Blekot pospolity - 5 sposobów na zwalczanie trującego chwastu
Blekot pospolity (Aethusa cynapium) to jeden z najbardziej niebezpiecznych chwastów w naszym kraju. O jego szkodliwym działaniu wiedzieli już nasi przodkowie, dlatego zyskał przydomek „psia pietruszka”. Faktycznie może przypominać to warzywo – liście blekotu pospolitego wyglądają trochę jak nać pietruszki. Dowiedz się, jak pozbyć się blekotu na dobre.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.
Blekot pospolity (Aethusa cynapium) – opis gatunku
Jak wygląda blekot pospolity?
Blekot pospolity to roczna roślina jara. Należy do roślin trujących, osiąga od 10 do 50 cm wysokości, w zależności od warunków glebowych. To chwast podobny do pietruszki i to bardzo. Ma palowy korzeń, który bardzo głęboko rośnie. Prosta, pusta w środku łodyga jest poznaczona charakterystycznym żyłkowaniem, następnie rozgałęzia się ona od góry.
Liście blekotu są połyskujące i pierzaste. Mają ciemnozielony kolor i mogą kojarzyć się z nacią pietruszki lub selera korzeniowego. Także kwiatostany przypominają pietruszkę. Są zebrane w baldachy, mają biały kolor. Baldachy są otoczone liśćmi przykwiatkowymi z białym obrzeżem. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do października, następnie pojawia się żółtoszara rozłupnia, bardzo drobna, która na długo pozostaje w podłożu.
Każda roślina wytwarza nawet 500 nasion! Dlatego blekot pospolity tak szybko się rozprzestrzenia i ciągle zajmuje coraz to nowe miejsca. Nasiona blekotu potrafią przedostać się do materiału siewnego i zostają rozprzestrzenione na polach. Blekoty to silnie trujące chwasty, które działają źle i na ludzi, i na zwierzęta gospodarskie. Dawniej blekot był stosowany jako lek, obecnie napar z ziela o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym jest stosowany czasami w medycynie alternatywnej i leczeniu homeopatycznym.
Blekot pospolity – silnie trujące chwasty
Blekot należy do roślin trujących o niezwykle szkodliwych działaniu. I ziele, i kłącze zawierają toksyczne związki: cykutynę i koniinę, a także niewielkie ilości kwasu masłowego i mrówkowego. Czasami blekot pojawia się na pastwiskach i jest zagrożeniem dla zwierząt domowych. Psia pietruszka bywa szkodliwa także dla ludzi. Przypadkowe spożycie cykutyny i koniiny może spowodować śmierć. Prawdopodobnie to właśnie cykutyna zabiła Skortatesa.
Zatrucie blekotem objawia się podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego. Szybko powoduje to brak apetytu, skurcze żołądka, wymioty i biegunkę. Następnie pojawia się porażenie mięśni: kończyn dolnych i górnych, pojawiają się zaburzenia równowagi i drgawki. Spożycie większej ilości może spowodować paraliż całego ciała, także układ oddechowy i serce, co może doprowadzić do śmierci.
Trujący blekot może zostać zjedzony przez przypadek. Ponieważ roślina pojawia się w ogrodach, a jej młode liście mogą przypominać pietruszkę, może okazać się, że blekot zostanie z nią pomylony a liście zostaną dodane do zupy czy sałatki. Naprawdę nie potrzeba wiele liści, by ziścił się najgorszy scenariusz.
Blekot pospolity (Aethusa cynapium) w ogrodzie
Blekot pospolity – występowanie
Blekot pospolity jest bardzo powszechny w całej Europie i Azji Zachodniej. Pospolicie porasta niziny aż do dolnego rygla górnego. Najchętniej wybiera miejsca wilgotne, gleby zasadowe i obojętne. Lubi podłoże zasobne w azot i wapń, dlatego czasami można spotkać go w zaroślach i na łąkach – często też tych przeznaczonych na pastwisko.
To chwast, który najczęściej pojawia się na polach uprawnych. Najbardziej narażone są zboża ozime, kukurydza, ściernika i warzywa okopowe, ziemniaki i buraki. Jednakże w ostatnim czasie blekot pospolity coraz częściej pojawia się na działkach i w ogrodach warzywnych. Tam jest szczególnie niebezpieczny, więc należy się go pozbyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najlepszych środkach na chwasty.
Pielenie blekotu pospolitego (Aethusa cynapium)
Pierwszym sposobem na pozbycie się blekotu pospolitego jest pielenie mechaniczne. Jest to sposób, który sprawdza się wyłącznie w uprawach ogrodowych, gdzie chwast często pojawia się między rzędami. Regularne usuwanie chwastów jest niezwykle istotne, a blekot jest jednym z tych gatunków, które trzeba jak najszybciej usunąć.
Należy jednak pamiętać, że pospolity blekot ma długi, palowy korzeń. Pozostawienie go w podłożu może sprawić, że roślina odrośnie, więc walka z blekotem może naprawdę długo trwać i jest niezwykle uciążliwa. Pielenie blekotu zatem ma sens pod warunkiem, że jest go niewiele. Należy usuwać rośliny zanim zawiążą nasiona, inaczej wiatr rozniesie je i cały ogród w przyszłym roku będzie porośnięty chwastem.
Blekot pospolity w uprawach: zwalczanie
Pospolity blekot: profilaktyka
W większych uprawach, zwłaszcza zbóż, bardzo ważny jest drugi sposób zwalczania blekotu pospolitego jest profilaktyka. Najważniejszym działaniem jest sprawdzanie materiału siewnego. Akurat nasionka blekotu są dość duże – mają około 3 mm, zatem są dobrze widoczne w nasionach traw czy zbóż. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ może okazać się, że po prostu rozprzestrzenisz blekot na polu poprzez siew, a zebrane ziarno nie będzie się nadawało ani do zjedzenia, ani do zasiania.
Trzecim sposobem na zwalczenie blekotu pospolitego jest stosowanie wyłącznie dobrze przefermentowanego obornika i kompostu. Zagrożeniem może być zwłaszcza kompost, ponieważ może zawierać nasiona blekotu, więc w czasie nawożenia można rozwlec nasiona po całym polu. Dlatego kompost powinien być naprawdę dobrze przefermentowany.
Zwalczanie chemiczne blekotu pospolitego
Czwarty sposób na zwalczanie blekotu, i oczywiście najbardziej skuteczny, to zastosowanie środków chemicznych. W rejestrze Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się bardzo wiele różnego rodzaju preparatów, które są przeznaczone do usuwania blekotu pospolitego w różnych roślinach. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na to, na jakim poziomie rozwoju są rośliny, ponieważ nie wszystkie nadają się do oprysków dorosłych egzemplarzy.
Najskuteczniejsze są selektywne herbicydy na bazie chlopyralidu, mezotrionu i MCPA. Najbardziej uniwersalnym produktem jest Chwastox Turbo SL, który świetnie radzi sobie z wieloma chwastami upraw rolniczych. Na plantacjach ziemniaków i zbóż sprawdza się także Mocarz i Navigator, środki o intensywnym działaniu, które są bezpieczne dla młodych roślin zbóż.