Bluszczyk kurdybanek - charaterystyka i zastosowanie

Opis rośliny

Bluszczyk kurdybanek, zwany także bluszczykiem ziemnym lub kurdybankiem, w naszym kraju często jest traktowany jako chwast. A jednak ma pozytywne strony.

Jest to roślina popularna w całej Europie i Azji. Wywodzi się z rodziny jasnowatych, podobnie jak majeranek, tymianek i macierzanka. Jego liście kształtem przypominają serce lub nerkę. Brzegi liści są karbowane. Kurdybanek kwitnie na niebiesko. Kwiaty są drobne i wyrastają z kątów liści. Kwitnienie kurdybanka przypada na okres od kwietnia do czerwca. Cała roślina jest silnie owłosiona. Owocem kurdybanka jest poczwórna rozłupina. W naszym kraju możemy go spotkać w parkach, zaroślach, lasach, łąkach.

Bluszczyk kurdybanek jest popularnym surowcem zielarskim. W zielu tym znajdziemy następujące substancje czynne:

  • Garbniki i flawonoidy – pochodne takich substancji jak: luteina, kwercetyny, apigeniny
  • Kwasy fenolowe – m.in.: rozmarynowy, ferulowy
  • Kwas aleanolowy, ursolowy
  • Olejki eteryczne
  • Związki seskwiterpenowe – m.in.: glechomafuran, glechomanolid

Ponadto ziele kurdybanka zawiera również witaminę C, prowitaminę A, cynk, żelazo, krzem, molibden i wapń. Kurdybanek zawiera w związki polifenolowe, które mają silne działanie przeciwutleniające. Ponadto naukowcy udowodnili, że kurdybanek posiada właściwości lecznicze, przeciwutleniające i przeciwzapalne, zawarte w ekstrakcie z rośliny m. in. Kwas rozmarynowy i rutynę.

Kwas rozmarynowy zawarty w wywarze z ziela kurdybanka posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne i przeciwcukrzycowe. Ma również właściwości przeciwzapalne. Udowodniono również, że kwas ten ma korzystny wpływ na leczenie chorób dermatologicznych, chorób nerek i wątroby.

Kurdybanek – właściwości zdrowotne

Od wielu wieków bluszczyk kurdybanek był uznawany jako roślina mająca właściwości magiczne, która miała za zadanie chronić ludzi przed złymi mocami i duchami. W chwili obecnej ma ona zastosowanie lecznicze, prozdrowotne, przede wszystkim przy leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym.

Warto wiedzieć, że napary z tego zioła korzystnie działają na wytwarzanie soków żołądkowych, oraz pomaga w przepływie żółci w drogach żółciowych, przez co działają bardzo pozytywnie na nasz układ pokarmowy. Ziele i zawarte w nim olejki eteryczne, sole mineralne, saponiny i witaminy pomagają w regulacji przemiany materii. Ponadto kurdybanek i napar z niego wspomaga oczyszczanie organizmu i działa odtruwająco na naszą wątrobę.

Ponadto kurdybanek posiada również lecznicze właściwości w zakresie leczenia niestrawności i innych problemów związanych z trawieniem, między innymi takich jak: kolka, zgaga, lub nawet biegunka. Napar z kurdybanka może być z powodzeniem stosowany nawet i u małych dzieci, np. przy leczeniu kolki u niemowląt.

Ciekawostką jest fakt, że w 2017 roku przeprowadzono badania, które udowodniły, że Glechoma hederacea i wywar z tej roślina ma działania ochronne w schorzeniach wątroby, oraz przeciwzapalne u szczurów. Ziele kurdybanka jest również pomocne w leczeniu chorób związanych z układem oddechowym – zatok i gardła, a także przy zapaleniu ucha.

Herbata za kurdybanka ma działanie lecznicze przy alergicznym nieżycie nosa, zapaleniu oskrzeli, przy astmie, infekcji ucha, zatok, a także przy bólu gardła. Napar z kurdybanka ma właściwości oczyszczające nasze drogi oddechowe. Wielu lekarzy uważa, że ziele to ma również działanie przeciwgorączkowe.

Napar z kurdybanka doskonale sprawdza się przy przemywaniu oczu oraz przy leczeniu łagodnego zapalenia spojówek. Ponadto kurdybanek może łagodzić takie objawy jak: łzawienie, pieczenie lub zaczerwienienie oczu.

Mało kto wie, że napar z kurdybanka ma również działanie moczopędne, i może być pomocny w leczeniu pieczenia podczas oddawania moczu. Lekarze uważają, że kurdybanek ma również korzystny wpływ na leczenie kamicy nerkowej. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania bluszczyka kurdybanka.

Kurdybanek a leczenie chorób dermatologicznych

Napar z kurdybanka ma właściwości przeciwzapalne i ściągające. Z powodzeniem można go stosować przy leczeniu zmian trądzikowych. Wywar z kurdybanka oczyszcza i zamyka pory skórne. Wspomaga również leczenie ran, które nie chcą się goić. Ponadto napar z kurdybanka ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Mało kto wie, że ma zbawienne działanie przy oparzeniach, ropniach i łagodzi świąd skóry. Ponadto likwiduje łupież.

