Begonia zwisająca - skąd pochodzi i jakie są jej cechy morfologiczne?

Begonia zwisająca lub, jak niektórzy też mówią, begonia wisząca to roślina wieloletnia. Jej łacińska nazwa brzmi: Begonia x tuberhybrida pendula. Begonie zwisające to grupa odmian begonii bulwiastej, pochodzących z grupy Pendula. Ta roślina cebulowa pochodzi z tropikalnych klimatów, dlatego warto zadbać, by zapewnić jej, chociaż podobne warunki siedliskowe.

Ta odmiana begonii jest znana ze swoich przewisających pędów, które nadają bardzo ładny, zwisający pokrój roślinie. Są one dość długie i ładnie zwisają z balkonowych donic i pojemników. Pod ziemią znajdują się bulwy, które są jej organem przetrwalnikowym i przechowują wodą wraz z substancjami odżywczymi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o begonii królewskiej.

Liście są sercowate, delikatnie ząbkowane brzegami i dosyć wąskie. Najważniejszą jednak rolę odgrywają tutaj kwiaty. Można je spotkać w formie pojedynczej lub pełnej, w dużej gamie kolorystycznej- zaczynając od barwy białej, poprzez żółtą, pomarańczową, różową, aż do czerwonej i bordowej. Liczne kwiaty zebrane są w wiechy, które pojawiają się na roślinie w czerwcu i kwitną aż do września.

Begonia x tuberhybrida pendula - jej wymagania i zastosowanie

Uprawa tej pięknej rośliny nie jest wcale trudna. Należy jednak pamiętać, by zapewnić jej możliwie jak najlepsze warunki siedliskowe i w odpowiedni sposób wykonywać pielęgnację. Begonia zwisająca, tak jak inne kwiaty, narażona jest na szkodniki i choroby. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim mszyce i wciornastki. Czasami zdarzają się choroby grzybowe.  A może zainteresuje cię także ten artykuł o begonii stale kwitnącej?

Co do wymagań, warto wiedzieć, że ta begonia bulwiasta najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i urodzajnych. Nada się do tego klasyczna ziemia do roślin kwitnących oraz ziemia torfowa. Co do stanowiska, ceni sobie miejsca ciepłe i osłonecznione. Na ogród wystawić ją można dopiero po ustąpieniu przymrozków (połowa maja).

Begonia zwisająca w czasie kwitnienia to doskonały sposób na udekorowanie balko i jako roślina na taras. Jej pielęgnaja nie nalezy do najtrudniejszych
Begonia zwisająca (wisząca) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, zimowanie, ceny

Podczas uprawy ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Trzeba pamiętać o podlewaniu wodą bez wapnia, nie zalewając przy tym liści i kwiatów. Nawozi się ją rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym w okresie od IV do IX. Pamiętać należy, by uschnięte i przekwitnięte kwiaty usuwać.

Swoje zastosowanie znajduje na balkonach, parapetach zewnętrznych, pergolach, tarasach oraz w altanach ogrodowych. Zdecydowanie najczęściej stosuje się ją na balkon, zarówno w kompozycjach jednolitych, jak i niejednolitych. Można ją sadzić pojedynczo lub w większych grupach. Sprawdź także ten artykuł z popularnymi odmianami begonii.

Begonia zwisająca na balkon - jak sadzić, rozmnażać i zimować?

Ważne jest, by begonia zwisająca była posadzona prawidłowo. Zatem jak sadzić tę roślinę? Sadzonkami są bulwy (ich cena w sklepach nie jest wysoka). Sadzi się je w lutym bądź w marcu na głębokość 5 do 8 cm. Powinny być przechowywane w temperaturze około 18oC. Do gruntu wysadza się je w drugiej połowie maja. Sadzonki otrzymuje się poprzez rozmnażanie wegetatywne, procesem podziału bulw. Można też wykorzystać sadzonki pędowe z częścią bulwy.

Zimowanie nie udaje się w gruncie, dlatego, że niskie temperatury nie pozwalają przetrwać begonii. By zimowanie powiodło się, należy wykopać bulwy w X i odciąć od nich liście i łodygi. Następnie umieszcza się je w drewnianych skrzynkach i przysypuje torfem lub piaskiem. Przez całą zimę przechowuje się je w ogrzewanych pomieszczeniach.

Podsumowując, jeżeli chcemy upiększyć swój balkon, taras, altanę czy ogród, warto sięgnąć po tę roślinę. Begonia bulwiasta w odmianie zwisającej, dostępna jest w sklepach ogrodniczych, a jej cena nie jest wysoka, w porównaniu z tym, jakie możemy uzyskać efekty. Dodatkowym plusem jest to, że przy małym wysiłku, możemy uzyskać niesamowite efekty, które zachwycą wszystkich odwiedzających nasz dom i ogród. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bergenii?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny