Begonia królewska – kilka słów o gatunku

Begonia królewska (łac. Begonia rex) przepięknie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Ma stosunkowo małe wymagania, dlatego nadaje się nawet dla mniej doświadczonych ogrodników. Jest bardzo ładna – zawdzięcza to dużym, mięsistym liściom, które ciekawie się przebarwiają. Begonia królewska osiąga około 30-40 cm wysokości. Jej sercowate liście w różnej tonacji barw są ozdobne przez cały rok. Wiosną roślina może zakwitnąć, jednak nie ma to wpływu na walory dekoracyjne rośliny.

W zasadzie jest to sukulent, jednak ze względu na kształt i trudno ją do nich przypisać. Begonia jednak ma typowe dla tej grupy roślin upodobania i potrzeby. Kumuluje wodę w liściach, które są podobnie mięsiste i błyszczące. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także te artykuły o begoniach.

Begonia królewska – wymagania w uprawie

Begonia rex nie ma dużych wymagań uprawnych. Dobrze rośnie w zasadzie w każdym rodzaju gleby, wystarczy jej standardowa ziemia ogrodowa. Na dno doniczki należy wysypać niewielką warstwę kremazytu. Świetnie czuje się w temperaturze pokojowej, jednak zimą musi mieć nieco chłodniej. Wystarczy jednak zapewnić jej temperaturę w okolicach 15 stopni Celsjusza, by mogła wejść w okres zimowania.

Ukośnica wymaga uprawiania w stosunkowo małych pojemnikach. Nie lubi mieć dużo miejsca dla korzeni – jest to w końcu sukulent, a one rozwijają się w liście dopiero kiedy im korzeniom jest ciasno. Roślina nie potrzebuje dużo słońca, wręcz przeciwnie – duże liście są podatne na oparzenia słoneczne. Z tego względu stawia się ją w zacienionych pokojach albo na parapetach okien wschodnich. Warto jednak pamiętać, że w pełnym cieniu także nie będzie się rozwijać. A może zainteresuje cię także artykuł o begonii bulwiastej wielkokwiatowej?

Begonia królewska wyróżnia się przepięknymi liśćmi, które zachwycają kolorystyką i wyraźnym wzorem. Pielęgnacja i podelwanie rośliny nie są zbyt wymagające.
Begonia królewska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie, rozmnażanie

Pielęgnacja begonii królewskiej krok po kroku

Begonia nie jest zbyt kapryśna, dlatego jej uprawa nie powinna sprawiać większych kłopotów. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie – o tym nie można zapomnieć, chociaż begonia może wytrzymać bez wody dłuższy czas. Aby jednak ładnie wyglądała co mniej więcej 10 dni należy ją podlać bezpośrednio do doniczki. Po kilkunastu minutach trzeba odlać nadmiar wody, który zgromadził się w podstawce. Roślinę należy także zraszać, ale wyłącznie destylowaną wodą. W przeciwnym razie pojawiają się plamy na liściach.

Roślina powinna być także nawożona. Należy robić to w regularnych odstępach przez cały sezon (od marca do września). Najlepiej sprawdza się stosowanie wieloskładnikowego nawozu mineralnego dla roślin ozdobnych z liści. Dobrze sprawdza się także nawóz organiczny, na przykład humus.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Rozmnażanie begonii królewskiej

Rozmnażanie begonii królewskiej jest bardzo łatwe, warto więc się o nie pokusić. Roślina rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Bardzo szybko wypuszcza korzonki, zwłaszcza pod folią lub szkłem. Begonię ukorzenia się w mokrym torfie. Idealna temperatura wynosi od 21 do 22 stopni Celsjusza.

Uzyskane sadzonki należy wsadzić do małej doniczki z ziemią do kwiatów. Można użyć nawozu startowego. Należy postawić ją w stałe miejsce. Początkowo begonii nie nawozi się w czasie podlewania.

Najlepsze odmiany begonii królewskiej

Odmiany begonii królewskiej różnią się między sobą wzorem i kolorem liści. Na ich powierzchni często pojawiają się fioletowe lub różowe plamy o nieregularnym kształcie, a na brzegach karbowanych liści pojawiają się różne ciemnoniebieskie rysunki.

Najciekawsze odmiany to te o wyjątkowych kolorach, jak srebrzysta ‘Namur’. Na uwagę zasługuje także wielobarwna ‘African Jungle’. Bardzo popularna jest także begonia królewska ‘Inca Fire’ – środek jej liści ma intensywnie czerwony kolor. Ozdobiona srebrnym paskiem ‘Charlotte Clifton’ ma czasami także różowe żyłki, które jeszcze dodają jej uroku. Wybór jest naprawdę ogromny i trudny, ponieważ wszystkie odmiany są tak samo ozdobne i wyjątkowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny