Bluszcz w ogrodzie, na tarasie i balkonie - jakie rośliny wybrać, jak je pielęgnować i nawozić?

Bluszcz to bardzo popularna roślina często spotykana w zabytkowych miejscach takich jak pałace, dwory czy parki. Można natrafić na rożne odmiany, jest ich około szesnastu. To pnącze jest z powodzeniem uprawiane w ogrodach, na tarasach i balkonach. Trzeba tylko wiedzieć, którą odmianę wybrać i jak ją pielęgnować.

Bluszcz w ogrodzie i jego odmiany

Bluszcz to roślina reprezentująca rodzinę araliowatych, w jej skład wchodzi około 15–16 gatunków. Występuje w wielu zakątkach świata, można go spotkać w Europie, Afryce, na Wyspach Kanaryjskich i Azorskich, Maderze, Kaukazie oraz w zachodniej, centralnej i wschodniej Azji. W Polsce, zarówno w środowisku naturalnym jak i hodowlanym, występuje bluszcz pospolity. Nie jest to jednak jedyna odmiana, którą można uprawiać w naszym klimacie.

Warto zwrócić uwagę na bluszcz hedera, czyli zimozielone pnącze okrywowe tworzące atrakcyjne ściany zieleni. Może być z powodzeniem uprawiany na balkonie lub tarasie, bez problemu rozwija się w doniczkach. Jest to roślina długowieczna, żyje nawet trzysta lat, zatem jest to również popularny gatunek ogrodowy. Pnącza świetnie sprawdzą się w klasycznych aranżacjach przywodzących na myśl zabytkowe pałace.

Bluszcz doniczkowy hedera oraz jego pospolity pobratymca to nadal nie wszystkie możliwości. Bardzo ciekawy jest bluszcz irlandzki, niezwykle efektowne pnącze ozdobne. Podobnie jak bluszcz hedera jest długowieczny i do tego mocno inwazyjny. Jego pnącza są w stanie pokryć wszelkie powierzchnie płaskie oraz pionowe. Idealnie wkomponuje się w mury, pergole czy też altany. Akcentem dekoracyjnym tej rośliny są duże i lśniące liście. Oczywiście ten gatunek kwitnie, lecz dzieje się to dopiero po około 10 latach uprawy. Kwiaty pojawiają się jesienią, odznaczają się niewielkim rozmiarem i białym kolorem.

Ciekawym rodzajem pnącza, choć nie będącym bluszczem jest też scindapsus.

Bluszcz doniczkowy na balkon i taras – uprawa i pielęgnacja

W zasadzie wszystkie wymienione odmiany mogą być uprawiane na balkonie lub tarasie. Jednakże najlepsze rezultaty daje zasadzenie gatunków conglomerata, variegata, luzii, sagittaefolia i gloire de marengo. Bluszcze doniczkowy najlepiej sadzi się jesienią, umieszcza się go w dużych pojemnikach z drenażem. Muszą być wypełnione żyzną ziemię, gdy uprawa się rozwinie trzeba, co roku wymieniać wierzchnią warstwę gleby. Warto pamiętać, że bluszcz zimozielony ma duże wymagania, jeśli chodzi o miejsce do wzrostu. Przyrasta szybko, przez co pielęgnacja bardzo często sprowadza się do przycinania.

Bluszcz doniczkowy najlepiej się rozwija w temperaturze pokojowej. Jego pielęgnacja wymaga regularnego podlewania by podłoże było cały czas wilgotne. Równie często nawilża się liście, najlepiej letnią i niezbyt twardą wodą. Bluszcz pospolity na dokładnie jego odmiany o liściach ciemnozielonych lubią chłodne pomieszczenia i zacienione stanowiska. Pnącze będzie się najlepiej czuło w temperaturze od dziesięciu do piętnastu stopni Celsjusza.

Tymczasem odmiany o liściach pstrych mają nieco inne wymagania, ponieważ są to rośliny dwu albo trójbarwne. W związku z tym potrzebują znacznie więcej światła, umieszcza się je bliżej okna, lecz tak by nie były wystawione na bezpośrednie działanie słońca. W tym wypadku optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi od piętnastu do osiemnastu stopni.

Wiadomo już, że bluszcz doniczkowy nie lubi zbyt wysokiej temperatury, ale by rósł prawidłowo trzeba też spełnić inne wymagania. W pomieszczeniu, w którym się znajduje powietrze nie może być suche, w przeciwnym wypadku liście zżółkną a następnie uschną. Kolejnym ważnym kryterium jest odpowiednia ziemia. Powinna być lekko kwaśnej i bogata w próchnicę. Najlepiej sprawdza się gleba bardzo żyzna, warto więc zaopatrzyć się w dobry nawóz. Późniejsze nawożenie powinno odbywać się bardzo często. W lecie uprawa tego bluszczy wymaga bardzo częstego podlewania.

Bluszcz pospolity i bluszcz hedera w ogrodzie

Bluszcz pospolity i bluszcz hedera można podzielić na różne odmiany, w śród nich znajdą się też te pochodzące z Polski. W ogrodzie warto posadzić hedera helix profesor seneta z marmurowymi liśćmi liściach oraz bardzo odporny na choroby i mróz. Z Dużą popularnością cieszą się też takie gatunki jak bluszcz kolchidzki, goldhearth, bardzo jasny midas touch oraz zimozielony bluszcz calico. Godna uwagi jest też długowieczna odmiana irlandzka posiadająca duże i lśniące liście. Jak widać pole manewru jest bardzo duże a wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Bluszcz ogrodowy ma pewne wymagania, lecz jego uprawa i pielęgnacja nie sprawia dużych problemów. Jest to roślina lubiąca niezbyt ciepłe i zacienione stanowiska, w takich miejscach rozwija się najlepiej. Podobnie jak pnącza opisywane wcześniej preferuje ziemię o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Zalecana mieszanka powinna zawierać torf, piasek, ziemię kompostową lub wapienną. Przed posadzeniem można przeprowadzić nawożenie, najlepiej sprawdza się kompost lub wieloskładnikowy nawóz mineralny.

Ogrodowy bluszcz pospolity czy też bluszcz hedera można bez obaw posadzić obok budynku. Pnącza będą pełnić rolę naturalnej izolacji i nie przepuszczą wilgoci. Są nawet w stanie osuszyć fundamenty. W tym miejscu trzeba jednak spełnić pewne wymagania, elewacja domu nie może być zniszczona, ponieważ bluszcz jeszcze powiększy uszkodzenia. Nie należy też dopuszczać rośliny do elewacji otynkowanych na warstwie ocieplenia, to też może skutkować uszkodzeniami. Tymczasem różnego rodzaju pergole czy altany ogrodowe wyglądają znacznie lepiej w towarzystwie bluszczu.

Pielęgnacja sprowadza się do kilku podstawowych czynności. Ważne jest wcześniej wspomniane nawożenie, ale nie tylko ono. Nawóz dostarcza składników odżywczych a ogrodnik powinien dostarczać wodę, regularne podlewanie, szczególnie w suchych okresach roku, jest niezwykle istotne. Bluszcz ogrodowy to roślina ekspansywna, więc jeśli nie chcemy by za bardzo się rozrósł, należy go przycinać. Możliwa jest też uprawa w pobliżu drzew, ale optymalna odległość powinna wynosić od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów, metr w przypadku większych drzew. Niezależnie od tego czy jest to inna roślina czy budynek, dobrze posadzony bluszcz ogrodowy powinien być lekko pochylone w stronę miejsca, po którym będzie się piął.

Uniwersalne pnącze – bluszcz ogrodowy

Bluszcz może być z powodzeniem uprawiany w domu, na balkonie lub tarasie oraz ogrodzie. Jest to możliwe dzięki temu, że występuje w wielu odmianach. Wymagania, jakie stawia ogrodnikom nie są zbyt wygórowane. Potrzebuje żyznej ziemi, choć tu z pomocą może przyjść dobry nawóz, zacienionego stanowiska i dostępu do wody. Jako, że rośnie dość szybko i ekspansywnie wymaga sporej ilości miejsca i regularnego przycinania.

Pielęgnacja nie jest trudna, poza czynnościami podanymi powyżej liczy się podlewanie w suchych miesiącach i nawożenie w okresie wiosny. Trzymanie się tych zasad sprawi, że pnącza świetnie się rozwiną i staną się piękną ozdoba. Ściana budynku pokryta bluszczem przywodzi na myśl zabytkowe pałace czy dworki. Ogród przyozdobiony zjawiskowymi liśćmi nabiera romantycznego uroku.