Begonia zimowa (Begonia xhiemalis) - jej pochodzenie i morfologia

Begonia xhiemalis, bo taka jest jej łacińska nazwa, jest rośliną ozdobną z rodziny begoniowatych - Begoniaceae. Znana jest też pod nazwą begonia Elatior. Jest mieszańcem begonii bulwiastej - Begonia xtuberhybrida z begonią o nazwie Begonia socotrana. Swoją nazwą nawiązuje do terminu kwitnienia.

Te kwiaty doniczkowe mają gęsty i krzaczasty pokrój. Dorastają do 40 cm wysokości, a pod ziemią znajdziemy włókniste kłącza. Liście są bardzo ozdobne, niesymetryczne, duże i sercowate. Ich kolor w zależności od kultywarów może być od ciemnozielonego, aż do czerwonozielonego. Owocem begonii domowej jest oskrzydlona torebka.

Najważniejszą cechą charakterystyczną tej rośliny są jej piękne kwiaty. Są one największym walorem dekoracyjnym. Begonia doniczkowa ma kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze w białym, żółtym, różowym, pomarańczowym lub czerwonym zabarwieniu. Duże i pełne kwiaty przypominają wyglądem różyczki. Begonia Elatior ma rozdzielnopłciowe kwiaty, 4-działkowe z wieloma pręcikami są męskie, natomiast 5-działkowe z jednym słupkiem to żeńskie. Warto wiedzieć, co zrobić, gdy kwiaty przekwitną. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii bulwiastej.

Begonia zimowa (Begonia xhiemalis) - jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej rośliny?


Ta begonia domowa nie jest trudna w uprawie. Warto znać kilka podstawowych zasad, które ułatwią nam dbanie o nią. Bardzo ważne, by podczas sadzenia wykonać warstwę drenażu i odpływ. Tyczy się to zarówno sadzenia w ogrodzie, jak i w domu. Jest to o tyle ważne, że kwiat ten nie zniesie nadmiaru wody w doniczce i mogą zacząć się pojawiać choroby grzybowe. Z kolei zbyt suche stanowiska też nie są dobre, gdyż powodują opadanie kwiatów i liści.

Należy zadbać, by begonia doniczkowa miała odpowiednią glebę i stanowisko. Zdecydowanie lepszy jest dobór podłoża lekkiego, przewiewnego, ale dostatecznie wilgotnego, w którym będzie się ona czuła dobrze. Stanowisko powinno być ciepłe, osłonięte od wiatrów i nasłonecznione- najlepiej, gdy będzie stała w półcieniu, by liście nie uległy poparzeniu. Odpowiednia temperatura dla niej to od 15- 20oC. Przy niższych wskaźnikach może przestać rosnąć, natomiast przy wyższych mogą zacząć opadać pąki kwiatowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o begonii wielkokwiatowej?

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

W przypadku begonii Elatior istotne jest podlewanie, a właściwie sposób, w jaki to robimy. Przede wszystkim wybieramy bezwapniową wodę. Należy wiedzieć, że podczas podlewania nie można polewać liści. Podlewanie wykonuje się 2 razy w tygodniu latem i raz na 7-10 dni zimą. Nawozi się rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym co tydzień, w okresie od IV do IX. By kwitnienie było jeszcze bardziej obfite, po przekwitnięciu usuwa się kwiaty.

Gdzie może być stosowana i jak rozmnażana begonia zimowa?

Begonia domowa, jak sama nazwa wskazuje, to kwiat doniczkowy bardzo często stosowany w domu i w ogrodzie. Uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, gdyż zimowanie jej jest bardzo skomplikowane. Można zobaczyć ją w doniczkach, pojemnikach, na balkonach, na tarasach, w ogrodach, lecz najczęściej w domu - tam ma najlepsze warunki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii królewskiej.

Rozmnażanie begonii doniczkowej można wykonać poprzez podział kęp, natomiast najczęściej stosuje się sadzonki pędowe lub liściowe. Wiele osób decyduje się na zakup gotowych sadzonek w sklepach, bo wyhodowanie to bardzo długi proces. Sadzonki takie przygotowuje się późną wiosną i ukorzenia w temperaturze około 21oC pod folią lub szkłem. Nie można zapomnieć, że w tym czasie bardzo ważne jest pielęgnowanie młodych roślin.

Te kwiaty doniczkowe mają swój urok nawet po przekwitnięciu, ze względu na piękno swoich liści. Chcąc dodać w swoim domu dekoracyjny element roślinny, warto zdecydować się na uprawę begonii w doniczce. Wystarczy zapewnić jej dobre miejsce i podłoże, a będzie cieszyła oko przez cały rok. Te rośliny doniczkowe na balkon czy do domu to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny