Bieluń datura - uprawa, pielęgnacja, stanowisko, wymagania
Bielunie to rośliny, które są używane do zapełniania terenów zieleni. Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem ze względu na piękno swoich kwiatów i dużych liści. Warto poznać, jakie wymagania trzeba im zapewnić, na jakim stanowisku sadzić i jak przebiega cała uprawa z pielęgnacją.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bieluniach.
Bieluń datura - charakterystyka tego kwiatu
Bieluń należy do rodziny psiankowatych - Solanaceae. Obecnie rozprzestrzeniony jest już po całym świecie. Łacińska nazwa tego kwiatu to Datura. Często nazywany jest daturą ogrodową oraz daturą wieloletnią. Kwiat datura tak jak bieluń dziędzierzawa to bylina lub niewielkie drzewo, które może być wykorzystane na balkon.
Bieluń datura ma duże, dłoniaste lub owalne liście w kolorze ciemnozielonym. Ciekawym elementem jest to, że roślina ta ma owoc w formie torebki. Torebka ta jest kolczasta i owalna, a w jej wnętrzu znajduje się dużo małych czarnych nasionek. Owoc wygląda bardzo interesująco.
Kwiaty doniczkowe są uznawane przez wzgląd na swoje kwiaty. Kwiaty datury ogrodowej są duże i skierowane do góry. Kształtem są lejkowate, a spotkać je można w różnej kolorystyce. Zazwyczaj są białe, żółte, pomarańczowe i różowe. Ich dodatkową zaletą jest bardzo przyjemny i intensywny zapach, który można poczuć wieczorami. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie bielunia.
Bieluń datura - jego wymagania i uprawa w ogrodzie
Kwiat datura ma dość duże wymagania pokarmowe, dlatego też wymaga gleb żyznych i zasobnych, a dodatkowo o odczynie pH od 5,5 do 6,5. Podczas uprawy należy też sprostać wymaganiom dotyczących tego, jakie stanowisko dla niego wybrać. Stanowisko dla tych kwiatów ogrodowych powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatrów.
Datura wieloletnia rozmnażana jest przy pomocy sadzonek pędowych. Pędy przycina się wtedy na długość 20 cm i wsadza do wody w celu ukorzenienia. Można dodatkowo dodać ukorzeniacz, przyspieszający proces dojrzewania rośliny. Kiedy kwiaty ogrodowe się ukorzenią, można je wsadzić do doniczki na balkon. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bielunia surmikwiatu?
Ważne jest, by sadząc kwiaty datura, na spodzie doniczki wykonać warstwę drenażu, np. z keramzytu. Roślina ta wymaga też dużo miejsca wokół siebie, ze względu na swoją ekspansywność. Zdecydowanie lepiej prowadzić uprawę w doniczce niż w gruncie- wymaga zimowania w pomieszczeniu.
Bieluń datura - pielęgnacja w ogrodzie
Datura ogrodowa to roślina, której pielęgnacja nie jest skomplikowana. Do 2 lat nie potrzebuje ona nawożenia, natomiast później stosuje się nawozy wolno działające, a co kilka dni nawozi się wieloskładnikowymi. Im starsza jest roślina, tym więcej nawozów do przetrwania potrzebuje.
Pielęgnacja to też podlewanie i przycinanie. Te kwiaty doniczkowe powinny być podlewane w kilkurazowych porcjach. Datura wieloletnia powinna mieć usuwane uschnięte lub też uszkodzone pędy. Wykonuje się to po zimowaniu. Zarówno datura ogrodowa, jak i bieluń dziędzierzawa powinien zimować w ciemnym pomieszczeniu. Te kwiaty ogrodowe mogą być uprawiane w gruncie, ale na zimę trzeba je przyciąć, przesadzić do doniczek i wprowadzić do pomieszczeń. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.
Bieluń datura to kwiat doniczkowy często używany na balkonach, w doniczkach i w gruncie. Mylony jest z bieluniem dziędzierzawa. Roślina ta jest narażona na choroby, powodowane przede wszystkim złą uprawą, dlatego roślina, której wymagania zostały spełnione, w większości uniknie tych powikłań.