Bergenia sercowata charakterystyka rośliny

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) bardzo często nazywania bergenią sercolistną, to bylina zimozielona, która wytwarza długie kłącza. Ma duże, błyszczące, skórzaste liście o sercowatym kształcie. Bergenia kwitnie na ciemnoróżowo, jej kwiaty zebrane są na szczycie pędów w duże wiechy. Pędy kwiatostanowe w przeciwieństwie do łodyg liściowych mają czerwony kolor. Bylina ta nie należy do najniższych, osiąga nawet 50 cm. Bergenia sercolistna posiada kilka ciekawych odmian, które wraz z główną rośliną, stworzą w ogrodzie ciekawe zestawienie. Niektóre odmiany tej byliny mogą być wyższe, a inne niższe od bergenii sercolistnej. To byliny, które pięknie się prezentują, a ich cena jest bardzo przystępna.

Uprawa i wymagania Bergenii sercowatej

Bergenia sercolistna nie należy do trudnych w uprawie bylin. Jest w stanie poradzić sobie w każdym rodzaju gleby, jednak preferuje półcieniste stanowiska. Niezbyt dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, w którym może dochodzić do porażenia słonecznego liści. Osoby uprawiające bergenię dostrzec mogą ciekawą zależność. Na stanowiskach cienistych roślina zazwyczaj lepiej rośnie, jednak gorzej kwitnie, a bardziej nasłonecznione stanowiska sprawiają, że kwitnienie jest o wiele bardziej obfite. To roślina wieloletnia, która będzie cieszyć swoją obecnością na rabacie przez długie lata.

Najczęściej roślina ta pojawia się w ogrodach skalnych i przy brzegach oczek wodnych, ponieważ jej uprawa nie sprawia większych kłopotów. Doskonale prezentuje się również w tak nieoczywistych miejscach, jak donice tarasowe lub balkonowe. W ogrodach najczęściej pojawia się w otoczeniu traw ozdobnych, funkii, brunner, żurawek i krzewów zimozielonych takich jak np. prusznik.

Bergenia sercowata - rozmnażanie

Bylinę rozmnaża się bardzo łatwo przez podział kłączy. Do tego procesu najlepiej podejść wczesną wiosną i posadzić roślinę dzieląc kłącza na kilka części. Otrzymane nowe sadzonki wystarczy posadzić w mieszance ziemi i torfu. Można posłużyć się ukorzeniaczem dla uzyskania lepszego efektu. Gdy sadzonki ukorzenią się, można je będzie przesadzić na docelowe stanowiska. Trzeba jednak pamiętać o utrzymaniu wilgotności podłoża.

Innym sposobem na rozmnożenie rośliny, jest odcięcie części pędu wierzchołkowego, które mają już 3 listki i ukorzenienie go. Można w tym celu posłużyć się ukorzeniaczem. Również w tym przypadku, konieczne jest regularne podlewanie.

Choć roślina wytwarza nasiona, to jednak wysiewanie ich nie zagwarantuje sukcesu w postaci otrzymania rośliny matecznej. Siewki z nasion zazwyczaj są słabsze i nie są tak okazałe.

Ciekawe odmiany Bergenii sercowatej

Pasjonaci tej wdzięcznej rośliny z pewnością znają kilka odmian, które są niezwykle ciekawe i wartościowe. W połączeniu z innymi krewniaczkami potrafi tworzyć ciekawe skupiska. Często obsadzane są nimi murki, które podczas pełnego rozkwitu prezentują się bardzo ciekawie.

Bergenia sercowata Robusta jest trochę większa od bergenii sercowatej. Ma większe liście i dłuższe kłącza, na których pojawiają się kwiatostany. Kwitnie, wytwarzając fioletowo-różowe kwiaty.

Bergenia sercowata Purpurea ma pokrój podobny do bergenii sercowatej, jednak podczas kwitnienia jej kwiaty przybierają ciemno różowy kolor.

Bergenia sercowata Silverlight charakteryzuje się dużymi liśćmi i silnym wzrostem. Kwitnie na biało, a gdy zaczyna przekwitać, kwiaty nabierają różowego odcienia.

Bergenia Dragonfly Angel Kiss jest niższa od zwykłej bergenii, ponieważ osiąga tylko 30 cm wysokości. Po rozkwitnięciu kwiaty są białe i mają różowy środek. Okres kwitnienia przypada na marzec i kwiecień.

Bergenia sercowata w czasie intensywnego kwitnienia na fioletowo, a także opis gatunku, jego rozmnażanie oraz pielęgnacja
Bergenia sercowata w czasie kwitnienia i jej pielęgnacja oraz rozmnażanie i uprawa

Bergenia Lunar Glow to bardzo ciekawa odmiana, która charakteryzuje się żółtymi liśćmi. Stanowi kontrast dla innych zielonolistnych roślin tego gatunku. W okresie zimowym liście stają się czerwone. Okres kwitnienia przypada na luty, a kwiaty są fioletowo-różowe.

Bergenia Bressingham White to odmiana, której kwiaty są całkiem białe i nie przebarwiają się podczas przekwitania. Jest odporna na promienie słoneczne.

Posiadając w ogrodzie wszystkie odmiany, można stworzyć z nich wspaniałą kompozycję. Wystarczy, że zostaną połączone ze sobą lub wplecione aranżacje z innych bylin czy krzewów, a ogród zyska lekkość i ciekawy akcent. Ogromnym atutem jest nieskomplikowana uprawa bylin, które nie wymagają zbyt wiele uwagi, a mimo to cieszą swoim pięknem. Szczególnie okazale prezentują się w donicy drewnianej, która często przyozdabia taras, balkon lub altanę. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji bergenii.

Bergenia sercolistna ciekawostki

Ta niezwykle okazała i piękna roślina kryje też kilka tajemnic, o których warto wiedzieć.

  • Niewiele osób wie, że to kwiat bardzo lubiany przez florystów. Bergenia ma bardzo trwałe kwiaty, które wspaniale prezentują się w wielu kompozycjach kwiatowych.
  • Dla lepszego wzrostu należy usuwać uschnięte liście i przekwitłe kwiatostany. Tym sposobem roślina wzmacnia się i wytworzy nowe liście.
  • Bergenie posadzone w donicy zimą można zabrać do garażu czy innego nieogrzewanego pomieszczenia, jednak nie jest to bezwzględnie konieczne. Niskie temperatury wytrzymuje zdecydowanie lepiej niż popularne w naszych domach jaśmin doniczkowy, vriesea.
  • Dużym atutem tej rośliny jest jej niska cena. Za jedną sadzonkę trzeba będzie zapłacić 10-15 zł.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto kupić bylinę do własnego ogrodu, to z pewnością jej oryginalny wygląd i to, że jest trwałą zimozieloną rośliną, będzie odpowiadało się na jej korzyść.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny