Bluszcz doniczkowy (Hedera helix) – najpopularniejsze gatunki

W domach uprawia się kilka gatunków bluszczu doniczkowego. Hedera doniczkowa to najczęściej bluszcz kanaryjski lub zwyczajny bluszcz pospolity. Oba bluszcze są dość podobne – wypuszczają długie pędy czepne, które zaczynają piąć się po przeszkodach, trzymając się ich za pomocą korzeni przybyszowych. Jeśli roślina nie natrafi na przeszkodę – podporę, będzie malowniczo zwisać. Oba gatunki mają bardzo szybkie tempo wzrostu – potrafi przybyć im po 40 cm rocznie.

Bluszcz Hedera helix, czyli pospolity ma zimozielone liście o dłoniastym kształcie. Czasami na ich blaszkach pojawiają się ciemniejsze plamki, które dodają liściom uroku. W uprawie bluszczu pospolitego na zewnątrz ten gatunek czasami kwitnie i wytwarza kuliste owoce, w domu to się raczej nie zdarza. Bluszcz Hedera canariensis jest bardzo podobny, jednak jego liście są znacznie większe. Mają ciemnozielony kolor, a największe dorastają nawet do 15 cm szerokości! Ogonki liściowe są zaczerwienione, a klapy nieco mniej wyraźnie zaznaczone. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bluszczu.

Bluszcz domowy – wymagania

Bluszcz doniczkowy hedera helix w mieszkaniu będzie się dobrze rozwijał tylko pod warunkiem, że znajdziesz dla niego odpowiednie stanowisko. Bluszcz preferuje zacienione miejsca, mogą być lekko rozjaśnione, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W takich warunkach nie będzie się rozwijał. W domu trudno będzie utrzymać odpowiednią temperaturę dla bluszczu pospolitego, te rośliny doniczkowe najbardziej lubią temperaturę w granicach 15-18 stopni. Dlatego najlepiej sprawdzają się w sypialni, ponieważ temperatura do spania z reguły jest niższa.

Bluszcz doniczkowy na białym tle
Bluszcz doniczkowy - wymagania, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Ziemia do doniczek powinna być lekko wilgotna, dlatego nie ma potrzeby robienia warstwy drenażu z kamyczków. Pod względem jej jakości i zasobności, bluszcz doniczkowy nie ma szczególnych wymagań, roślina dobrze radzi sobie w zwykłej ziemi ogrodowej.

Pielęgnacja bluszczu doniczkowego – podlewanie i nawożenie

Jeśli w domu jest duża wilgotność powietrza, bluszcz będzie miał się świetnie. W okresie wzrostu, czyli wiosna-lato, roślina musi mieć stale wilgotne podłoże. Dlatego podlewa się ją często, ale małymi porcjami. Bluszcz powinien stać na podstawce, by można było zawsze odprowadzić nadmiar wody. Do podlewania powinno się używać wyłącznie wody w temperaturze pokojowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu hereda?

Roślina wymaga także nawożenia. Najlepiej sięgnąć po uniwersalny, wieloskładnikowy preparat mineralny przeznaczony do roślin zielonych i doniczkowych. Bluszcz domowy pod tym względem jest dość wymagający. Potrzebuje sporych dawek nawozu ze względu na bardzo szybki wzrost. Od kwietnia do sierpnia zasila się go co dwa tygodnie w czasie podlewania, jeśli jest przerzedzony to częściej. Jesienią i zimą wystarczy podać mu niewielką dawkę preparatu wieloskładnikowego co cztery tygodnie.

Uprawa bluszczu nie jest wymagająca, chociaż czasami roślina nie rozwija się po naszej myśli. Jeśli rośnie tylko w górę, skupiając się na wypuszczeniu jednego, długiego pędu, należy go przyciąć. On straci na atrakcyjności, ale bluszcz zacznie całą energię przekładać na zagęszczenie się. Dzięki temu będzie lepiej się prezentował w mieszkaniu, zwłaszcza zwisający z wysokich półek. Sprawdź także ten artykuł o uprawie bluszczu kanaryjskiego.

Hedera doniczkowa – przesadzanie

Jak wszystkie rośliny doniczkowe, bluszcz domowy potrzebuje przesadzania. W tym przypadku robi się to dość często, bo raz w roku, wiosną. Najlepszy moment to ten, kiedy roślina zacznie wypuszczać nowe odrosty. Nie zawsze trzeba wymieniać doniczkę na większą, czasami wystarczy tylko wymienić ziemię na świeżą.

W czasie przesadzania możesz pobrać sadzonki wierzchołkowe. Szybko się ukorzeniają. To najprostszy sposób na rozmnożenie bluszczu doniczkowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o milinie amerykańskim?

ikona podziel się Przekaż dalej