Biała kiełbasa - przepisy na domową białą kiełbasę w różnych wydaniach

Wiele wyrobów spożywczych zjadanych w polskich domach ma za sobą długą historię. Jeden z przysmaków gości na stołach od XVII wieku. Natomiast dokładny przepis znajduje się w książce kucharskiej z 1904 roku. Owym smakołykiem jest biała kiełbasa, którą można podawać na różne sposoby. Z jakich składników powstaje ta smaczna wędlina? Jakie potrawy można na jej bazie przyrządzić?  Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pyszna domowa kiełbasa

Biała kiełbasa cieszy się w Polsce dużym i niesłabnącym powodzeniem. Choć trzeba dodać, że najczęściej gości na stołach z okazji Świąt Wielkanocnych. Przed podaniem jest parzona, grillowana, pieczona, nadaje się też do smażenia. Najważniejszym składnikiem tej wędliny jest mięso wieprzowe, zazwyczaj łopatka, podgardle lub boczek. Często dodawane do niego jest mięso wołowe. Za smak kiełbasy odpowiadają przyprawy. Największe znaczenie ma czosnek, sól, pieprz, majeranek. Dodaje się je do zmielonej masy. Następnie po dokładnym wyrobieniu nadzienie trafia do wyczyszczonego jelita wieprzowego.

Kiełbasa przygotowywana w domu ma kilka charakterystycznych cech. Warto, zatem wiedzieć, że:

  • to wędlina surowa, jej wyrabianie nie obejmuje wędzenia tak jak w przypadku innych kiełbas,
  • mięso ma lekko różowy kolor natomiast tłuszcz jest biały, po sparzeniu całość staje się szara,
  • sparzona wędlina po rozkrojeniu jest w środku krucha oraz soczysta, nie powinna być twarda,
  • do kiełbasy nie należy dodawać konserwującej soli peklowanej tylko klasyczna wersję.

Do powyższej listy trzeba dodać jeszcze jeden, ważny punkt. Przyprawy znajdujące się w mięsie muszą być wyraźnie wyczuwalne. Po tym poznaje się dobry wyrób.

Swojska kiełbasa biała jest smaczna i nie zawiera konserwantów. Jednakże nie każdy ma czas by ją przyrządzać. Dlatego wiele osób kupuje ją w sklepach. Niestety znalezienie produktu wysokiej jakości nie jest wcale łatwe. Producenci stosują masę substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów. Dlatego zawsze trzeba czytać etykietki ze składem. Im mniej nazw zaczynających się od litery E tym lepiej. Jednakże najlepszym sposobem na zdobycie naturalnej kiełbasy jest przygotowanie jej samodzielnie. Zachęcamy, zatem do wygospodarowania czasu i skorzystania z przepisów dostępnych na naszej stronie.

Parzona biała kiełbasa

Jak przygotować do spożycia surową wędlinę? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że biała kiełbasa nie powinna być gotowana. Nie należy wrzucać jej do garnka z zimną wodą, ustawiać na gazie i doprowadzać zawartość naczynia do wrzenia. Dlatego, że spowoduje to popękanie osłonki. To z kolei sprawi, że cały aromat wycieknie z kiełbasy. W przypadku tej wędliny potrzebne jest parzenie. To jeden ze sposobów kulinarnej obróbki termicznej. Polega na ogrzewaniu wyrobów w gorącej, ale nie wrzącej wodzie. Zazwyczaj umieszcza się je w niej na 15-30 minut. Dokładny czas zależy od grubości i długości przygotowywanej kiełbasy.

Jak prawidłowo zaparzyć kiełbasę? Czynności wchodzące w skład podstawowego procesu to:

  • napełnienie garnka zimną wodą, płynu musi być tyle by w całości zakrywał kiełbasy,
  • dodanie do wody przypraw, majeranku, soli, czosnku, liścia laurowego oraz ziela angielskiego,
  • gotowanie zawartości naczynia aż do wrzenia i powstania bulionu, po tym zdjęcie go z gazu,
  • wrzucenie do gorącej wody kiełbasy, przykrycie garnka i odstawienie na około 20-30 minut.

Po upływie 20-30 minut kiełbasa powinna być gotowa do zjedzenia. To, że można już ją podać poznajemy po białym kolorze skórki i szarym mięsa.

Robienie białej kiełbasy w domu przeważnie wiąże się z parzeniem. Powyższy sposób nie jest jedyną wersją tej obróbki. Jest jeszcze jedna, bardzo prosta metoda. Najpierw do garnka należy wlać wodę i dodać wymienione powyżej przyprawy. Następnie do naczynia trafia kiełbasa a całość na gaz. Zawartość garnka musi być gotowana prawie do wrzenia, gdy do tego dojdzie konieczne jest zmniejszenie ognia. Po tym wystarczy zostawić naczynie na kuchence na 15-20 minut. By osłonka wędliny nie pękała należy nakłuć ją w kilku miejscach. Więcej szczegółowych informacji na temat parzenia można znaleźć na naszej stronie.

Jak zrobić swojską kiełbasę?

Przepis na białą kiełbasę nie jest skomplikowany. W zasadzie większość składników wymieniliśmy w pierwszym akapicie tego artykułu. Jak zatem krok po kroku powstaje ta wędlina? Po pierwsze z pomocą maszynki ręcznej lub elektrycznej trzeba zmielić samo mięso wieprzowe lub z dodatkiem wołowego. Do uzyskanej masy trafia rozdrobniony czosnek, następnie majeranek, pieprz, sól, można też dodać gorczycę. Kolejny krok to wyrobienie zwartego jednolitego nadzienia. Gdy jest gotowe warto odstawić je do lodówki na kilka godzin. Po tym pozostaje już tylko nadziewanie wyczyszczonych jelit z wykorzystaniem tej samej maszynki z inną nakładką.

Surowa, domowa kiełbasa jest składnikiem różnych dań. Najprostsza propozycja to zaparzona wędlina podawana z chrzanem czy musztardą. Czasem jednak warto wykorzystać nieco bardziej skomplikowane receptury. Jedną z nich jest swojska kiełbasa zapiekana w ziołach. Do jej przygotowania, poza głównym składnikiem, potrzebny jest czosnek, tymianek i majeranek. I rzecz jasna sól oraz pieprz. Kiełbaski natarte ziołami trafiają do naczynia żaroodpornego a ono do piekarnika na 40 minut. Istnieją też receptury na wędlinę, która przed zapieczeniem była smażona na patelni. Powyższe przykłady nie wyczerpują naszej listy.

Wiadomo już jak zrobić białą kiełbasę i jak ją parzyć. Wspomnieliśmy też o kilku daniach. Kolejnym dobrze znanym jest klasyczny żur na zakwasie z dodatkiem wędliny. Jest to potrawa najmocniej kojarząca się ze Świętami Wielkanocnymi. Jednakże świetnie nadają się na obiad. Inną smaczna i łatwą w przygotowaniu zupą jest barszcz biały z kiełbasą. To pożywne danie, podobnie jak grillowane wyroby podawane z warzywami. Podsumowując, biała kiełbasa to produkt spożywczy, który można wykorzystać na różne sposoby. Domowa wersja, bez względu na to czy smażona czy parzona, jest znana z niepowtarzalnego smaku. Dlatego więcej na jej temat opowiadamy na naszej stronie.