Bluszcz hedera – charakterystyka

Bluszcz hedera (Hedera helix) zalicza się do rodziny araliowatych. Spotykamy go nie tylko w domu oraz w ogrodach, ale również dziko rosnącego na terenie praktycznie całej Polski. Porasta zarówno parki, lasy, jak i również różnego rodzaju nieużytki zielone. Można go spotkać również na terenie pozostałych krajów Europejskich oraz należących do Azji Mniejszej. Zimozielony bluszcz ceniony jest przede wszystkim w branży kosmetycznej, a także uznawany jest za roślinę leczniczą.

Pnącze osiąga do 30 metrów długości, a także do 70 cm rozpiętości. Jednak bluszcz w doniczce, nie jest już taki okazały – wtedy dorasta do 2 metrów długości. Zimozielony odcień liści jest wyjątkowo charakterystyczny dla tego pnącza. Młode sadzonki wyróżniają się owłosionymi listkami, których powierzchnia w dorosłym wieku jest gładka. Osiągają do 10 cm długości, tworząc typowe jajowatą, z zaostrzonym końcem, formę. Bluszcz w doniczce zakwita bardzo rzadko. Natomiast w naturalnych warunkach możemy obserwować obfity wysyp kwiatostanów w formie baldachów. Kwiat hedera jasnozielonego koloru przebarwia się później na brunatno. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczu pospolitym w ogrodzie?

Bluszcz hedera, czyli z łaciny hedera helix, jak również bluszcz pospolity zwisający z brązowych donic
Bluszcz hedera – odmiany, rodzaje, uprawa, pielęgnacja, porady

Bluszcz hedera i jego odmiany

Bluszcz pospolity dzieli się na liczne odmiany uprawowe, do których zalicza się:

  • Baltica – odmiana odkryta w 1907 roku w pobliżu Rygi. Mrozoodporne pnącze wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z mocno zaznaczonymi białymi nerwami.
  • Bluszcz kolchidzki – jego naturalnym obszarem występowania jest Północna Anatolia oraz Kaukaz. Bluszcz kolchidzki wyróżnia się zimozielonymi liśćmi z jasną obdwódką.
  • Goldheart – odkryty we Włoszech w połowie XX wieku. Liście wyróżniają się zimozielonym obrzeżem oraz jaśniejszym środkiem.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Hedera helix – uprawa i pielęgnacja

Zanim zdecydujemy się na uprawę tych roślin doniczkowych, należy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z trującym pnączem. Za najbardziej toksyczne uważa się owoce, które mogą doprowadzić do pieczenia oraz problemów trawiennych. Właśnie z tego powodu, tak popularny bluszcz w naszych domach, powoli zaczął znikać na rzecz innych roślin. Warto jednak zdecydować się na jego uprawę w ogrodzie, tym bardziej że gatunek ten nie zalicza się do roślin wymagających. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie scindapsusa.

Pnącze będzie bardzo dobrze czuło się na półcienistym stanowisku. Bluszcz koniecznie potrzebuje podpory do wzrostu, by mógł się swobodnie wspinać. Najlepiej sprawdzą się północne ekspozycje fasad i murów. Najczęściej odmiany bluszczu pospolitego są mrozoodporne. Jednak w przypadku niektórych, zaleca się okrywanie na zimę. Poprzez przycinanie pędów z dwoma oczkami, możemy przeprowadzić rozmnażanie wegetatywne. Ukorzenianie ich rozpoczyna się po umieszczeniu pędów w wodzie bądź w podłożu. Młode rośliny wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny