Nazwa rośliny
Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia × semperflorens-cultorum) znana też jako begonia trwała, ukośnica stale kwitnąca, begonia wiecznie kwitnąca
Systematyka
begoniowate > begonia > begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany

Begonia stale kwitnąca to jedna z najpopularniejszych roślin, którą można spotkać zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. Nadaje się bowiem także do uprawy w doniczce. Kwitnąca begonia to roślina chętnie wybierana także na balkon. Nawet kwiaty wieloletnie przegrywają w starciu z tą jednoroczną rośliną, ale istnieją także odmiany odradzające się w kolejnych latach. Należy do nich na przykład begonia bulwiasta, równie łatwa w uprawie.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Begonia stale kwitnąca – co trzeba o niej wiedzieć?

Begonia stale kwitnąca, nazywana także begonia semperflorens, pochodzi z Brazylii. Najczęściej jest uprawiana w rabatach, ozdabia zwłaszcza przestrzeń miejską, ale spotkać ją można również w prywatnych ogrodach. Nie jest to zaskakujący fakt, gdyż kwiat begonia przyciąga uwagę swoim ciekawym wyglądem. Begonia wiecznie kwitnąca wydaje okazałe kwiaty w kolorze od białego, przechodzącego przez odcienie różu, aż po czerwień. Zachwycające są także liście, które osiągają barwę zieloną, brązową i czerwoną, a uroku dodaje im rzadko spotykany połysk. Begonia stale kwitnąca jest zatem chętnie wybierana jako roślina ozdobna. Nie jest zbyt wymagająca, więc by ją uprawiać, wystarczy posiąść podstawową wiedzę o tym, jak pielęgnować ten kwiat.

Uprawa begonii wiecznie kwitnącej

Wiecznie kwitnąca begonia najlepiej rośnie na glebie bogatej w próchnicę, czyli żyznej. Wymaga także jej kwaśnego odczynu. Najlepsze stanowisko pod uprawę to miejsce słoneczne. Są to jednak rośliny całkiem dobrze znoszące zaciemnienie, więc przyjmą się także na stanowisku półcienistym. Coś, czego z całą pewnością begonia stale kwitnąca nie zniesie, to susza. W jej uprawie konieczne jest stałe nawilżanie gleby, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy jest narażona na przesuszenie.

Jeśli chodzi o uprawę begonii wiecznie kwitnącej, to przeprowadza się ją zwykle metodą z nasion. Cebule kwiatowe są zarezerwowane do uprawy innej odmiany tej rośliny, jaką jest begonia bulwiasta (begonia tuberhybrida), o której za chwilę. Kwiat begonia będzie cieszył oko w okresie kwitnienia, jeśli znacznie wcześniej zostaną przygotowane sadzonki. Zabrać się za wysiew należy jeszcze zimą, najlepiej w styczniu, a najdalej w lutym. Nasiona begonii należy wysiać do dość niskich skrzyneczek, posiadających otwory odprowadzające nadmiar wody. W sklepie ogrodniczym należy zakupić specjalne podłoże do wysiewu drobnych nasion. Po wyłożeniu go do skrzynek tak, by od górnej krawędzi pozostawić około 1-2 cm wolnej przestrzeni, całość podlewamy. Drobne nasionka nie wymagają przykrywania ich warstwą ziemi, ale po wysianiu należy je podlać. Jednak w tym celu lepiej użyć spryskiwacza, wytwarzającego delikatną mgiełkę. Tak przygotowaną skrzynkę następnie przykrywamy folią, by utrzymywać optymalną temperaturę dla kiełkowania nasion na poziomie około 23 stopni Celsjusza oraz odpowiednią wilgotność. Otwory w dnie skrzynki zapewnią także dopływ powietrza. Ziemia powinna być stale wilgotna, dlatego nie można zapominać o podlewaniu. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Po wykiełkowaniu, roślinki należy zacząć hartować, czyli przygotowywać do gorszych warunków wzrostu. Początkowo sprowadza się to do okresowego odchylania folii na krótki czas w ciągu dnia (maksymalnie 30 minut) i stopniowego jego wydłużania. Pojawienie się dwóch pierwszych liści będzie sygnałem, że begonia jest gotowa do pikowania. Czynność tę należy powtórzyć po miesiącu oraz w połowie kwietnia. Należy pamiętać, że doniczki, do których przesadzone zostaną siewki, również powinny posiadać w dnie otwory odprowadzające nadmiar wody. Po upływie kolejnego miesiąca, czyli w drugiej połowie maja, rośliny są gotowe do wysadzenia na stałe miejsce w ogrodzie lub w doniczce jako ozdoba na przykład na balkon. Choć begonie to rośliny dość dobrze znoszące zaciemnienie, warto zwrócić uwagę na ekspozycję parapetów tak, by jednak w ciągu dnia docierały do niej promienie słońca. Wówczas kwiat begonia otrzyma optymalne warunki, by wejść w fazę kwitnienia. Ten gatunek występuje w wielu wariantach kolorystycznych, stwarzając szerokie możliwości aranżacyjne.

Begonia bulwiasta (begonia tuberhybrida) i inne ciekawe odmiany

Równie popularna w uprawie, jak begonia semperflorens, jest begonia bulwiasta, czyli tak zwana begonia ogrodowa. To często wybierany gatunek, jeśli chodzi o kwiaty wieloletnie. Warunki jej uprawy są takie same, jak w przypadku już omówionej begonii stale kwitnącej. Także tutaj mamy do czynienia z rozmnażaniem wegetatywnym. Najlepsze cebule kwiatowe, a dokładniej bulwy begonii należy wybrać i posadzić już w styczniu. Po wybiciu pędów i przygotowaniu sadzonek, begonia bulwiasta ukorzenia się przez około 3 tygodnie. Po okresie kwitnienia, który przypada na czas od maja do późnej jesieni, begonie bulwiaste przechodzą w stan spoczynku. Jej bulwy są gotowe do wykopania z ziemi po pierwszych przymrozkach. Najlepiej przechowywać je w piasku w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. To optymalne warunki, by begonia ogrodowa wypuściła ponownie pędy i z sadzonek w każdym kolejnym roku wypuszczała nowe kwiaty wieloletnie. Więcej o begonii bulwiastej dowiesz się z lektury tego artykułu.

