Bodziszek w ogrodzie – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Bodziszek – uprawa i pielęgnacja

Uprawa bodziszka w ogrodzie

Bodziszek to popularna bylina ogrodowa. Jego łacińska nazwa – geranium – pochodzi od greckiego słowa geranos, co oznacza żurawia. I nie ma w tym chyba nic niezwykłego, bo wystarczy spojrzeć na owoce bodziszka, których wygląd nasuwa na myśl właśnie tego ptaka.

Ze względu na to, że bodziszek ogrodowy nie ma dużych wymagań glebowych, często bywa sadzony w parkach, na skwerach i w ogrodach. Uprawa bodziszka nie jest trudna ani skomplikowana. Dlatego wybierając ten kwiat, możemy mieć pewność, że doskonale poradzi sobie na każdym stanowisku.

Bodziszek lubi stanowiska nasłonecznione, ale niektóre gatunki dobrze czują się również w cieniu. Dlatego te rośliny ozdobne bywają wykorzystywane jako uzupełnienie pustych miejsc pod drzewami i krzewami, gdzie inne rośliny niezbyt dobrze rosną.

Bylina ta nie jest wymagająca, jeśli chodzi o glebę. Uprawa bodziszka sprawdzi się na prawie każdym rodzaju podłoża, od żyznego, poprzez średnio urodzajne, aż po piaszczyste. Bodziszek doskonale znosi krótkotrwałe okresy suszy, nie lubi natomiast terenów podmokłych lub często zalewanych.

Jak pielęgnować bodziszka? Walory dekoracyjne rośliny

Ci, którzy nigdy nie mieli styczności z bodziszkiem, często zastanawiają się jak pielęgnować ten kwiat, aby obficie kwitł i stanowił piękną dekorację w ogrodzie. Otóż uprawa bodziszka nie wymaga stosowania szczególnie trudnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że zapewnimy mu umiarkowanie wilgotne podłoże i odpowiednią ilość składników odżywczych. Warto bowiem wiosną, tak jak wszystkie inne rośliny ozdobne, zasilić go niewielką ilością nawozu organicznego, za co odpłaci się bardziej intensywnym kwitnieniem.

Bodziszek geranium od wczesnej wiosny zdobi ogrody oryginalnymi, pierzastymi liśćmi. Liście te jesienią przebierają barwę rudo-pomarańczową, co stanowi szczególnie cenną dekorację w ogrodach o tej porze roku.

W czerwcu bylina obsypuje się dziesiątkami niewielkich, subtelnych kwiatów, które przybierają barwę od białej, poprzez różową, czerwoną, niebieską aż do fioletowej. Kwiaty osadzone na długich łodygach, są doskonale widoczne spośród zwartej kępy liści. Bogactwo odmian bodziszków pozwala tworzyć z nich piękne, wielobarwne kompozycje w ogrodach i na tarasach.

Bodziszek – rozmnażanie i wszechstronne zastosowanie

Bodziszek ogrodowy może być rozmnażany na kilka sposobów. Najłatwiejszy z nich to podział karpy korzeniowej. Wczesną wiosną wykopujemy całą karpę z gruntu i rozrywamy ją na części. Nowe sadzonki umieszczamy w żyznym podłożu, zasypujemy ziemią i podlewamy. Już po kilku dniach sadzonki zaczynają wypuszczać liście i stają się nowymi roślinami.

Te rośliny ozdobne możemy rozmnażać również przez wysiew nasion, które pozyskujemy jesienią z dojrzałych torebek nasiennych dorosłych osobników. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas zbierania nasion, gdyż w pełni wykształcone owocostany bodziszka pękają przy dotknięciu i wysypują swą zawartość na ziemię.

Aby uprawa bodziszka z nasion powiodła się, należy najpierw przeprowadzić ich stratyfikację w niskiej temperaturze. Najlepiej wówczas przechować nasiona przez kilka tygodni w lodówce, a następnie wczesną wiosną wysiać do doniczek lub do inspektu.

Wyższe odmiany bodziszka bywają stosowane jako rośliny ozdobne do nasadzeń rabatowych, tworząc efektowne kompozycje z innymi roślinami. Gatunki o niższym pokroju sadzi się w ogrodzie jako rośliny okrywowe. Często też bywają one stosowane jako kwiat na obwódki i wypełnienie pustych miejsc w zacienionych zakątkach ogrodów.

Istnieją gatunki bodziszków, np. kwiat bodziszek bałkański, które wydzielają olejki eteryczne odstraszające komary i inne owady. Warto więc sadzić je w ogrodach w okolicach tarasów i miejsc, w których często wypoczywamy. Bodziszek bałkański nie jest nietolerowany również przez koty, dlatego posadzony w ogrodzie odstraszy te nieproszone zwierzęta, które często rozkopują i niszczą rabaty kwiatowe.

Niektóre gatunki cechują się właściwościami leczniczymi. Pomagają w zwalczaniu problemów dermatologicznych oraz schorzeń układu moczowego. Pomagają regulować gospodarkę wodną w organizmie, oczyszczają pęcherz i nerki oraz drogi moczowe z zanieczyszczeń mineralnych.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany bodziszków w ogrodach i w naturze

Bodziszek wspaniały, bodziszek żałobny i bodziszek łąkowy – gatunki o wysokim wzroście

Bodziszek geranium to jedna z niewielu roślin, która posiada takie bogactwo różnorodnych gatunków. Jest ich około 400, różniących się kolorem, kształtem liści i kwiatów oraz wielkością.

Jednym z najwyższych i najczęściej spotykanych w ogrodach bodziszkiem jest bodziszek wspaniały. Bylina ta osiąga od 40 do 70 cm wysokości i tworzy okazałe luźne kępy dekoracyjnych liści, które jesienią bardzo ładnie się przebarwiają.

Bodziszek wspaniały odznacza się również bardzo efektownym kwitnieniem. Jego kwiat dorasta do średnicy 5 cm i przybiera kolor fioletowo – niebieski z charakterystycznymi ciemniejszymi żyłkami. Te rośliny ozdobne doskonale prezentują się na rabatach liściastych, tworząc piękne, barwne akcenty. Kwitną w okresie od czerwca do sierpnia. A może zainteresują cię także nasz inspiracje na inne byliny w ogrodzie?

Bodziszek żałobny (geranium phaeum) to również wysoka, oryginalna odmiana bodziszka o nietypowych fioletowo – bordowych kwiatach, zebranych po dwa na długich szypułkach. Kwitnie do maja do sierpnia, ale przy sprzyjającej pogodzie, może powtórzyć kwitnienie w październiku. Bylina tworzy rozległe, okazałe karpy o ok. 70 cm wysokości.

Bodziszek łąkowy (geranium pratense) charakteryzuje się wysokim wzrostem (do 80 cm) i fioletowoniebieskimi kwiatami z jaśniejszymi unerwieniami. Jesienią liście tej byliny przebarwiają się na żółto i czerwonawo. Kwiat ten doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych.

Bodziszek czerwony i bodziszek korzeniasty – gatunki o niższym pokroju

Uprawa bodziszka krwawego (bo tak również nazywany jest bodziszek czerwony) jest niezwykle łatwa. Bylina ta dobrze rośnie w każdym środowisku, dlatego idealnie nadaje się zarówno na rabaty, jak i do ogrodów skalnych, a także na obsadzanie murków. Osiąga wysokość ok. 40 cm.

Kwiat tego bodziszka jest różnobarwny, w zależności od gatunku. Odmiana Max Frei kwitnie na czerwono, Elke na różowo, a Album na biało.

Bodziszek czerwony (geranium sanguineum) kwitnie długo i obficie. Jego kwiat pojawia się już w maju i utrzymuje się aż do września.

Bodziszek korzeniasty wytwarza duże, owłosione, klapowane, prawie okrągłe liście o średnicy około 5 cm, które tworzą gęste kępy i pięknie pachną. U niektórych odmian jesienią przebarwiają się na kolor czerwony. Bodziszek korzeniasty rozkłada na ziemi długie łodygi, które kształtem przypominają korzenie (stąd nazwa gatunku). W miesiącach maj i czerwiec bylina obsypuje się obficie różowo – czerwonymi kwiatami.

Bodziszek korzeniasty wytwarza kilka oryginalnych odmian. Odmiana o nazwie Czakor charakteryzuje się pięknymi kwiatami w kolorze biskupim, które pojawiają się na roślinie w maju i utrzymują się do czerwca. W ramach tego gatunku spotkać można również odmiany o subtelnych białych kwiatach (White Ness). Tworzą one kobierce śnieżnobiałych kwiatów, co daje niesamowity efekt w ogrodzie. Sprawdź także nasz przegląd kwiatów ogrodowych wieloletnich.

Bodziszek cuchnący, bodziszek drobny, leśny i błotny – występowanie w naturze

Bodziszek cuchnący to roślina rosnąca w środowisku naturalnym. Występuje przy leśnych drogach, w zaroślach oraz na terenach zacienionych, np. przy starych murach czy skałach.

Ten gatunek bodziszka znalazł szerokie zastosowanie w zielarstwie i medycynie ludowej. Od wieków stosowano go jako lek na bielactwo, problemy jelitowe, choroby układu moczowego, a nawet schorzenia reumatyczne. Można go używać również do leczenia opuchlizny, ran, wrzodów oraz krwawień i siniaków.

Roślina wytwarza różowy kwiat, który utrzymuje się na roślinie aż do września. To właśnie ta część rośliny posiada najwięcej substancji o dobroczynnym działaniu, takich jak flawonoidy, witaminę C, kwasy fenolowe czy maltol.

Bodziszek drobny to niewielkich rozmiarów jednoroczna lub dwuletnia roślina, która występuje na terenach przydrożnych, łąkach, na gruzowiskach. W naturze często zasiedla również pola uprawne. Pojawia się w zbożach, koniczynie, lucernie, roślinach okopowych czy na plantacji buraków.

Dziko rosnącym gatunkiem jest również bodziszek leśny, mający swe siedliska (podobnie jak bodziszek błotny) w lasach liściastych, na łąkach i w zaroślach. Obydwa te gatunki bywają wykorzystywane w ogrodach do nasadzeń naturalistycznych.

Inne oryginalne gatunki bodziszków

Na szczególną uwagę zasługuje bodziszek himalajski i bodziszek wielkopłatkowy z uwagi na piękny, dwubarwny kwiat, który jest większy niż u innych gatunków. Bodziszek wielkopłatkowy wytwarza kwiaty niebieskofioletowe z czerwonymi żyłkami, natomiast himalajski charakteryzuje się niebieską ich barwą z purpurowym środkiem.

Innym ciekawym gatunkiem bodziszka jest bodziszek kantabryjski, który wyróżnia się charakterystycznym zapachem. Z uwagi na to, że bodziszek kantabryjski ma małe zapotrzebowanie na wilgoć, może być sadzony na skalniakach i w ogrodach żwirowych.

Wielu początkowych ogrodników często zastanawia się jak pielęgnować bodziszki w swoich ogrodach. Okazuje się, że uprawa bodziszka jest bardzo łatwa, ze względu na niewielkie wymagania tej rośliny. Dlatego zachęcamy, aby sadzić tę roślinę na rabatach oraz tarasach i korzystać z jej uroków już od wczesnej wiosny.