Bluszcz zimozielony - szybkorosnące pnącze - uprawa, pielęgnacja, porady
Zimozielone pnącza są niezawodne, jeśli chcesz stworzyć ładne ogrodzenie lub ciekawy żywopłot. Przez cały rok rzucają urok swoimi liśćmi, które są zazwyczaj bardzo gęsto ułożone. W takim przypadku najlepiej sprawdza się bluszcz pospolity – całoroczna roślina, która bardzo dobrze znosi zimę w naszym klimacie. Dowiedz się, na czym polega jej uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bluszczach.
Zimozielony bluszcz pospolity w ogrodzie
W Polsce bluszcze są bardzo popularne. Można je spotkać zarówno w doniczkach w domu, jak i w ogrodzie. Bluszcz całoroczny pojawia się oczywiście i tu, i tu. Jest to bardzo wytrzymała roślina, która dobrze reaguje na chłód i niesprzyjające warunki uprawy. To gatunek naturalnie występujący w lasach, do niedawna objęty całkowitą ochroną.
Bluszcz ogrodowy to zazwyczaj naprawdę potężne pnącze. Jego pnącza mogą mieć nawet 20 metrów długości! Są jednak najczęściej splątane, czepiają się różnych miejsc i zawijają się, więc tego nie widać. Bluszcz rozwija się bardzo szybko, roczny przyrost pędów może wynosić nawet 1 m. Bluszcz zimozielony ma bardzo ładne, dłoniaste liście. Są ciemnozielone, czasami poznaczone ciemniejszym kolorem wewnątrz. Mogą być dość duże – rosną przez kilka lat, a największe egzemplarze są większe niż dłoń dziecka.
Bluszcz pnący czasami kwitnie. Pojawiają się wtedy ciekawe, główkowate grona drobnych, jasnozielonych i niepozornych kwiatach, które nie mają większej wartości ozdobnej. Później, jesienią, roślina wydaje owoce – ciemnobrązowe kuleczki, które są przysmakiem dla ptaków. Jeśli nie zostaną zjedzone, długo utrzymują się na pnączu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczu pospolitym w ogrodzie?
Jak sadzić bluszcz zimozielony?
Bluszcz zimozielony można posadzić w bardzo wielu miejscach. Dobrze czepia się na kratkach i siatkowych ogrodzeniach, lecz można także posadzić go w mniej oczekiwanych miejscach. Bluszcz pnący bardzo szybko porasta chropowatą korę drzew i wspina się po nich, co bardzo ładnie wygląda w tajemniczych ogrodach w stylu rustykalnym lub wiejskim. Gatunek jest wykorzystywany także na żywopłoty, często zastępuje rośliny liściaste. Nic dziwnego – to jedno z niewielu pnączy, które nie pozbywają się liści na zimę.
Jak sadzić bluszcz? Musisz znaleźć dla niego miejsce, po którym może się wspinać. Sadzonki rozmiesza się wiosną lub jesienią, skracając je na długość 15-20 cm, żeby się zagęściły. Bluszcz ogrodowy sadzi się w rozstawie od 30 do 100 cm, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli chcesz, by efekt żywopłotu był jak najszybszy, należy posadzić ją gęściej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie scindapsusa.
Uprawa bluszczu całorocznego
Bluszcz całoroczny rozwija się bardzo szybko, a mimo to nie potrzebuje szczególnych warunków glebowych. Uprawa jest możliwa w zasadzie w każdym rodzaju podłoża, jednak gatunek najlepiej rozwija się w umiarkowanie wilgotnej ziemi o zasadowym odczynie.
Bluszcz powinien być sadzony w półcieniu lub bardzo małym nasłonecznieniu. Jeśli zamierzasz wykorzystać którąś z bardziej barwnych odmian, musisz jej zapewnić więcej słońca, w przeciwnym razie nie będzie się przebarwiać i nie będzie się zbyt dobrze prezentować. Roślinie warto zapewnić miejsce jak najlepiej osłonięte przed wiatrem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu hedera?
Pielęgnacja bluszczu zimozielonego
Pielęgnacja bluszczu pospolitego nie jest szczególnie wymagająca. Właśnie dlatego jest o wiele bardziej popularny niż na przykład winobluszcz pięciolistny, który stawia o wiele większe wymagania. Roślina w zasadzie rozwija się sama, nie potrzebuje nawet nawożenia. Można ją raz w roku zasilić nawozem wieloskładnikowym, jeśli chcesz, by pędy się szybciej rozwijały.
Tak naprawdę bluszcz potrzebuje w zasadzie jedynie cięcia. Po sadzeniu skraca się pędy do 20 cm. W okresie wiosennym co roku należy skracać przemarznięte, chore pędy, a także te nadmiernie wybujałe. Dzięki temu można zapanować nad ekspansją rośliny. Na zimę bluszcz opatula się gałązkami świerkowymi, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju. Czasami przemarza, ale bez obaw – błyskawicznie odbija i odrasta, często jeszcze bardziej bujny niż wcześniej. Sprawdź także ten artykuł o bluszczu kanaryjskim.