Kurdybanek – działanie uspokajające

Mało kto wie, że herbata z kurdybanka ma również działanie uspokajające i wyciszające nasz organizm po całym dniu pracy.

Naukowcy z Korei sugerują, że oprócz tych wszystkich prozdrowotnych właściwości kurdybanka, dochodzi jeszcze leczenie chorób kości, takich jak choroby przyzębia, osteoporoza, czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto naukowcy odkryli fakt, że napar z kurdybanka ma również działanie przeciwnowotworowe.

Kurdybanek – zastosowanie w kuchni, jako popularna przyprawa

Przyprawa w kuchni

Od wielu pokoleń kurdybanek był i jest stosowny jako przyprawa w kuchni naszych mam i babć. W Internecie znajdziemy ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystujące świeże liście i napar z suszonych liści kurdybanka.

Liście kurdybanka mają lekko gorzki, korzenny smak. Kurdybanek bardzo często jest stosowany jako dodatek do zup – np. do rosołu i zup ziemniaczanych. Natomiast w Anglii kurdybanek jest przyprawą stosowaną do piwa, w celu jego klarowania i poprawy smaku.

Kurdybanek z powodzeniem stosuje się również w doprawianiu innych potraw, nie tylko do zup, możemy go bowiem dodać do omletów, past serowych, makaronu. Świeże liści kurdybanka możemy dodać do rozmaitych sałatek, surówek i np. past jajecznych. Według niektórych kucharzy liście kurdybanka mogą z powodzeniem zastąpić natkę pietruszki w naszej kuchni.

Fioletowe kwiaty bluszczyka kurdybanku
Bluszczyk ziemny posiada właściwości lecznicze, czyli jak go stosować w celach zdrowotnych

Przygotowanie naparu i nalewki z kurdybanka

Przygotowanie wywaru nie powinno nikomu nastręczyć najmniejszej trudności. Wysuszone, dobrej jakości ziele należy zalać około 150 ml wrzącej wody i parzyć przez około 5 do 15 minut pod przykryciem. Tak przygotowany napar następnie odcedzamy. Wywar możemy spożywać dwa lub trzy razy dziennie.

Kurdybanek możemy stosować również w schorzeniach dermatologicznych. Stosuje się go wtedy zewnętrznie albo jako płukankę. W tym celu 2 do 4 mg suszonych liści miesza się z niewielką ilością wody. Innym sposobem na wykorzystanie kurdybanka w schorzeniach skórnych jest sporządzenie nalewki, która działa odkażająco i ściągająco.

Przepis na nalewkę z kurdybanka jest następujący. Do tego celu trzeba wziąć 1 do 2 gram suszonych liści kurdybanka, wsypać je do suchego i szczelnego naczynia i połączyć z 5 – 10 ml alkoholu etylowego o mocy 25 procent. Zaleca się picie po jednej łyżeczce nalewki dwa lub trzy razy dziennie. Tak sporządzoną nalewkę można pić również jako dodatek do herbaty. Taka nalewka działa rozgrzewająco, uspokajająco i odprężająco. Nie polecaj jej się osobom niepełnoletnim ani kobietom w ciąży.

Pozyskiwanie surowca

Najlepszym stanowiskiem pod uprawę kurdybanka jest dobrze nasłoneczniona okolica, ponieważ duża ilość słońca sprzyja wytwarzaniu olejków eterycznych. Ziele kurdybanka zbierane jest w momencie, kiedy roślina kwitnie. Liście kurdybanka należy suszyć, pilnując, aby temperatura suszenia nie przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura suszenia może powodować stratę najcenniejszych składników odżywczych i zdrowotnych.

Bluszczyk kurdybanek i jego ziele powinno być przechowywane w szczelnych, ciemnych naczyniach. Surowiec, który został dobrze zebrany i jest dobrze przechowywany, długo będzie zachowywał swój aromatyczny, korzenny smak.

Przeciwwskazania w stosowaniu bluszczyku

Warto pamiętać, że niestety długotrwałe stosowanie kurdybanka może negatywnie wpływać na nasz organizm. Może on niestety podrażniać żołądek, jelita oraz układ moczowy. Również wątroba może poważnie ucierpieć, jeżeli zbyt długo będziemy stosować bluszczyk kurdybanek. Należy również pamiętać, że tego ziela nie powinny używać osoby chore na padaczkę lub na ostrą niewydolność nerek.

Ponadto kobiety w ciąży nie powinny stosować wywarów lub nalewek na bazie kurdybanka. Niestety roślina może zagrażać przebiegowi ciąży, może mieć właściwości poronne. Również w okresie karmienia piersią kobiety nie powinny używać tego popularnego zioła w swojej codziennej diecie.

ikona podziel się Przekaż dalej