Geraium sanguineum, czyli bodziszek czerwony


To zdecydowanie najbardziej atrakcyjny przedstawiciel ogromnej rodziny bodziszków. Geranium sanguineum, czyli bodziszek czerwony lub bodziszek krwisty,to roślina ze wszech miar wyjątkowa. Ma nieduże wymagania, a za minimum uwagi odwdzięcza się obfitym kwitnieniem od maja do końca września. Ponieważ jest niewysoki – ma od 20 do 40 cm wysokości – często sadzi się go na rabatach i w ogrodach skalnych.

Bodziszek czerwony wytwarza rozetę liści odziomkowych, spośród których wyrastają łodyżki, lekko wynosząc kwiaty ponad pierzaste liście. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, co jeszcze dodaje byliie uroku. Sama kępa jest bardzo atrakcyjna, ma poduszkowaty pokrój, ale w momencie, kiedy otwierają się płatki, wygląda najpiękniej. Kwiaty mają regularny kształt, składają się z pięciu łopatowatych płatków, są bardzo drobne. W czasie kwitnienia bodziszek czerwony tworzy gęsto ukwieconą poduchę. Sprawdź także więcej informacji i porad na temat bodziszków w tym miejscu.

Bodziszek czerwony – odmiany

Nazwy bodziszek krwisty lub czerwony mogą nieco wprowadzać w błąd. Wyjątkowe kwiaty tego gatunku nie są wcale czerwone. Najczęściej mają intensywnie różową, wręcz purpurową barwę. Niektóre odmiany lekko wpadają w fiolet, jak najbardziej popularny ‘Max Grei’. Jest to odmiana o bardzo niskim wzroście, idealna do tworzenia obwódek. Jej sadzonki rozmieszcza się także na skalnikach. ‘Max Grei’ ma bardzo małe wymagania.

Na uwagę zasługuje także subtelna odmiana ‘Alba’. Jest nieco wyższa, jednak często wykorzystuje się ją w ogrodzie, ponieważ ma wyjątkowe, białe kwiaty. Delikatnie różowe zabarwienie ma ‘Elkum’, jest równie subtelna co Alba. Obie odmiany świetnie prezentują się na jednej rabacie. Sprawdź także w tym artykule informacje na temat bodziszka łąkowego.

Bodziszek czerwony w ogrodzie to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin. Ładnie się prezentuje, uprawa bodziszków nie jest wymagająca, a sadzenie nie zajmuje dużo czasu
Bodziszek czerwony w ogrodzie - odmiany, sadzonki, uprawa, rozstawa, wymagania

Sadzonki i sadzenie

Aby otrzymać naprawdę gęsty kobierzec kwiatów, należy dość gęsto rozsadzić obok siebie rośliny. Najlepsza rozstawa to 10 sztuk na 1 metr kwadratowy, w rzędzie należy umieścić je bliżej niż 10 cm od siebie. Bodziszek czerwony szybko się rozprzestrzenia, ale kupowane w sklepach lub uzyskiwane przez podział sadzonki są raczej niewielkie, dlatego można sadzić je bardzo gęsto. Z tego względu potrzebujesz co najmniej kilkanaście roślin, co sprawia, że cena zrobienia rabaty może wydawać się wysoka. Jednak naprawdę warto, efekt jest zachwycający. Cena jednej sadzonki w doniczce wynosi 12-15 zł.

Wymagania bodziszka są niewielkie, dlatego sadzonki można umieścić nawet w średnio żyznej, ubogiej w składniki mineralne glebie. Podłoże powinno być suche i dobrze przepuszczalne. Roślina rozwija się tylko w słońcu. Szybko adoptuje się do nowych warunków, więc można sadzić ją w ogrodach skalnych i na niskich murkach. Możliwa jest także uprawa bodziszka w pojemnikach, jednak w takiej formie spotyka się go raczej rzadko – najpiękniej wygląda, kiedy może się rozprzestrzenić. Jest tolerancyjny w stosunku do innych gatunków, dobrze znosi konkurencję, więc warto posadzić go między krzewami lub wysokimi bylinami. Sprawdź także w tym artykule informacje o bodziszku cuchnącym.

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Bodziszek czerwony – uprawa

To roślina o minimalnych wymaganiach uprawowych. Dobrze znosi brak wody, dlatego nie musisz szczególnie przejmować się podlewaniem. Świetnie czuje się na mało zasobnych glebach, zatem nawożenie także nie jest konieczne. Jest to gatunek idealny dla początkujących ogrodników i osób mających małe doświadczenie w pielęgnacji roślin.

Bodziszek czerwony nie jest podatny na mróz i nie potrzebuje żadnego okrycia – dobrze poradzi sobie pod śniegiem. Jedyne, na co trzeba uważać to wyleganie i przerzedzanie się kęp. W takim wypadku dobrze jest wykopać roślinę i podzielić ją na mniejsze sadzonki, likwidując przy okazji naruszone korzenie. Można sadzić ją w to samo miejsce, szybko odmłodnieje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny