Begonia bulwiasta - uprawa, pielęgnacja, sadzenie i inne porady
Begonia bulwiasta to roślina o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych. Dodatkowo jest także łatwa w uprawie. Begonie w ogrodzie to rośliny świetnie znoszące zacienienie, więc są idealnym rozwiązaniem do ogrodów, do których rzadko zagląda słońce. Begonia bulwiasta świetnie sprawdza się w ogrodzie, ale nadaje się także na balkon i na parapety o orientacji północnej. Dowiedz się, na czym polega uprawa begonii i jakie warunki trzeba jej zapewnić, by móc cieszyć się urokiem jej wspaniałych kwiatów.
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.
Begonia bulwiasta – charakterystyka gatunku
Begonia bulwiasta, na przykład begonia semperflorens czy begonia tuberhybrida) to łatwa w uprawie roślina wieloletnia. Wspaniale prezentuje się praktycznie wszędzie, jest bardzo uniwersalna i niezwykle popularna. Liczne kolorystyczne odmiany begonii sprawiają, że jest taka powszechna i cieszy się ogromną sympatią ogrodników. Jest to roślina znana w Europie już od wielu lat i wyróżniająca się nieustannym powodzeniem. Begonia ogrodowa, która sprawdza się w uprawie w naszych warunkach klimatycznych, powstała w wyniku skrzyżowania licznych gatunków z Afryki i Andów.
Begonia to niewysoka roślina – długość jej pędów rzadko przekracza 30 cm. Ma tendencję do szybkiego rozgałęziania się, dzięki czemu roślina jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Wygląda jak niewielka krzewinka, ozdobiona pięknymi kwiatami. Na uwagę zasługują także jej liście – krótkie, o sercowatym kształcie, mięsiste i błyszczące, osadzone są na dość długich ogonkach. Begonia ogrodowa kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków, więc jest najlepszą ozdobą letniego i jeszcze pod koniec jesiennego ogrodu. Znana jest również begonia zimowa lub występuje jako begonia stale kwitnąca. Swoją nazwę begonia bulwiasta zawdzięcza właśnie temu, że wytwarza podziemne bulwy (byliny cebulowe jednoroczne), wyglądające jak cebulki kwiatowe, poprzez które się rozmnaża. Dlatego posadzona w ogrodzie begonia może zacząć się powoli rozrastać. Te także kwiaty doniczkowe nadają się do uprawy w pojemnikach na zewnątrz, również na balkonach.
Trudno określić, jak wyglądają kwiaty begonii. Odmiany begonii to ogromny zbiór różnych kolorów i kształtów. Wyróżnia się begonie bulwiaste o kwiatach półpełnych, pełnych i pojedynczych. Powodzeniem cieszy się także begonia kaskadowa o znacznie drobniejszych kwiatach. Begonia królewska natomiast nie wytwarza zbyt często kwiatów – jej ozdobność wynika z liści. Jeśli szukasz także innych roślin do swojego ogrodu, sprawdź cennik tych najpopularniejszych.
Begonia kaskadowa i inne odmiany begonii bulwiastej
Odmiany begonii trudno zliczyć. Ich ilość jest ogromna, podobnie jak liczba wariacji i połączeń gatunkowych. W domu i w ogrodzie najczęściej pojawia się standardowa begonia bulwiasta, która dzieli się na trzy podstawowe grupy. Kryterium podziału jest tutaj rodzaj i wielkość kwiatów.
Najbardziej popularna jest begonia wielkokwiatowa, nazwana także pełnokwiatową. Odmiany begonii tego rodzaju różnią się nie tylko kolorem kwiatów, ale także ich strukturą – mogą mieć mocno postrzępione brzegi. Bulwiasta begonia pełnokwiatowa wytwarza przepiękne, pełne kwiaty, które wyglądają trochę jak róże. Mogą mieć nawet 20-30 cm średnicy, chociaż w uprawie na parapecie zazwyczaj nie osiągają takich rozmiarów. Mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe i czerwone, zdarzają się także odmiany bordowe lub dwubarwne, na przykład białe z ciemnoczerwoną obwódką.
