Begonia doniczkowa - jej pochodzenie i morfologia

Begonia doniczkowa, czyli begonia bulwiasta to bylina z rodziny begoniowatych - Begoniaceae. Jej łacińska nazwa to Begonia xtuberhybrida. Z wielokrotnego krzyżowania różnorodnych gatunków begonii powstała ta begonia domowa. Ameryka Południowa to kraj, z którego wywodzi się ten piękny kwiat doniczkowy.

Te kwiaty doniczkowe o wzniesionych owłosionych łodygach dorastają do 40 cm wysokości. Z wiekiem łodygi stają się bardziej zwisające. Nie można w jej przypadku zapomnieć o sercowato- lancetowatych liściach, dzięki którym uważana jest ona za kwiat o dekoracyjnych liściach.  Nawet po przekwitnięciu kwiatów jej uprawa w doniczce przynosi wiele korzyści.

Najważniejszym elementem są jednak piękne kwiaty, które kwitną od V aż do X. Wyrastają one z kącików liści. Mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Te kwiaty doniczkowe spotykane są w różnych barwach, zaczynając od białej i żółtej, poprzez łososiową i różową, a kończąc na czerwonej. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii bulwiastej.

Begonia doniczkowa - jak wygląda jej uprawa?

Begonia bulwiasta to bylina niezimująca w gruncie, której wymagania nie są aż tak wysokie. Wystarczy, że będzie ona miała dostęp do żyznego, próchniczego, przewiewnego i lekko kwaśnego podłoża. Do tego musimy dodać nasłonecznione i ciepłe stanowisko, ale ten kwiat doniczkowy zniesie także półcień.  Nie można zapomnieć o podlewaniu i pielęgnacji rośliny. Podlewanie wykonuje się, by ziemia była cały czas dostatecznie wilgotna, natomiast pielęgnacja polega przede wszystkim na usuwaniu przekwitniętych kwiatów- poprawi to obfitość kwitnienia.

Begonia doniczkowa czy też begonia domowa w sklepie ogrodniczym jako dekoracyjny kwiat domowy oraz jego uprawa
Begonia doniczkowa - uprawa, podlewanie i pielęgnacja kwiatu w domu

Sadzi się ją w rozstawie 20x30 cm, zależy to też od konkretnej odmiany. W zależności od tego, gdzie mamy zamiar sadzić, tak przypada termin. Jeśli to uprawa w doniczce, można zacząć już w drugiej połowie lutego. Jeśli zaś uprawa ma przebiegać w gruncie, wówczas begonię bulwiastą sadzi się w drugiej połowie lata. Po wysadzeniu istotne jest regularne podlewanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o begonii wielkokwiatowej?

Rozmnażanie tego kwiatu doniczkowego o dekoracyjnych liściach zazwyczaj przechodzi generatywnie. Rzadko kiedy używany jest wegetatywny sposób rozmnażania, ale jeśli się go stosuje, rozmnaża się przez podział bulw lub sadzonkowanie. Ze względu na to, że begonia domowa nie jest rośliną zimującą w gruncie, należy ją przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze od 6 do 8oC. Jeśli są to rośliny mateczne, wtedy temperatura jest nieco wyższa i sięga od 8 do 10oC.

Begonie jako kwiaty doniczkowe - ich zastosowanie i odmiany

Tymi kwiatami doniczkowymi z dekoracyjnymi liśćmi możemy wzbogacić nasze kwietniki sezonowe, ogrody i inne kompozycje. Nadają się one zarówno na balkony, jak i do pomieszczeń w domu. Bardzo atrakcyjne są ich odmiany różniące się przede wszystkim kolorem oraz pełnością kwiatów.

Dostępnych odmian jest naprawdę bardzo dużo, ale najbardziej znanymi i polecanymi odmianami są: 'Richard Galie'- ciemnych, wydłużonych liściach i licznych półpełnych morelowych kwiatach, 'Flamboyant'- o ciemnoczerwonych pojedynczych kwiatach, 'Orange' - ma pełne pomarańczowo- czerwone kwiaty i zwisające pędy, 'Helene Harms' - o pojedynczych żółtych kwiatach, 'Champagner' - o zwisających pędach i kremowobiałych pełnych kwiatach, oraz 'Illumination Apricot' - o zwisających pędach i żółtopomarańczowych pełnych kwiatach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii królewskiej.

Jak widać, begonie domowe są dostępne w różnej kolorystyce i można je bez problemu dopasować do wielu kompozycji kwiatowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i uprawie osiągniemy efekt pięknych dużych kwiatów. Begonie bulwiaste mogą cieszyć urokiem zarówno w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie, a dzięki swoim dekoracyjnym liściom będą ozdobą przez cały rok.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny