Lilak i jego sadzenie

Lilak jako popularny bez


Lilak to roślina, która pochodzi z rodziny oliwkowatych. Potocznie nazywany jest bzem. Jest to jednak nazwa błędna, ponieważ bez należy do innego rodzaju roślin.

Lilak jest bardzo znanym i cenionym krzewem, w Polsce często spotykanym w ogrodach. Bez pochodzi z rejonów Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Na świecie uprawianych jest kilkadziesiąt odmian.

Drzewa bzu dorastają nawet do 7 metrów wysokości, a ich kwiaty mogą osiągać 25 centymetrów i występują w różnych odcieniach. Pojawiają się one przeważnie w maju i wydzielają piękny, intensywny zapach. Liście lilaków posiadają owalny kształt i ciemnozielony kolor.

Lilak jest wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki. Większym problemem mogą się okazać nornice i myszy, które podgryzają korzenie. Czasami bez jest atakowany przez mączniaka szczególnie kiedy lato jest mokre. Aby uniknąć takich kłopotów warto jest sadzić lilaki w miejscach słonecznych i przewiewnych. Sprawdź także inne nasze inspiracje na inne krzewy liściaste i najlepsze krzewy ozdobne.

Lilak – sadzenie i rozmnażanie

Bez to krzew, który jest jednym z najmniej wymagających roślin ozdobnych. Może rosnąć na ubogich glebach w ogrodzie. Jest odporny na mróz i suszę. Lubi miejsca słoneczne.

Krzewy bzu powinno się sadzić w okresie wiosny lub jesienią. Jednak najlepszą porą na jego sadzenie w ogrodzie jest przełom marca i kwietnia. Młode bzy wymagają na początku częstego podlewania. Lilaka sadzi się do dołka dwukrotnie głębszego niż bryła korzeniowa, uzupełnionego żyzną ziemią lub kompostem.

Wszystkie odmiany bzu bardzo łatwo można rozmnażać z odrostów korzeniowych, a także poprzez szczepienie na pniu. Sposób rozmnażania z odrostów korzeniowych polega na wykopaniu pędów, które rosną obok bzu macierzystego. Inna metodą na rozmnożenie bzu jest pobieranie sadzonek półzdrewniałych. Sadzonki najlepiej jest pobierać w okresie letnim, a następnie zanurzyć je w ukorzeniaczu i przełożyć do pojemników. Kiedy puszczą korzenie można je przesadzać do ziemi.

Inną metodą rozmnażania bzu jest szczepienie na pniu. Szczepienie na pniu zachwyca niezwykłymi formami, a także kształtami. Lilak szczepiony na pniu świetnie nadaje się do uprawy w donicach, co przełoży się na wyjątkowe walory ozdobne.

Lilaki można sadzić w nieregularnych grupach, ale również w zestawieniu z innymi drzewami ozdobnymi. Bez jest często wykorzystywany na kwiaty cięte, ale oprócz właściwości dekoracyjnych często jego kwiaty wykorzystywane są do parzenia herbaty.

Odmiany lilaka

Lilak pospolity (syringa vulgaris) – najbardziej popularny bez

Lilak pospolity (syringa vulgaris) jest najbardziej popularnym bzem, jaki rośnie w naszym kraju i jest uprawiany od wielu wieków. Sprowadzony został z Turcji. Lilak pospolity dobrze radzi sobie na każdej glebie. Jednak lubi kiedy jest ona wilgotna, żyzna i bogata w wapń. Jej odczyn powinien być zasadowy lub obojętny. Jest to krzew, który dobrze toleruje niskie temperatury.

Lilak pospolity (syringa vulgaris) najlepiej czuje się w miejscach słonecznych. Świetnie sprawdzi się w ogrodach, zarówno jako roślina ozdobna posadzona pojedynczo jak i w grupie.

Lilak pospolity jest krzewem rozłożystym. Posiada gładkie zielonkawe liście i niezwykłe kwiatostany pojawiające się wiosną. Jego kwiaty są okazałe i mogą przybierać barwę od białego przez fioletowy, niebieski, aż do purpurowego. Można je bez problemu odcinać i wstawić do wazonu bez szkody dla rośliny.

Pielęgnacja lilaka pospolitego wymaga usuwania starych pędów, które mogą osłabiać roślinę. Kwiatostany lilaka pospolitegi, które przekwitły, powinny być usunięte, aby kolejnego roku mogły intensywnie zakwitnąć. Lilak pospolity (syringa vulgaris) wymaga cięcia już na samym wstępie jego uprawy. Powinno ono być przeprowadzane na jesień. Pędy skracamy o połowę, co przełoży się wzmocnienie bzu i zagęszczenie. Po około czterech latach uprawy lilak pospolity powinien mieć wykonany zabieg cięcia prześwietlającego. Dzięki niemu krzew lilaka pospolitego będzie miał lepszy dostęp do światła, jak również pozbawi go chorych i zdeformowanych pędów. Kiedy bez jest stary i zaniedbany można go odmłodzić wycinając wszystkie pędy jeszcze przed wegetacją. Jeśli interesują cię też inne krzewy ogrodowe, inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Bez w ogrodzie? Trudno wyobrazić sobie, że mogłoby go zabraknąć. Wielkie, królewskie odmiany tego gatunu wspaniale się prezentują, a pielęgnacja nie jest w żaden sposób wymagająca
Bez w ogrodzie (lilak) – odmiany, pielęgnacja, porady

Odmiany bzu: lilak fioletowy i lilak biały

Lilak fioletowy jest odmianą o pełnych i dużych kwiatach, które pojawiają się w maju. Kwiaty łączą się w luźne i wydłużone wiechy. Lilak fioletowy posiada zielonkawe liście, które przypominają kształt serca. Lilak fioletowy lubi stanowiska słoneczne, jak również dobrze znosi półcień. Preferuje glebę próchniczą i wapienną. Po kwitnieniu kwiatostany powinny być usunięte, aby roślina w następnym sezonie obsypała krzew kwiatami.

