Berberis thunbergii ‘Admiration’ – uprawa rośliny, cena sadzonek

Krzew berberys Thunberga 'Admiration' wyróżnia się półkulistym pokrojem. Dorasta do 50 cm wysokości. Czerwone liście berberysu, z żółtą obwódką, jesienią zmieniają ubarwienie na ogniście pomarańczowe, w niezwykły sposób zdobiąc jesienny ogród. Na zimę opadają. Niepozorne pojedyncze kwiaty, o żółtym zabarwieniu z czerwonawym odcieniem, kwitną w maju. W sierpniu i we wrześniu pojawiają się czerwone owoce.

Berberys ADMIRAŁ preferuje stanowisko słoneczne. Dobrze rośnie na podłożu umiarkowanie wilgotnym. Należy unikać sadzenia rośliny na glebach mokrych, gliniastych oraz ilastych. Berberys Thunberga jest rośliną tolerancyjną dla pH podłoża, od 4,5 – 6,5. Rozwija się na glebach kwaśnych i lekko kwaśnych, a także na podłożu o pH od obojętnego do zasadowego. Odporny jest na zanieczyszczenia środowiska oraz niekorzystną aurę – suszę i mróz. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym miejscu więcej informacji o berberysach.

Uprawa berberysów nie sprawia problemów. Krzewy liściaste nie wymagają przycinania, jednak cięcie rośliny sprzyja zagęszczeniu korony. Zasilamy krzewy sporadycznie, po około 3-4 latach od chwili zasadzenia, gdy zauważymy, że słabiej rosną. Podlewamy je okazjonalnie oraz w czasie suszy. Sadzonki wysadzamy na stałe miejsce w rozstawie co 60 cm. Cena 2-letniej sadzonki Berberis thunbergii ‘Admiration’ wynosi około 18 - 24 zł.

Berberys ‘Admiration’ – zastosowanie


Piękne krzewy nadają się do wszechstronnego zastosowania. Są ozdobą dużych ogrodów i małych przydomowych ogródków. Wspaniale sprawdzają się jako atrakcyjne obwódki rabat i alejek ogrodowych. Komponują się z roślinami w ogródkach skalnych, wrzosowiskowych, sprawdzą się również na rabatach kwiatowych. Sprawdź także inspiracje na krzewy na żywopłot zebrane w tym miejscu.

Berberys Thunberga 'Admiration' wyróżnia się bezproblemową uprawą, dlatego chętnie wybierany jest do dekoracji przestrzeni publicznych. Jako roślina okrywowa, tworząca wspaniałe ogniste dywany, bywa sadzony w parkach, na skwerkach i miejskich klombach. Berberys ADMIRAŁ, przyrastający w ciągu roku 5 cm, idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach - na tarasy i balkony.

Krzewy berberysu tworzą piękne kompozycje z innymi roślinami. Czerwone zabarwienie liści współgra z innymi odmianami Berberis thunbergii, np. z odmianą ‘Kobold’, charakteryzującą się wysokością 50 cm, kulistym pokrojem i ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi, wspaniale kontrastującymi z liśćmi ADMIRAŁA. Ciekawe tło dla berberysów stanowią iglaki. Atrakcyjne kompozycje utworzą berberysy w połączeniu z ozdobnymi trawami. Sprawdź także inspiracje na krzewy ozdobne zebrane w tym miejscu.

Berberys Admiration jest bardzo ciekawą odmianą. Uprawa i pielęgnacja nie są wymagające, a jednocześnie roślina jest niezwykle dekoracyjna i atrakcyjnie się prezentuje.
Berberys 'Admiration' Thunberga - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Polecane nawozy - zobacz ceny!

Berberys ‘Admiration’ – rozmnażanie

Berberys może być rozmnażany z nasion lub wegetatywnie, z wykorzystaniem sadzonek, które zostały ukorzenione w warunkach szklarniowych. Nasiona berberysu należy pobierać od września do listopada, ewentualnie nabyć od sprawdzonego producenta. Cena 5 szt nasion to około 3,50 zł. Jeśli w ogrodzie, obok rosnącego berberysu pojawią się samosiejki, wystarczy ostrożnie je wykopać i zasadzić w innym miejscu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj o tawule gęstokwiatowej w tym artykule.

Nasiona pobrane z czerwonych owoców należy opłukać i dokładnie osuszyć. Siejemy je na wybrane miejsce, do spulchnionej i odchwaszczonej gleby, na głębokość około 3 cm. Na czas zimy stanowisko ściółkujemy, pokrywając je trocinami oraz gałązkami świerku. Wiosną osłonę usuwamy i cierpliwie oczekujemy na pojawienie się roślinek. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź informacje o bukszpanie na żywopłot zebrane w tym artykule.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Najskuteczniejszym sposobem rozmnażania jest uzyskanie sadzonki z czerwcowych pędów zielonych, które nie uległy drewnieniu. Pobraną sadzonkę umieszczamy w pojemniku, wypełnionym piaskiem i torfem. Zanim się ukorzeni, powinna zostać przykryta folią i regularnie wietrzona oraz zraszana wodą. Kiedy zacznie rosnąć, przenosimy roślinkę do doniczki. W następnym sezonie możemy wysadzić ją na docelowe stanowisko.

Literatura:

  1. D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  2. Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
  3. W. Grochowski, Jadalne owoce leśne, Warszawa 1988.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny