Białe tulipany - cechy charakterystyczne roślin

Tulipan - Tulipa, zalicza się do rodziny liliowatych - Liliaceae. Warto wiedzieć, że do tego rodzaju zaliczanych jest aż 100 gatunków, w których wyróżnianych jest kilka tysięcy odmian, różniących się od siebie wysokością, wielkością kwiatów, a także barwą. Jednym z najbardziej znanych z uprawy tulipanów krajów jest Holandia, natomiast stanowiskiem naturalnym dla tych roślin są tereny Azji, Afryki i cieplejsze tereny Europy.

Warto tutaj wiedzieć, że tulipan składa się z kilku elementów, mianowicie z łodygi, liści, cebuli, kwiatu i owoców. Powinniśmy wiedzieć, że cebula to organ podziemny, który wydaje nadziemne organy. Pamiętajmy jednak, że cebula tulipanów jest jednoroczna, ale odrodzi się ona w formie nowych cebul przybyszowych. Kształt i wielkość cebul jest zróżnicowana i zależy od konkretnego gatunku.

Cebule złożone są z łusek spichrzowych, które pokryte są suchą łuską okrywającą. Poza tym tulipany mają sztywną, z reguły prostą łodygę, która osiąga do kilkudziesięciu centymetrów. Liście są szerokie, zazwyczaj zielone, a czasem możemy na nich zauważyć charakterystyczny rysunek. Kwiaty, które są najbardziej ozdobną częścią rośliny, mogą być bardzo różnorodne. W zależności od tego, jak wyglądają kwiaty, mają różne znaczenie. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat sadzenia tulipanów.

Jak wygląda uprawa i pielęgnacja tych tulipanów

Jeśli chcemy, by bukiet białych tulipanów był atrakcyjny, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tulipanów. Tylko wtedy z tak popularnych kwiatów stworzymy piękny bukiet białych tulipanów. Zobaczmy więc, co jest najbardziej istotne przy pielęgnacji tych kwiatów.

Białe tulipany wymagają średnio zwięzłej, próchniczej, żyznej i przepuszczalnej gleby, która charakteryzuje się dużą zdolnością podsiąkania, a jej pH mieści się w granicach 6,5-7,5. Dodatkowo powinniśmy zadbać też o stanowisko nasłonecznione, lecz nie narażone na silne wiatry.

Pamiętajmy o tym, że podczas wegetacji bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wzrost, jest pielęgnacja, a zwłaszcza podlewanie w okresie letnim. Warto również wspomnieć o tym, że przekwitnięte już kwiaty należy usuwać, ale łodygę i liście zostawić aż do zaschnięcia. Kiedy liście już zaschną, wtedy wykopujemy cebulę i przechowujemy ją w pomieszczeniu. Dopiero od 15.09 do 15.10 sadzimy cebule tulipanów na głębokość, która jest trzykrotnością ich wysokości.

Bukiet białych tulipanów. a także białe tulipany w ogrodzie oraz uprawa i pielęgnacja białych tulipanów krok po kroku
Białe tulipany - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Co więcej, przed posadzeniem cebul, powinny być one zaprawione w preparaty grzybobójcze, dzięki czemu unikniemy w dużej mierze pojawienia się chorób grzybowych. Jesienią po zasadzeniu, powinniśmy nawieźć nasze rośliny, tak samo, jak i wiosną jeszcze przed kwitnieniem. A już w trakcie pojawienia się przymrozków jesienią, musimy przykryć nasze zagony torfem i gałązkami świerkowymi.

Białe tulipany - ich zastosowanie i znaczenie

Bukiet z białych tulipanów jest chętnie kupowany przez klientów kwiaciarni. Warto też wiedzieć, z jakim znaczeniem wiążą się właśnie białe tulipany. Bukiet z białych tulipanów kupowany jest wtedy, gdy chcemy kogoś przeprosić. Białe kwiaty, w tym i tulipany są symbolem uczciwości i szczerości wobec drugiej osoby.

Poza tym, że białe tulipany są doskonałymi kwiatami do wykorzystania w bukietach, bardzo dobrze sprawdzają się również do posadzenia w ogrodach, a nawet w doniczkach. W ogrodzie kwiaty te można sadzić pojedynczo, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjnie wyglądają w grupach na trawnikach, szczególnie w połączeniu z innymi gatunkami o zróżnicowanych barwach.

Białe tulipany nie są aż tak często spotykane, jak tulipany czerwone, żółte, czy też różowe, ale także stanowią dużą część wśród tulipanów. Dlatego też warto poznać kilka ciekawych odmian o tym kolorze, by można zestawiać je z innymi barwami tulipanów lub sadzić tylko te w kolorze białym.

Do najbardziej znanych białych tulipanów należą między innymi tulipany liliokształtne w odmianie 'Saporro', tulipany papuzie w odmianie 'White Parrot', tulipany Viridiflora w odmianie 'Spring Green', ale też tulipany późne pełne, które znane są również jako tulipany peoniowe, w odmianie 'Casablanca'.

Poza czyście białymi tulipany, w sprzedaży dostępne są również bardziej barwne wersje, które łączą w sobie różne barwy, np. kolor biały z kolorem różowym lub też czerwonym i zielonym. W momencie, kiedy połączymy ze sobą różne odmiany tulipanów, możemy zyskać bardzo atrakcyjne i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe, które staną się ozdobą naszych ogrodów, czy też doniczek w domu na parapecie. Warto też wiedzieć, że tulipany nie są wcale aż tak bardzo trudnymi w uprawie i wymagającymi roślinami, przez co przy małym nakładzie prac, ale też nakładzie finansowym, możemy uzyskać doskonałe efekty. Różowe tulipany, czerwone tulipany czy też fioletowe tulipany pięknie będą się komponowały z białymi.

ikona podziel się Przekaż dalej