Begonia biała i stale kwitnąca

Begonia biała to jeden z najpiękniejszych kwiatów do uprawy na rabatach kwiatowych i w skrzynkach balkonowych. Doskonale sprawdzi się w zacienionych miejscach, gdyż duża dawka promieni słonecznych może przyczynić się do przypalenia kwiatów i liści. Begonia biała będzie idealnie prezentować się w ogrodzie i balkonie w każdym zestawieniu kolorystycznym. Ta odmiana begonii bulwiastej kwitnie aż do przymrozków.

Begonia stale kwitnąca jest rośliną jednoroczną, która osiąga maksymalnie 20 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są rozgałęzione, grube łodygi i owalne, błyszczące liście, które mogą przybierać kolor zielony lub czerwono-purpurowy.  Begonie doskonale nadają się na obwódki, kwietniki jak i do obsadzania pojemników. Jako wymagania stawiają sobie próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną glebę, a także słoneczne stanowisko. Begonia wiecznie kwitnąca bardzo często rozmnaża się poprzez nasiona, które są wysiewane w okresie od stycznia do połowy lutego. Nasiona nie powinny być przykryte ziemią – należy lekko wcisnąć je w podłoże, po czym przykryć szybą. Jeśli interesuje cię uprawa begonii stale kwitnącej, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Begonie cebulowe - zwisająca

Bardzo popularną odmianą begonii bulwiastej jest begonia zwisająca, która pochodzi z terenów subtropikalnych jak i samych lasów tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

Najbardziej popularna begonia to begonia bulwiasta. Ma ciekawe, różnokolorowe, pełne lub półpełne kwiaty, może być zwisająca. Odmiany begonii są bardzo różne.
Popularne odmiany begonii - begonia zwisająca (wisząca), biała, królewska, bulwiasta

Jako że jej pędy mocno się przewieszają, roślina doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach. Begonia zwisająca jako roślina cebulowa o kwiatach w kolorze niewinnej bieli wspaniale kontrastować się będzie z zielonymi liśćmi. Roślina bardzo dobrze rozwija się w ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, a jednocześnie wilgotnej. Jeśli begonia będzie sadzona w glebie gliniastej, warto pamiętać o tym, aby była wzbogacona torfem, piaskiem lub kompostem.

Begonia jako roślina cebulowa zimuje w pomieszczeniach, gdzie zwisające pędy mogą sięgać nawet 30 cm. Liście tej odmiany są dość wąskie, a na brzegach ząbkowane. Ze względu na swoje pochodzenie i wrażliwość na spadki temperatur, begonie uprawiane w ogrodzie uważane są za rośliny jednoroczne. Więcej o uprawie begonii bulwiastej znajdziesz w tym artykule.

Begonia bulwiasta królewska

Ta odmiana begonii bulwiastej jest szczególnie ceniona z uwagi na jej bogatą kolorystykę liści. W odróżnieniu od innych begonii, u tego typu rośliny, to nie kwiaty są najważniejsze, ale liście. Warto mieć na uwadze, że begonia królewska wywodzi się z lasów tropikalnych Borneo i Assamy, dlatego też preferuje stanowiska, w którym dominuje duża ilość cienia. Co do pielęgnacji begonii królewskiej, im bardziej ubarwione są jej liście, tym bardziej zacienione stanowisko powinniśmy dla niej wybrać. Tego typu begonie wolą torfowe podłoże, które jest zmieszane z piaskiem. W okresie zimowym, istotne staje się zadbanie o wilgotne powietrze dla begonii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny