Bieluń - opis, odmiany, zastosowanie, opinie, zatrucia

Bieluń to piękna roślina ozdobna, która niestety jest bardziej znana z pewnej niebezpiecznej cechy. Każda jej część jest trująca i wywołuje halucynacje. Właśnie, dlatego jest w pewnych kręgach stosowana, jako narkotyk. Pod żadnym pozorem nie można spożywać nasion bielunia i palić jego liści. Należy ograniczyć się do podziwiania zjawiskowych kwiatów.

Bieluń – charakterystyka

Bieluń to gatunek byliny lub krzewu zaliczany do rodziny psiankowatych. Nie można jednoznacznie określić skąd pochodzi ta roślina. Rozprzestrzeniła się, bowiem na większości kontynentów. Zazwyczaj jednak za jego naturalne środowisko uważa się terytorium Meksyku oraz Chiny. W naszym kraju dziko rośnie jednoroczny bieluń dziędzierzawa. Ponadto w ogrodach uprawia się odmiany ozdobne. W niektórych klasyfikacjach, okazy jednoroczne określane są, jako datura. Natomiast odmiany wieloletnie nazywane są bieluniem. Można jednak obie nazwy stosować zamiennie. Wszystkie części rośliny są silnie trujące. Zatrucie bieluniem wywołuje halucynacje i w skrajnych przypadkach śmierć.

Bieluń dziędzierzawa znany też, jako bieluń datura to, jak już wspomnieliśmy, roślina jednoroczna. W okresie kwitnienia, powtarzanym nawet pięć razy w roku, wytwarza duże, dzwonkowate i wzniesione kwiaty. Wydzielają intensywny zapach, szczególnie wieczorem. Mogą mieć od 15 do 20 cm, ważne jest jednak to, że przybierają różne kolory. Najczęściej są białe, żółte, pomarańczowe, koralowe lub różowe. Poza kwiatami roślina może pochwalić się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi w jajowatym kształcie. Do tego dochodzą też owoce, kolczaste i kuliste torebeczki wypełnione nasionami. To właśnie nasiona bielunia są najczęściej stosowane, jako narkotyk.

Bieluń drzewiasty i inne odmiany

Jednoroczny bieluń dziędzierzawa to tylko jedna z odmian. W naszym klimacie z powodzeniem mogą rozwijać się inne okazy. Dużym uznaniem cieszą się podgatunki wieloletnie, które w naszym klimacie nie wytwarzają nasion i owoców. Jedną z takich roślin jest bieluń drzewiasty. Może dorastać do 2-3 metrów wysokości. Kwitnie bardzo długo, od lata aż do jesieni. Jego kwiaty są duże, trąbkowate i odznaczają się wyrazistym kolorem. Walorami ozdobnymi odznaczają się też dłoniaste liście. Bieluń drzewiasty jest wrażliwy na niskie temperatury i wykazuje wysokie wymagania uprawowe.

Kolejną ciekawą odmianą jest jednoroczny bieluń surmikwiat. Jest znacznie mniejszy od poprzednika, dorasta do około 120 cm wysokości. Ma owłosioną łodygę i duże, jajowate lub sercowate liście osadzone na ogonkach. Bieluń surmikwiat kwitnie od lipca do października. W tym czasie wytwarza duże, wzniesione i lejkowate kwiaty. Zazwyczaj są białe, żółte lub jasnopurpurowe. Do tego dochodzą kuliste torebeczki zawierające nasiona. Bieluń surmikwiat jest piękną rośliną ozdobną rosnącą na rabatach. Sprawdza się też, jako kwiat cięty.

Ostatnią odmianą popularną w Polsce jest bieluń indiański. W uprawie jest to okaz jednoroczny osiągający wysokość od 60 do 150 cm. Jego łodygi są puste w środku a z zewnątrz pokryte miękkimi włoskami. Bieluń indiański ma całobrzegowe, ciemnozielone liście. Kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów. W tym okresie pojawiają się na nim białe, trąbkowate kwiaty o długości 19 cm. Bieluń indiański, podobnie jak surmikwiat wydaje kuliste i kolczaste owoce.

Zastosowanie bielunia

Bieluń datura czy też odmiany wymienione powyżej to rośliny ozdobne. Świetnie wyglądają na rabatach. Wnoszą do ogrodu bardzo ciekawe akcenty. W połączeniu z innymi roślinami można uzyskać niepowtarzalne kompozycje. Mało tego, surmikwiat może też pełnić rolę kwiatu ciętego. Słysząc nazwę bieluń powinniśmy kojarzyć ją z piękną ozdobą. Jednakże nie zawsze tak bywa. Niestety bieluń datura jest wykorzystywany, jako narkotyk.

Jak już wspomnieliśmy, każda część tej rośliny jest trująca. Mimo tego, w celu odurzenia się ludzie spożywają surowe nasiona bielunia, piją wywary z łodyg i kwiatów. Często praktyką jest też palenie wysuszonych liści. Żadnej z podanych czynności, pod żadnym pozorem nie wolno stosować. Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zatrucie bieluniem występuje bardzo szybko. Każda część rośliny zawiera hioscyjaminę, atropinę i skopolaminę. Te substancje podrażniają zakończenia nerwów i wywołują groźne halucynacje.

Nasiona bielunia mają największe działanie narkotyczne. Mogą doprowadzić do hipotermii, porażenia ośrodka oddechowego, śpiączki. W skrajnych przypadkach, gdy dawkowanie przekroczy jakiekolwiek granice, może dojść do śmierci. Zatrucie bieluniem można rozpoznać po pobudzeniu przechodzącym w dezorientację. Kolejne objawy to omamy wzrokowo-słuchowe, rozszerzone źrenice, wysypka i zaczerwienienie skóry, drgawki, przyspieszone tętno i akcja serca. Warto, więc pamiętać, bieluń najlepiej sprawdza się, jako roślina ozdobna. Nigdy, ale to nigdy nie należy spożywać żadnej jej części.