Berberys Thunberga – miniatura ‘Bagatelle’, cena

Karłowy purpurowy berberys BAGATELLA, o kolczastych pędach, dorasta zaledwie do 30 - 50 cm wysokości. Należy do najniższych odmian. Nie sprawia problemów uprawowych, jest odporny na zanieczyszczenia powietrza oraz suszę. Jesienią purpurowe liście, zanim opadną na zimę, przebarwiają się na soczyście czerwony kolor. W maju i w czerwcu berberys kwitnie, a niewielkie pojedyncze żółte kwiaty w ciekawy sposób kontrastują z kolorem liści. Jesienią pojawiają się czerwone owoce, stanowiąc dekorację rośliny do wiosny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj o tawule gęstokwiatowej w tym artykule.

Uprawa berberysów odmiany Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ udaje się najlepiej na słonecznych stanowiskach. W słońcu liście najpiękniej się wybarwiają - w cienieniu stają się zielone. Roślina jest mrozoodporna i niewrażliwa na silne podmuchy wiatru. Lubi lekko kwaśne podłoże, umiarkowanie wilgotne i żyzne. Źle czuje się na glebach mokrych i ciężkich. Pielęgnacja polega na wykonywaniu cięcia, które zapewni roślinie utrzymanie ładnego pokroju. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym miejscu więcej informacji o berberysach.

Berberys ‘Bagatelle’, krzew karłowy purpurowy, wspaniale komponuje się z innymi krzewami. Berberys Thubnerga odmiany ‘Red Pillar’, dorastający do 2 m, może stanowić atrakcyjne tło. Niski krzew ‘Bagatelle’, podobnie jak ‘Red Pillar’ wybarwia się jesienią na intensywnie czerwony kolor. Najatrakcyjniej prezentuje się w dużej grupie. Urodę krzewów podkreślają inne, piękne i ciekawie wybarwione miniaturowe odmiany – ‘Goldalita’, ‘Kobold’ lub ‘Admiration’. 

Berberys Bagatelle w ogrodzie
Berberys 'Bagatelle' Thunberga - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady

Niski berberys BAGATELLA najczęściej rozmnażany jest przez sadzonki zielne. Cena za sadzonkę wynosi od około 8,50 do 21 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także najpopularniejsze odmiany berberysów zebrane w tym artykule.

Berberys ‘Bagatelle’ – choroby

Roślina odporna jest na choroby. Nie atakują jej szkodniki. Do dolegliwości, jakie mogą się jej przytrafić zaliczamy mączniaka prawdziwego oraz plamistość liści. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź informacje o bukszpanie na żywopłot zebrane w tym artykule.

Mączniak prawdziwy jest chorobą grzybową, rozwijającą się przy wysokiej temperaturze powietrza i dużej wilgotności. Na liściach pojawiają się jasnozielone plamki, stopniowo pokrywające się białym mączystym nalotem. Grzyb atakuje również pąki kwiatów. Roślina przestaje wzrastać, w końcu zamiera. Jeśli nie podejmiemy radykalnych kroków, dolegliwość przeniesie się na inne rośliny. Porażone pędy i liście należy usunąć i spalić. Roślinę opryskujemy środkami grzybobójczymi. Sprawdź także inspiracje na krzewy na żywopłot zebrane w tym miejscu.

Plamistość liści to dolegliwość wywołana przez grzyby rozwijające się w wilgotnym środowisku. Chorobowe zmiany pojawiają się latem, w postaci ciemnych nieregularnych plam. Stopniowo pokrywają coraz większe powierzchnie. Liście krzewu zaczynają więdnąć i opadać. Na spodniej części liści można zauważyć zarodniki grzybów. Choroba może przenieść się na inne rośliny. Porażone liście i pędy usuwamy i palimy, a całą roślinę spryskujemy preparatami grzybobójczymi. Sprawdź także inspiracje na krzewy ozdobne zebrane w tym miejscu.

Literatura:

  1. D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  2. Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
  3. W. Grochowski, Jadalne owoce leśne, Warszawa 1988.
ikona podziel się Przekaż dalej