Bieluń surmikwiat (datura metel) - uprawa, pielęgnacja, porady
Roślina jednoroczna wydajająca przepiękne kwiaty nazywane trąbami anielskimi jest częstym gościem w przydomowych uprawach. Niestety datura jednoroczna posiada również swoje mroczne oblicze. Wszystkie jej elementy są silnie toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet ludzkiego życia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bieluń surmikwiat – charakterystyka
Bieluń surmikwiat (Datura metel) jest rośliną jednoroczną zaliczającą się do rodziny psiankowatych. Dziko rosnąca spotykana jest przede wszystkim w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. Dlatego rośnie w krajach Afryki oraz Azji. W uprawowych warunkach Datura jednoroczna osiąga wysokość do 1,2 metra. Roślina wyróżnia się dość grubą łodygą, wpadającą w odcień fioletu. Z łodygi wyrastają liście o długości do 20 cm, w charakterystyczny jajowatym kształcie z asymetryczną nasadą.
Jednak ich największą cechą charakterystyczną są bardzo duże kwiaty osiągające do 20 cm długości i nawet 10 cm rozpiętości. Najczęściej są one koloru białego, jednak zdarzają się również odmiany z kwiatami fioletowymi. Kwiaty przybierają formę wąskiego i długiego lejka, który na samym wierzchołku jest mocno rozszerzony. Każdy kwiat jest wyposażony w słupek oraz 5 pręcików. Okres kwitnienia zaczyna się w lipcu, a kończy w październiku. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce z licznymi nasionami o wielkości do 3 mm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o komosie białej?
Datura metel – uprawa
Stwarzając idealne warunki dla rośliny, datura jednoroczna najbardziej ceni sobie stanowisko słoneczne. Podłoże powinno być żyzne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ważne, by uprawa datury nie doprowadziła do zbyt intensywnego nawodnienia podłoża. W tym celu, w pojemnikach należy zastosować odpowiedni drenaż.
Koniecznie należy pamiętać o tym, że decydując się na daturę w ogrodzie, powinna ona być odpowiednio zabezpieczona przed dziećmi. Ponieważ nasiona oraz inne części rośliny są szczególnie toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie najczęściej nasiona padają obiektem zainteresowań ze strony najmłodszych. Ich połknięcie może skończyć się nawet utratą życia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdż także ten artykuł o śnieguliczce białej.
Bieluń surmikwiat – pielęgnacja
Bieluń Balleriana, mimo że jest rośliną jednoroczną, wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji. Przede wszystkim roślinie musimy zapewnić nawet kilkukrotne przesadzanie co coraz większych pojemników. Ponadto pielęgnacja obejmuje intensywne nawożenie. Początkowo może to być mieszanka ziemi uniwersalna wraz z kompostem. W późniejszych etapach bieluń surmikwiat może być zasilany roztworem z Florowitu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami o bieluniu?
Jeżeli roślina jednoroczna w ogrodzie lub w donicy ma zapewniony odpowiedni drenaż, to nie musimy ograniczać się w podlewaniu. W czasie upałów roślina o kwiatach pełnych wymaga codziennego podlewania, przynajmniej jedną pełną konewką. Mimo iż bieluń balleriana naturalnie rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, nie należy go zraszać. Ponieważ może doprowadzić to do zgnicia kwiatów. Bieluń surmikwiat jednoroczny nie wymaga przycinania. Jeżeli jednak posiadamy odmiany wieloletnie o kwiatach pełnych, to przycinanie powinno odbywać się nawet 2 razy w roku. Cięcie dotyczy przede wszystkim uszkodzonych i wyschniętych pędów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bieluniu.