Begonia bulwiasta wielkokwiatowa - opis i wymagania

Begonia bulwiasta jest wielogatunkowym mieszańcem, który posiada duże bogactwo różnych odmian. Roślina tworzy gęste, niezbyt wysokie kępy i posiada grube, kruche łodygi oraz sercowate liście o piłkowanych brzegach. Grube i mięsiste pędy kwiatowe daje się zauważyć w okresie wiosennym.

Urodę begonii bulwiastej możemy podziwiać przez cały okres letni, ale tylko gdy zostaną jej zapewnione odpowiednie warunki uprawy. Rośliny powinny znajdować się w miejscu widocznym o niewielkim nasłonecznieniu, ponieważ latem mięsiste i grube liście szybko ulegają działaniu dużej dawki promieni słonecznych. Jako że begonia bulwiasta wielkokwiatowa posiada kruche łodygi, stanowisko dla niej przeznaczone powinno być osłonięte od wiatru i zaciszne. Więcej o uprawie begonii bulwiastej znajdziesz w tym artykule.

Ponadto roślina powinna mieć odpowiednio próchnicze, żyzne i przepuszczalne podłoże, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Ziemia znajdująca się w doniczce powinna być wilgotna. Warto pamiętać, aby nie była mokra, gdyż woda, która zalega wokół korzeni bardzo szybko przyczynia się do gnicia rośliny. Podczas uprawy begonii istotne jest również właściwe nawożenie.

Z racji intensywnego wzrostu, begonia bulwiasta wielkokwiatowa ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego istotne jest jej systematyczne wzbogacanie za pomocą mieszanek nawozów – najlepiej, aby były przeznaczone specjalnie dla begonii.

Begonia wielkokwiatowa to roślina nie wymagająca szczególnej pielęgnacji. Jej wymagania są bardzo niskie, a ładnie się prezentuje
Begonia wielkokwiatowa w ogrodzie - wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie

Begonia bulwiasta wielkokwiatowa - pielęgnacja

Begonia bulwiasta wielkokwiatowa nie jest wykazuje odporności na niskie temperatury. Dlatego też, jeśli chcemy, aby przetrwała do następnego roku, istotne jest jej wyciągnięcie z doniczki późną jesienią, oczyszczenie z ziemi bulwy, pędów i liści, po czym umieszczenie jej w przewiewnym pojemniku, który wypełniony będzie torfem. W taki sposób bulwy powinny zimować do okresu wiosennego, optymalnie w temperaturze sięgające 10 stopni Celsjusza. Begonie, które zwisają z balkonu powinno się traktować tak samo, jak begonie znajdujące się w ogrodzie. Jeśli interesuje cię uprawa begonii stale kwitnącej, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Begonia bulwiasta wielkokwiatowa - rozmnażanie

Rozmnażanie begonii bulwiastej bardzo często odbywa się za pomocą bulw, dzięki czemu możliwe jest zachowanie szczególnych cech odmianowych egzemplarza matecznego. Bulwy należy podzielić w okresie wiosennym, między lutym i marcem (każdy fragment powinien mieć jeden żywy pączek, rany powinny być zasypane węglem drzewnym). Następnie sadzimy bulwy w żyznym, wilgotnym podłożu, który przepuszcza powietrze, po czym umieszczamy pojemnik w widocznym pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura.

Wówczas, gdy temperatura na zewnątrz ustatkuje się, możemy postawić roślinę na balkonie. Ze względu na trudności przechowywania i rozmnażanie begonii bulwiastej na własną rękę, bardzo często w okresie wiosennym kupuje się gotowe sadzonki, które bez problemu znajdziemy w centrum ogrodniczym czy na giełdzie kwiatowej.

ikona podziel się Przekaż dalej