuchiwany. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Warto też wspomnieć o rozmiarach. Najmniejsze baseny rozporowe mają wymiary 244x66 cm. Nie są, więc wysokie, dzięki czemu starsze dzieci mogą z nich swobodnie korzystać. Istnieją też większe wersje dla całej rodziny.

Baseny rozporowe są droższe od odmian nadmuchiwanych. Ceny rozpoczynają się w okolicach 100 zł za najmniejsze wersje. Za te pojemniejsze trzeba zapłacić ponad 200 zł chyba, że trafimy na promocje. Produkty renomowanych producentów mogą kosztować nawet ponad 1000 zł. Skąd bierze się takie zróżnicowanie cen? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Bardzo często baseny rozporowe mają dość duże rozmiary. Dlatego też do ich eksploatacji potrzebne są dodatkowe akcesoria. Najważniejsze z nich to specjalny zawór do napełniania i opróżniania zbiornika oraz pompa filtrująca wodę. Przy dużych pojemnościach potrzebny może być też odkurzacz do czyszczenia. Bywa, że te urządzenia są w zestawie, ale czasem trzeba dokupić je samodzielnie. To podnosi ceny i koszty eksploatacji.

Baseny ogrodowe na stelażu – budowa, ceny, promocje

Baseny ogrodowe na stelażu są największe pod względem wymiarów i pojemności. Choć ich producenci wyszli naprzeciw klientom i stworzyli też małe baseny ogrodowe dla dzieci. Jednakże największą popularnością cieszą się wysokie wersje dla dorosłych. Ich konstrukcja znacząco różni się od odmian opisywanych powyżej. Po pierwsze nie mają żadnych elementów dmuchanych. Ściany i dno wykonuje się z tworzywa PCV, które trzeba odpowiedni zamocować. Służą do tego specjalne rurki ze stali nierdzewnej. Do wybory mamy zazwyczaj basen prostokątny lub okrągły.

Z uwagi na spore rozmiary baseny ogrodowe na stelażu są stosunkowo drogie. Ceny najprostszych wersji utrzymują się w granicach 300 zł. Jednakże większy basen prostokątny kosztuje już około 1200 zł. Ewentualne promocje mogą obniżyć tę kwotę. To nie koniec, bowiem największe baseny mogą kosztować nawet 5000 zł. Do tego dochodzą koszty eksploatacji. Trzeba, bowiem liczyć się z podłączeniem do prądu pompy filtrującej wodę. Do tego zdecydowanie trzeba mieć zestaw do czyszczenia ścian i dna. Na koniec warto dodać, że nie każdy może sobie pozwolić na baseny ogrodowe na stelażu. Są to dość duże konstrukcje, które do sprawnego działania potrzebują sporego i równego terenu.