Kolejne odmiany begonii, które wyróżniają się przepięknym pokrojem, to begonie zwisające. Wytwarzają delikatne, zwisające pędy, które mogą być bardzo długie. Najlepiej nadają się na balkon, gdzie wspaniale prezentują się w skrzynkach lub podwieszanych doniczkach. Całe oblepione są drobniejszymi kwiatami, które za to składają się w większe kwiatostany. Dzięki temu prezentują się niezwykle atrakcyjne. Odmiany begonii tego rodzaju różnią się nie tylko kolorem, ale kształtem kwiatów – część z nich jest pojedyncza, część pełna – te drugie oczywiście prezentują się najwspanialej. Begonia kaskadowa to najlepsza roślina na zacienione balkony.
Na uwagę zasługuje także begonia drobnokwiatowa, nadająca się także na balkon. Ma drobniutkie kwiatuszki i raczej nie jest to begonia ogrodowa, ale świetnie prezentuje się na parapecie. Podobnie jak begonia królewska – to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych roślin o ozdobnych liściach, które pokrywają się dekoracyjnymi włoskami i przebarwiają się na różne, najwspanialsze kolory i wzory. Jeśli planujesz aranżację balkonu, w tym artykule znajdziesz inne kwiaty, które nadają się do tego celu.
Uprawa begonii bulwiastej w ogrodzie – sadzenie i stanowisko
Uprawa begonii bulwiastej nie jest trudna i udaje się nawet początkującym ogrodnikom amatorom. Podstawą są cebulki kwiatowe najlepszej jakości i odpowiednio wybrane miejsce do posadzenia roślin. To wystarczająca gwarancja, że rośliny będą bardzo atrakcyjne i bardziej odporne na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Begonia to roślina uprawiana z podziemnych bulw, które wyglądają jak cebulki kwiatowe. Uprawę w ogrodzie i jako kwiaty doniczkowe na balkonie rozpoczyna się właśnie od nich. Najlepiej kupić cebulki kwiatowe od sprawdzonego producenta – zyskasz pewność, że rośliny będą najwyższej jakości. W czasie sadzenia bulwy mogą mieć już wytworzone pąki pędowe – to znak, że są zdrowe i w dobrym stanie. Należy bardzo uważać, by ich nie wyłamać ani nie zniszczyć. Sadzenie przeprowadza się wiosną, ale jeżeli chcesz, by rośliny zakwitły latem lub późną wiosną, lepiej zrobić to już w marcu. Później oczywiście roślina się przyjmie, jednak może nie zdążyć wykształcić kwiatów lub mocno opóźnić kwitnienie.
Begonia wymaga dość specyficznego sposobu sadzenia. Umieszcza się ją w ziemi wypukłą częścią do dołu i przysypuje dość cienką warstwą ziemi – taką około 1-2 cm. Od razu po posadzeniu, dobrze jest podlać rośliny i zastosować w małej dawce nawóz przeznaczony do begonii.
Begonia ogrodowa, podobnie jak begonia przeznaczona na balkon lub parapet, nie może znajdować się w słońcu. To rośliny nie tyle znoszące zacienienie, co wręcz lubiące je. Na słonecznym stanowisku mogą być nieco przerzedzone i mają problem z kwitnieniem. W cieniu czują się zdecydowanie najlepiej. Dlatego ich towarzystwem często są różne rośliny i iglaki znoszące zacienienie lub takie, które ten cień na begonie bulwiaste rzucają. Warto zadbać także o to, by podłoże było lekko kwaśne, dość próchnicze i przepuszczalne. Z tego względu begonia doniczkowa powinna mieć wsypaną do pojemnika niewielką warstwę żwiru.
Begonia ogrodowa – pielęgnacja
Uprawa begonii nie jest trudna. Jak pielęgnować te kwiaty w praktyce? W zasadzie zarówno begonia ogrodowa, begonia królewska, jak i begonie zwisające mają dość podobne wymagania. Przede wszystkim roślina ma całkiem duże zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. Podłoże powinno być stale trochę wilgotne, jednak nie może być mokre. Z tego względu trzeba je umiarkowanie podlewać, zwiększając intensywność nawadniania w okresie wzmożonego wzrostu. To sprawi, że uprawa begonii będzie miała większe szanse na powodzenie.