Lilak biały dorasta do 4 metrów wysokości. Posiada niezwykle efektowne białe kwiaty, które pojawiają się w maju. Lilak biały może być sadzony w grupach i pojedynczo. Jest odporny na zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się na sadzenie w okolicach dróg.

Lilak - inne wspaniałe odmiany

Lilak Meyera, Lilak chiński i Lilak węgierski – odmiany o niskim pokroju

Lilak Meyera jest niskim i gęstym krzewem, który dorasta do około 1,5 metra. Pochodzi z Azji. Posiada ciemnozielone i pofalowane liście. Lilak Meyera lubi stanowiska słoneczne. Preferuje gleby wilgotne i przepuszczalne. Bardzo dobrze znosi mrozy. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i skrócić pędy. Lilak Meyera idealnie sprawdza się w niskich żywopłotach, na rabatach, w pojemnikach, a także na skalniakach.

Lilak chiński jest krzewem, który posiada szeroki i regularny pokrój. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Jego ciemnozielone liście są wąskie o ostrym zakończeniu. Kwiaty posiadają różowy kolor i zebrane są w okazałe wiechy. Kwitnienie pojawia się w połowie maja. Lilak chiński preferuje gleby próchnicze i stanowiska słoneczne. Ziemia powinna być wilgotna, szczególnie w momencie zawiązywania pąków kwiatowych. Po kwitnieniu należy usunąć stare kwiatostany, aby mógł wypuścić młode pędy. Lilak chiński sprawdzi się na szpalery i w przydomowych ogrodach.

Lilak węgierski pochodzi z rejonu Węgier i Bałkanów. Jest wyjątkowym lilakiem, który wolno rośnie. Jest to odmiana rzadko spotykana. Osiąga około 4 metrów wysokości. Ma ciemnozielone liście i ciemnofioletowe kwiaty, które posiadają intensywny zapach i zwarte wiechy. Kwiaty pojawiają się w czerwcu. Lilak węgierski lubi mokre, wilgotne, a także kamieniste gleby. Lubi stanowisko słoneczne i toleruje półcień. Dobrze znosi niskie temperatury. Lilakowi węgierskiemu warto zapewnić co kilka lat cięcie odmładzające. Lilak węgierski sprawdzi się na szpalerach, a także sadzony jako żywopłot. Kwiaty można również ścinać do wazonu. Jeśli interesują cię inne rośliny i krzewy liściaste, sprawdź także: cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Lilak japoński i Lilak Krasawica Moskwy – odmiany o pokroju niższym

Lilak japoński znany jest również pod nazwą lilak amurski. Może przybierać formy drzewa lub krzewu i osiąga około 5-8 metrów wysokości. Lilak japoński posiada białe kwiaty. Pojawiają się one najpóźniej ze wszystkich innych przedstawicieli tego rodzaju w czerwcu lub lipcu. Lilak ten posiada czerwono-brązową korę, przypominającą korę czereśni. Lilak amurski wymaga słonecznego stanowiska i wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej gleby. Lilak japoński, który rośnie w pojemniku może być przesadzony do ziemi w okresie wiosennym lub jesiennym. W czasie wiosenny należy zapewnić mu częste podlewanie, a ziemia powinna być nawieziona kompostem. Lilak amurski ma płytki system korzeniowy, więc ziemia nie wymaga spulchniania na dużych głębokościach. Zaraz po posadzeniu korona lilaka powinna być ścięta do około połowy wysokości. Zapewni to odpowiednie zagęszczenie. Lilak japoński rozmnażany jest wegetatywnie, jak również z nasion.

Lilak Krasawica Moskwy to lilak pospolity, który osiąga wysokość około 5 metrów. Jest popularną odmianą pochodzącą z Rosji. Posiada różowo-białe kwiaty o nietuzinkowym kształcie płatków, pojawiających się na krzewie w okolicach maja. Kwiatostany są proste i osiągają średnią wielkość. Lilak Krasawica Moskwy lubi stanowisko słoneczne i preferuje żyzną glebę. Do jego nawożenia polecane są nawozy wieloskładnikowe. Lilak Krasawica Moskwy rozmnażamy przez szczepienie i odkłady. Cięcie powinno nastąpić po kwitnieniu, gdyż zawiązuje on pąki kwiatowe latem w roku, który poprzedza kwitnienie. Co kilka lat warto zapewnić mu cięcie prześwietlające. Odmiana ta jest odporna na mrozy i szkodniki.

Lilaki są pięknymi i najbardziej ozdobnymi krzewami sezonu letniego. Większość z nich, dzięki intensywnemu zapachowi i łatwej pielęgnacji, znalazła swoje miejsce w najpiękniejszych ogrodach. Więcej inspiracji na krzewy liściaste zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny