Begonia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Ogród lub balkon udekorowany przez piękne kwiaty ogrodowe zamienia się w magiczne miejsce. Wybór kwiatów i krzewów ozdobnych jest ogromny. Niektóre z nich cieszą się ogromna popularnością. Najlepszym tego przykładem jest begonia bulwiasta. Jest łatwa w uprawie i dostępne są jej różne odmiany. Warto, zatem poszerzyć wiedzę na temat begonii.

Begonia ogrodowa i inne popularne odmiany

Begonia bulwiasta zwana też ogrodową to niewysoka roślina dorastająca do około 30 cm. W trakcie rozwoju lubi się rozgałęziać, co tylko zwiększa jej walory dekoracyjne. Begonia ogrodowa wytwarza piękne i bardzo różnorodne kwiaty. Dopełnieniem całości są krótkie liście, o sercowatym kształcie. Są osadzone na stosunkowo długich ogonkach, warto też wspomnieć, że są też mięsiste i błyszczące. Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca aż do przyjścia pierwszych przymrozków.

Równie interesująca jest begonia wielkokwiatowa. Jest wielogatunkowym mieszańcem, dlatego też występują różne jej odmiany. Rozwija się w gęstych, niezbyt wysokich kępach. Łodygi tej rośliny są kruche, co sprawia, że muszą być osłonięte od wiatru. Begonia wielkokwiatowa ma sercowate liście o piłkowanych brzegach. W okresie wiosennym wykształca grube i mięsiste kwiaty.

W ogrodach czy na miejskich rabatach można odnaleźć begonię stale kwitnącą. Pochodzi z Brazylii, co nadaje jej egzotycznego wyglądu. Obsypuje się białymi kwiatami, które stopniowo przechodzą w róż i czerwień. Na uwagę zasługują też połyskliwe liście w kolorze zielonym, brązowym i czerwonym. Te walory sprawiają, że ta odmiana begonii jest chętnie wybierana do ogrodów. W wielu sklepach ogrodniczych dostępne są jej nasiona.

Begonia biała to kolejny z ciekawszych podgatunków. Najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach. Zbyt duża ilość światła może przyczynić się do przypalenia kwiatów i liści. Begonia biała może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie jak i na balkonie. Pasuje do każdej palety kolorystycznej, co jest jedną z jej zalet. Co ciekawe ta odmiana kwitnie aż do początku przymrozków.

Begonia bulwiasta – wymagania i uprawa

Begonia ogrodowa to roślina niesprawiająca wielu problemów. Jej uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Poradzi sobie z tym nawet początkujący ogrodnik. Do jej sadzenia nie są wykorzystywane nasiona, lecz cebulki kwiatowe. Tego typu sadzonki należy umieścić w próchnicznej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Podłoże powinno wykazywać lekko kwaśny lub obojętnym odczyn pH. Ponadto ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia sadzonki.

Sadzenie begonii można rozpocząć już w marcu, wtedy zakwitnie wczesną wiosną. Jednakże najpopularniejszym terminem na wykonanie tej czynności jest wiosna. Optymalne stanowisko dla sadzonki powinno być zacienione. Duże nasłonecznienie może sprawić, że kwiaty będą przerzedzone i nie zakwitną.

Nieco inaczej jest z begoniami stale kwitnącymi, do ich sadzenia służą nasiona. Stanowisko dla nich powinno być mocno nasłonecznione. Wtedy uprawa odniesie sukces.

Begonia ogrodowa, królewska jak i zwisająca to kwiaty mające bardzo podobne wymagania. Zatem ich uprawa i pielęgnacja jest niemal taka sama. Sprowadza się do kilku bardzo ważnych czynności.

Begonia – pielęgnacja, przechowywanie

Pielęgnacja begonii składa się z dbania o odpowiedni poziom wilgoci i nawożenia. Ważne jest też przechowywanie rośliny w zimie.

Begonia bulwiasta jak i wielkokwiatowa wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Podłoże, w którym umieszczono sadzonki powinno być wilgotne, lecz nie może być zbyt mokre. To sprawia, że konieczne jest umiarkowane podlewanie. Jego częstotliwość trzeba zwiększyć w trakcie wzmożonego wzrostu.

Popularne odmiany begonii wymagają nawożenia. W zasadzie każdy podgatunek tej rośliny wymaga uzupełniania składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku innych kwiatów wieloletnich, trzeba ją stosunkowo często nawozić. Co ważne nawożenie jest potrzebne przez cały okres wegetacji. Najlepiej nadają się do tego preparaty specjalnie stworzone dla begonii.

Bardzo ważne jest przechowywanie begonii w zimie. Kwiat nie jest bardzo odporny na mróz, dlatego też trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Końcem jesieni należy wyciągnąć bulwy z podłoża i umieścić w przewiewnym pojemniku. Zabezpieczenie i przechowywanie begonii w taki sposób powinno trwać aż do wiosny. Trzeba przy tym pamiętać, że najlepsza temperatura to 10 stopni Celsjusza. Begonie zwisające z balkonu powinny być potraktowane tak samo, jak begonie w ogrodzie.

Begonia bulwiasta, wielkokwiatowa czy odmiana rozwijająca się z nasiona, ma bardzo podobne wymagania. Uprawa i pielęgnacja nie sprawia dużych trudności. Nawet początkujący ogrodnicy bez trudu dadzą sobie radę. Wystarczy, że będą stosować się do zasad przedstawionych powyżej. Dzięki temu uda się wyhodować piękne kwiaty, które staną się ozdobą ogrodu oraz balkonu. Warto też dodać, że duża liczba odmian pozwala na dopasowanie koloru do każdej aranżacji ogrodu.