Bieluń drzewiasty (Datura arborea, anielskie trąby) - nasiona, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie, porady
Bielunie to rośliny ozdobne wykorzystywane w terenach zieleni. Stają się coraz bardziej popularnymi roślinami ze względu na swoje nietypowe i ciekawe kwiaty. Tak też jest w przypadku anielskich trąb. Warto zatem poznać bliżej tę roślinę i dowiedzieć się, jakie ma wymagania dotyczące uprawy.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bieluniach.
Bieluń drzewiasty - charakterystyka
Bieluń drzewiasty to roślina spotykana pod wieloma nazwami. Często możemy spotkać się z takimi określeniami jak: datura drzewiasta, anielskie trąby czy brugmansja. Ta wieloletnia roślina zalicza się do rodziny psiankowatych - Solanaceae, a jej łacińska nazwa to Brugmansia. Miejscem pochodzenia jest Ameryka Środkowa oraz Południowa.
Brugmansia to niewielkie drzewo bądź krzew, dorastające do 4 m wysokości. Korona u starszych roślin jest rozłożysta, ale gęsta. Owocami datury są gładkie i okrągłe zdrewniałe torebki, w których są nasiona. Jej liście sięgają do 30 cm długości, są jajowate i pokryte włoskami. Na łodydze układają się naprzemianlegle. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie bielunia.
Ważnym elementem datury drzewiastej są jej duże, trąbkowate kwiaty, które wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Mogą być one pojedyncze lub podwójne, w kolorach: białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym i różowym. Kwitnienie trwa od lata do późnej jesieni.
Bieluń drzewiasty - uprawa
Uprawa brugmansji jest dość złożona, ze względu na wymagania. Warto zwrócić uwagę na to, by dobrać odpowiednie stanowisko, gdyż na złym nie kwitnie. Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Gleba na stanowisku musi być żyzna, próchnicza, zasobna w składniki odżywcze, średnio wilgotna, przewiewna, lekka i szybko się nagrzewająca.
Datura drzewiasta rozmnażana może być z sadzonek lub przez wysiew z nasion. Uprawiać ją można zarówno w gruncie, jak i w donicy, ale trzeba się liczyć, że na zimę należy ją wykopać z gruntu i wstawić do pomieszczenia. Brungmansja musi też być regularnie podlewana - 2 razy dziennie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bielunia surmikwiatu?
Dodatkową pomocą do wzrostu i prawidłowego kwitnienia jest używanie nawozów wieloskładnikowych w okresie wegetacji. Pod koniec lata należy je powoli ograniczać, by od IX całkowicie go zaprzestać. Gdy Brugmensia nie kwitnie, warto przyjrzeć się wymaganiom- czy są spełnione.
Bieluń drzewiasty - dodatkowe informacje
Anielskie trąby to rodzaj, którego gatunki i mieszańce są często uprawiane. Do takich należą Brugmansia: aurea - 6 m wysokości, kwiaty kremowe i jasnożółte; insignis - 3 m wysokości, białe kwiaty; candida - 4,5 m wysokości, kwiaty białe; sanguinea - 12 m wysokości, kwiaty pomarańczowo-czerwone; suaveolens - od 3 do 5 m wysokości, kwiaty żółte, białe, słodko pachnące.
Kwitnienie brugmansji jest bardzo efektywne, a zapach wydzielany wieczorami roznosi się po ogrodzie i balkonie. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina wrażliwa na niedobory wody, ale też wodę stojącą, przez co przy podlewaniu trzeba być ostrożnym. Przy złej pielęgnacji roślina może nie kwitnąć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.
Bieluń drzewiasty to bardzo wdzięczna roślina, która swymi kwiatami przypomina anielskie trąby. Chętnie wykorzystywana jest do sadzenia w ogrodach, ale także w donicach na balkonach i tarasach. Przy odrobinie chęci i wysiłku możemy cieszyć się pięknem jej kwiatów.