Kolejnym ważnym elementem jest nawożenie. Potrzebuje go przede wszystkim begonia kaskadowa, ale w zasadzie każda begonia bulwiasta ma dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego, jak wszystkie kwiaty wieloletnie, trzeba je dość często nawozić. Najlepiej sprawdzą się oczywiście preparaty dedykowane dla begonii, którymi można zasilać także inne znoszące zacienienie rośliny kwasolubne. Begonia powinna być nawożona przez cały sezon.
Begonia ogrodowa nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego, jeżeli chcesz je traktować jako kwiaty wieloletnie, przed nadejściem zimy musisz zadbać o to, by nie zmarzły. Późnią jesienią wyciąga się bulwy begonii z podłoża i, po oczyszczeniu z pędów i liści, umieszcza się je w przewiewnym pojemniku. Bulwy w taki sposób powinny zimować aż do wiosny, optymalnie w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Begonie zwisające z balkonu powinny być potraktowane tak samo, jak begonie w ogrodzie.
Begonia powinna być rozmnażana z bulw, dzięki temu może zachować cechy rośliny matecznej. Bulwy dzieli się na przełomie lutego i marca – rozmnażanie jest takie samo, jeżeli chodzi o begonie zwisające. Każda wydzielona część powinna zawierać przynajmniej jeden żywy pąk pędowy – tylko takie się przyjmą. Rozmnażanie begonii może być nieco trudne, dlatego najczęściej kupuje się sadzonki i bulwy w sklepach ogrodniczych.
Łatwa w uprawie begonia doniczkowa
Uprawa begonii doniczkowej jest bardzo podobna do tej w ogrodzie. Najważniejsze jest zapewnienie jej zacienienia, dlatego świetnie sprawdza się na północnych lub nienasłonecznionych parapetach. Takie same wymagania ma przepiękna begonia królewska, którą można spotkać w domu częściej niż inne rodzaje. Bulwiasta begonia w domu może być uprawiana przez cały rok – nie potrzebuje okresu zimowania. Wspaniale prezentuje się w głębi pokoju na półkach lub stole.
Begonia doniczkowa czasami przywodzi na myśl drobniutkie różyczki, dlatego często się ją wybiera. Potrzebuje dość regularnego nawadniania – nie może mieć mokro w doniczce, jednak źle znosi nawet czasowe przesuszenie, dlatego nie należy do tego dopuścić. Jeżeli chcesz uzyskać gęste i naprawdę piękne kwiaty, musisz także dbać o regularne nawożenie przez cały sezon, czyli od lutego, marca aż do późnej jesieni. Jest to bardzo ważne, ponieważ w doniczkach begonie także mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na składniki mineralne. Ponadto odpowiednio dobrany nawóz będzie najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowości podłoża. Z tego względu warto stosować preparaty przeznaczone do nawożenia begonii.
Begonia bulwiasta to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin. Wspaniale prezentuje się w ogródku, jednak często można zobaczyć ją na parapetach. To jedna z niewielu tak atrakcyjnych roślin, która może być sadzona w cieniu, dlatego jest też taka popularna. Dodatkowo wyróżnia się urokiem, dlatego koniecznie zaproś ją do siebie na następny sezon. Gwarantujemy, że zakochasz się w niej i zagości w twoim ogrodzie już na stałe. Begonia nadaje się także jako roślina na oczko wodne i na skalniak. Jeśli szukasz takowych, w tym artykule znajdziesz szereg podpowiedzi.
Wygląd begonii bulwiastej
Sadzenie i stanowisko dla begonii bulwiastej
Pielęgnacja begonii bulwiastej
Terminy
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kiedy można sadzić? | ||||||||||||
Kiedy kwitnie? | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz
wieloskładnikowy,
do roślin kwitnących.
Nawozić raz na 2 tygodnie. |
||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu. Nie należy begonii przelewać. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale bez zastoju wody. |
||||||||||||
Usuwanie przekwitłych kwiatów |