W uprawie w ogrodzie sprawdzają się także inne gatunki, jak na przykład begonia zwisająca, która stanowi odmianę begonii bulwiastej. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i skrzynkach, które można umieścić na balkonie, tarasie czy po prostu zewnętrznym parapecie. Najokazalej prezentuje się jednak w wiszącej doniczce. Begonia zwisająca dobrze znosi towarzystwo innych roślin, więc można tworzyć na jej bazie ciekawe, ozdobne kompozycje florystyczne. Duże kwiaty posiadają liczne płatki o atłasowym wykończeniu, w rożnych odcieniach czerwieni, ale nie brakuje także odmian o żółtych, białych, pomarańczowych czy różowych kolorach. Równie atrakcyjnie prezentują się liście. Bulwiasta begonia zwisająca posiada dość wąskie listki o ciekawym, sercowatym kształcie i charakterystycznych, ząbkowanych brzegach. Okazałe kwiaty prezentują się bardzo imponująco na tak subtelnym tle. Podobnie jak begonia semperflorens czy inne begonie bulwiaste, tak i ten gatunek nie sprawia większych kłopotów w uprawie. Jeśli interesują cię kwiaty balkonowe, zobacz także nasz artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Begonia królewska idealna do doniczki

Kwiat begonia nadaje się także całkowicie do uprawy w warunkach domowych czy na balkonach. Begonia królewska jest chyba najpopularniejszym kwiatem doniczkowym, jaki można spotkać w polskich domach. Jej walor dekoracyjny stanowią atrakcyjne, dość duże liście, osiągające różne warianty kolorystyczne. Uroku nadaje im sercowaty kształt z ząbkowanymi brzegami. Zabarwienie liści begonii królewskiej tworzy ciekawy miraż. Od zewnątrz są one zwykle intensywnie zielone, a im bliżej środka, zmieniają barwę na odcienie fioletu i różu. Nie brakuje także jasnych akcentów, jednak dokładna kolorystyka zależy już od konkretnej odmiany.

Begonia królewska wypuszcza kwiaty zwykle w okresie czerwca, jednak to ozdobne liście stanowią jej dominujący atut. Kwiaty są bowiem drobne i niezbyt okazałe, występują w kolorze białym i różowym. Z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas szukania dla begonii królewskiej miejsca w domu, to przede wszystkim ekspozycja okien, temperatura i stopień zanieczyszczeń, których kwiat nie toleruje. Raczej nie powinien zatem stać w kuchni, gdzie może być narażony na działanie kuchenki gazowej. Begonię królewską dobrze uprawiać w temperaturze pokojowej, jednak zimą warto zapewnić jej nieco gorsze warunki pod względem temperatury, która w pomieszczeniu, gdzie znajduje się ten kwiat, powinna wynosić około 14 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o umieszczenie donic na parapecie, najlepiej wybrać te okna, które wychodzą na wschód lub północ. Taka ekspozycja gwarantuje dostęp światła, ale jednocześnie begonia królewska nie jest wystawiona na silne działanie słońca. Powinna być uprawiana w stosunkowo niewielkich doniczkach. Wymaga dość obfitego podlewania, ale miękką wodą. Używanie zbyt twardej może się zakończyć wystąpieniem plam na liściach, a przecież na ich jak najlepszym wyglądzie zależy nam najbardziej.

Kwiat begonia, niezależnie od konkretnego gatunku oraz od tego, czy jest uprawiany na zewnątrz czy w środku pomieszczeń, cieszy oko swoim atrakcyjnym wyglądem. Niewielki wysiłek, jaki trzeba włożyć w jego uprawę, jest niewspółmierny do ogromnych korzyści wizualnych, jakie niesie ze sobą. Ogrodu z ich obecnością pozazdroszczą sąsiedzi, a goście w domu będą prosili o sadzonki tego wyjątkowego kwiatka o tak ciekawych liściach. Poznaj także najlepsze kwiaty ogrodowe, wybrane specjalnie dla ciebie.

Wygląd begonii stale kwitnącej

Pochodzenie:
Brazylia
Roczne przyrosty:
15 cm - 50 cm
Maksymalna wysokość:
15 cm - 50 cm
Maksymalna szerokość:
20 cm - 40 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
1 rok
W naszych warunkach begonia jest traktowana jako roślina jednoroczna.


Pokrój begonii stale kwitnącej:
wyprostowany, rozkrzewiony
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
przyciąga zwierzęta
ozdobne kwiaty
Kolor kwiatów:
różowy, biały, czerwony
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
jajowate
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla begonii stale kwitnącej

Termin sadzenia:
maj
Rozstaw przy sadzeniu:
15 cm - 30 cm
Sposób rozmnażania:
nasiona, rozsada
Dodatkowe informacje:
Sadzić należy begonię w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach.


Stanowisko:
Gleba:
próchniczna, żyzna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:

Pielęgnacja begonii stale kwitnącej

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
średnio wrażliwa
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do roślin kwitnących. Nawozić raz w tygodniu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj codziennie.
Podlewać trzeba na ziemię, a nie na liście.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej