Bluszcz kanaryjski – opis

Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) jest zimozielonym pnączem zaliczającym się do rodziny araliowatych. Nie bez znaczenia jest jego nazwa. Bluszcz rzeczywiście pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Oprócz tego spotykany jest także w Portugalii, Tunezji, czy też na Maderze. Nie jest zbyt długim pnączem, ponieważ osiąga do 4 metrów długości. Dodatkowo, jak na wspinającą się roślinę, nie posiada zbyt szybkiego przyrostu. Hedera canariensis rozwija się w tempie ok. 30 cm długości w skali roku.

Jego cechą charakterystyczną są dość spore, oczywiście zimozielone liście. Osiągają one do 15 cm długości. Na ich powierzchni widoczne są jaśniejsze żyłki. Jak doskonale wiemy, bluszcz pospolity swoim wyglądem jest bardzo podobny do bluszczu kanaryjskiego. Jednak z drugiej strony możemy powiedzieć o tym, że właśnie bluszcz pospolity zdecydowanie lepiej radzi sobie z niskimi temperaturami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczu pospolitym w ogrodzie?

Bluszcz kanaryjski - uprawa i pielęgnacja


Uprawa bluszczu kanaryjskiego jest nieco bardziej wymagająca w porównaniu do bluszczu pospolitego. Wymaga on żyznego i wilgotnego podłoża. Dlatego można obsadzać go w pobliżu oczka wodnego, by zapewnić mu nieco większą wilgotność powietrza. Stanowisko powinno być cieniste lub półcieniste i koniecznie osłonięte od wiatru. Jednak mamy do czynienia z rośliną, która przywędrowała do nas z cieplejszego klimatu.

Pielęgnacja bluszczu kanaryjskiego obejmuje przede wszystkim intensywne nawadnianie w okresach suszy. Sama obecność rośliny w pobliżu oczka wodnego może okazać się niewystarczająca. Dlatego należy koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu. By nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia podłoża, z pewnością sprawdzi się jego ściółkowanie. Niestety bluszcz kanaryjski, może się okazać mało odporny na różnego rodzaju choroby i szkodniki. W szczególności na przędziorki oraz mszyce. W takich okolicznościach trzeba koniecznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Bluszcz kanaryjski świetnie sprawdzi się jako roślina rosnąca w ogrodach. Jednak nie ma najmniejszych przeciwwskazań, by pnącze było uprawiane również w warunkach domowych. W takich okolicznościach koniecznie należy zapewnić dostęp do światła. Sprawdzi się również lekko zacienione stanowisko. Wystawa południowa niestety dla rośliny okaże się mało korzystna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie scindapsusa.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Uprawa bluszczu kanaryjskiego może dostarczyć wiele satysfakcji. Tym bardziej że roślina może być traktowana jako okrywowa. Zatem doskonale sprawdzi się we wszelkiego rodzaju przydomowych zagajnikach. Ponadto doskonale udekoruje leciwe budynki wykonane z cegły. Zielone liście wspaniale będą kontrastować z architekturą oraz żeliwnym ogrodzeniem. Mimo że jest to pnącze sprowadzane do Polski, obecnie nie ma najmniejszych problemów z zakupem wyrośniętych sadzonek. Popularny pnączem na rośliny doniczkowe jest także hendera helix. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny