Berberys ‘Erecta’ – sadzenie i uprawa krzewów

Odmiana ‘Erecta’ obejmuje krzewy liściaste z wyprostowanymi pędami, o kolumnowym pokroju. Ciernisty krzew jest gęsto ulistniony. Liście, wybarwione na soczyście zielony kolor, jesienią przybierają purpurową barwę. Żółte kwiaty pojawiają się w maju i kwitną do lipca. Berberys Thunberga należy do krzewów miododajnych, stąd nad kwiatami unoszą się owady. Jesienią dekorują roślinę czerwone jagody. Po opadnięciu na zimę liści, owoce zdobią ciernisty krzew do wiosny, karmiąc ptaki. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź informacje o bukszpanie na żywopłot zebrane w tym artykule.

Uprawa Berberis thunbergii ‘Erecta’ nie przysparza żadnych problemów. Zielony krzew dobrze rośnie na stanowisku piaszczystym, słonecznym oraz półcienistym. Preferuje umiarkowanie wilgotną glebę i nie ma szczególnych wymagań odnośnie odczynu pH. Sadzenie roślin może przebiegać od wiosny do późnej jesieni. Berberys ‘Erecta’ szybko się przyjmuje. Pamiętajmy o rozstawie sadzonek, umożliwiającej swobodny rozrost. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym miejscu więcej informacji o berberysach.

Liście berberysu bardzo ładnie się prezentują. Są jasnozielone, a berberys Erecta ma mocne, wzniesione pędy, które ładnie wyglądają przez cały sezon.
Berberys 'Erecta' Thunberga - cena, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Od końca lutego do początków kwietnia krzewy liściaste można poddać cięciu. Zabieg powinniśmy wykonać w czasie ładnej pogody, przy pomocy czystego i bardzo ostrego sekatora. Cienkie pędy przycinamy nożycami do strzyżenia pędów. Stare i uszkodzone gałązki usuwamy, pozbywamy się również zbytnio wybujałych pędów, co poprawi kolumnowy pokrój rośliny. rany należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Polecane nawozy - zobacz ceny!

Berberys Thunberga – zastosowanie


Berberys kolumnowy doskonale sprawdzi się w roli ochronnego żywopłotu. Ciernisty krzew jest skuteczną przeszkodą dla intruzów i zwierząt. Od wiosny do późnej jesieni barwna roślinna ściana chroni prywatność gospodarzy. Nie ma potrzeby stawiania ogrodzeń wokół posiadłości, bowiem krzewy berberysów doskonale je zastąpią. Żywopłoty możemy formować lub pozwolić im na swobodny rozwój. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także najpopularniejsze odmiany berberysów zebrane w tym artykule.

Kolumnowy berberys ‘Erecta’ nadaje się do nasadzeń grupowych i jako oryginalny soliter. Ładnie prezentuje się na wrzosowiskach, tworząc tło dla rosnących tam roślin. Doskonale komponuje się z niższymi krzewami. Zapewniając berberysowi stanowisko w pobliżu iglaków, uzyskamy ciekawy efekt kolorystyczny – jasna zieleń kolumnowego berberysu zostanie wspaniale podkreślona przez ciemniejsze rośliny zimozielone.

Jadalne owoce berberysu możemy wykorzystać w naszej kuchni do przyrządzenia smacznych przetworów i napojów. Dawniej przyrządzano nalewki, którymi delektowano się w czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań. Do samodzielnego przyrządzenia nalewki potrzebujemy 1 kg owoców, umytych i pozbawionych pestek oraz ½ kg cukru i ½ l spirytusu. Przesypane cukrem owoce odstawiamy na miesiąc, by puściły sok. Potem odcedzamy sok i dolewamy spirytusu. Tak przygotowaną nalewkę pozostawiamy na 3 -6 miesięcy w ciemnym miejscu. Po tym czasie możemy śmiało częstować specjałem swoich gości. Sprawdź także inspiracje na krzewy ozdobne zebrane w tym miejscu.

Literatura:

  1. D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  2. Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
  3. W. Grochowski, Jadalne owoce leśne, Warszawa 1988.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny