Bieluń dziędzierzawa – charakterystyka i występowanie

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) jest rośliną zaliczającą się do rodziny psiankowatych. Jej właściwości trujące bardzo szybko zostały poznane, dlatego datura zyskała wiele nazw regionalnych, przestrzegających przed tą rośliną. Określana jest czarcim zielem, świńską wszą, cygańskim zielem czy też ogórczakiem. Datura dorasta do 1 metra wysokości. Jej obecność możemy rozpoznać po charakterystycznym i dość nieprzyjemnym zapachu. Roślina wyróżnia się dość grubą, omszoną łodygą, z której wyrastają jajowate i ząbkowate liście. One również są pokryte drobnymi i gęstymi włoskami.

Najbardziej charakterystycznym elementem datury są białe kwiaty w kształcie lejka. Kielichy wzniesione są ku górze. Osiągają one nawet do 10 cm długości. Jednocześnie korona wyróżnia się ząbkami. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Czasami jest on dłuższy, jeżeli w okresie jesiennym nie będą doskwierać przymrozki. Po okresie kwitnienia możemy zobaczyć owoce, które swoją wielkością przypominają orzech włoski. W jednym owocu, może zmieścić się nawet do 800 nasion, przybierające kształt nerki. Owoce na roślinie znajdują się do pierwszych przymrozków. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami o bieluniu?

Początkowo występowanie bielunia dotyczyło jedynie Meksyku. Jednak datura bardzo szybko rozpowszechniła się po całym świecie, głównie ze względu na swój dekoracyjny wygląd. Dziko rosnącą roślinę możemy spotkać w całej Europie, Azji, a także na terenie Ameryki Północnej. Dodatkowo występowanie rośliny rozprzestrzeniło się dzięki jej leczniczym właściwościom. Jej odpowiednie dawkowanie pod kontrolą specjalistów, może uśmierzyć, a nawet wyeliminować niektóre choroby.

Datura stramonium - roślina jako narkotyk

Datura stramonium posiada dwa oblicza. Jednym z nich jest posiadanie właściwości leczniczych. Jednak z drugiej strony, roślina wykorzystywana jest również jako narkotyk. Jeżeli chodzi o właściwości lecznicze, to rzeczywiście datura traktowana jest jako surowiec zielarski. Do cennych składników zaliczają się alkaloidy tropanowe. Nasiona, jak i również ekstrakt z liści korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz oddechowy. Przy jej pomocy leczy się między innymi takie choroby jak dychawica oskrzelowa, reumatyzm, czy też rwa kulszowa. W medycynie ludowej takich krajów, jak Nigeria czy Meksyk nasiona stosuje się na uśmierzanie bólu. W Japonii odkryto właściwości bielunia na układ nerwowy, a dokładniej na łagodzenie choroby Parkinsona. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bieluniu.

Owoc bielunia dziędzierzawego satura stramonium, czyli roślina, która działa silnie jak narkotyk i zagraża życiu
Bieluń dziędzierzawa – opis, występowanie, sposób działania

Niestety w Polsce datura stramonium znana jest od gorszej strony, ponieważ jej właściwości wykorzystywane są jako narkotyk. Silnie toksyczne są nie tylko nasiona, ale wszystkie pozostałe części rośliny. Jednak to nasiona cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób lubiących eksperymentować z niebezpiecznymi oraz odurzającymi związkami. Już niewielkie dawkowanie może przyczynić się do poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci. Kilkuletnie dziecko po zażyciu kilku nasion jest już narażone na utratę życia. Dla dorosłego człowieka śmiertelne jest dawkowanie nasion w liczbie od 15 do 25 nasion.

Sprawdź polecane nawozy w dobrych cenach

Roślina jako narkotyk działa przede wszystkim na układ nerwowy. Nawet niewielkie dawkowanie może przyczynić się do pojawienia się halucynacji, uczucia dezorientacji, czy też problemów z mową. Oprócz tego układ nerwowy może być sparaliżowany do tego stopnia, iż wystąpi utrata przytomności, która zagraża utratą życia. Wśród innych skutków ubocznych, wymienia się między innymi problemy z oddychaniem, wzrost temperatury ciała do 41 stopni Celsjusza, jak i również zmiany skórne oraz problemy z widzeniem. Osoba, u której wykazano skutki zażycia datury, natychmiast musi być poddana leczeniu szpitalnemu. Po przywróceniu przytomności i płukaniu żołądka leczone są choroby będące skutkiem zatrucia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

Bieluń dziędzierzawa – uprawa

Uprawa bielunia dziędzierzawego, chociażby ze względu na silne właściwości trujące, nie jest wskazana. Jednak datura jeszcze przed rozpowszechnieniem się jej złej sławy bardzo często była traktowana jako roślina ozdobna. Najczęściej uprawiano ją w pojemnikach na tarasach oraz w ogrodach. Do tej pory istnieją uprawowe odmiany datury, które ze względu na swoje białe i okazałe kwiaty stają się dekoracyjną częścią naszej posesji.

Obszerne występowanie bielunia dziędzierzawy na terenie Polski stwarza spore zagrożenie dla ludzi, szczególnie małych dzieci bawiących się przy nieużytkach zielonych. Ponieważ datura lubi się osiedlać w pobliżu upraw roślin okopowych, truskawek, czy też w wielu różnych ogrodach. Dodatkowo spotykana jest przy wszelkiego rodzaju rumowiskach, na poboczach dróg i na siedliskach łąkowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jaskrze jadowitym?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny