Bodziszek drobny – opis

Geranium pusillum to roślina należąca do ogromnej rodziny bodziszkowatych. Jest bardzo typowy przedstawiciel swojego rodzaju – jednoroczna roślina, która ma około 20-50 cm wysokości. Tworzy rozległą kępę liści odziomkowych, wśród których pojawiają się rozgałęzione łodygi. Jak wszystkie bodziszki, bodziszek drobny wytwarza urocze, ładne kwiaty. Są delikatne, mają lekko różowy kolor, pojawiają się na szczycie pędów i składają się w rozległe baldachy.

Jesienią pojawiają się rozłupnie, bardzo drobne, które rozpadają się z głośnym trzaskiem. Rozsiewają się na dość duże odległości. Jedna roślina bodziszka drobnego potrafi wydać aż 100 nasion, które bardzo długo zachowują zdolność do kiełkowania w glebie. Geranium pusillum to roślina miododajna, chętnie zapylana przez owady różnego rodzaju. Sprawdź także więcej informacji i porad na temat bodziszków w tym miejscu.

Bodziszek drobny funkcjonuje także pod inną nazwą – bodziszek polny. Jest ona związana z tym, że najczęściej występuje na polach uprawnych, zwłaszcza w zbożach, lnie, lucerną i koniczyną. To jara roślina jednoroczna, o bardzo dużych możliwościach adaptacyjnych i ogromnej tolerancji w stosunku do warunków.

Bodziszek polny – szkodliwość i występowanie


Zawleczony do Polski z Azji, bodziszek polny szybko stał się bardzo powszechnym i popularnym chwastem. Coraz częściej pojawia się na polach uprawnych i jest dość szkodliwy. Obecnie jego rozprzestrzenienie się w zagrażającym stopniu zdarza się dość rzadko ponieważ stosuje się środki prewencyjne, jednak już kilka roślin może wzbudzić niepokój.

Bodziszek drobny to popularny chwast, który porasta trawniki i zbocza. Ładnie wygląda, ale powinien być zwalczany środkami chemicznymi.
Bodziszek drobny - sposoby na zwalczanie popularnego chwastu

Konkuruje z roślinami o wodę i składniki mineralne, szczególnie o azot. W błyskawicznym tempie wyjaławia glebę i staje się bardzo bujny. Kiedy osiągnie większe rozmiary niż łan, może znacznie trudnić żniwa i obniżyć wartość polonu. Szczególnie niebezpieczny jest w uprawach przeznaczonych na nasiona. Jego ziarenka są bardzo drobne, dlatego często przedostają się do ziaren zbóż czy nasion lnu i razem z nimi wędrują do przetworzenia lub wysiania. Coraz częściej bodziszek polny utrudnia uprawę roślin okopowych – buraków i ziemniaków. Jego długi, palowy korzeń wpływa na kształt bulw i skutecznie zabiera im dostęp do wody. Sprawdź także w tym artykule informacje o bodziszku cuchnącym.

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Zwalczanie bodziszka drobnego

Zwalczanie bodziszka drobnego może wydawać się dość proste – roślina dobrze reaguje na opryski większością zarejestrowanych herbicydów stosowanych do chwastów dwuliściennych. Jednak ten gatunek ma zaskakującą zdolność do uodparniania się na substancję czynną, dlatego zaleca się przeprowadzanie serii oprysków z wykorzystaniem różnych środków.

Opryski robi się wiosną i latem – najważniejsze jest zwalczenie bodziszka przed zawiązywaniem owoców. Jego nasiona mogą przeleżeć w glebie kilka lat i na nowo zachwaszczać uprawę, dlatego nie należy dopuścić do rozsiania się rozłupni. Pierwszy zabieg przeprowadza się latem, na poziomie dwóch pierwszych liści. Wtedy najlepiej działają środki na bazie chlorosulfuronu i florasulamu. Preparaty z tymi substancjami czynnymi nie powinny być jednak stosowane w kukurydzy – tutaj należy sięgnąć po dikambę lub sulkotrion.

Zabieg należy powtórzyć jeszcze przynajmniej raz – najlepiej latem. Wszystkie substancje stosowane w zwalczaniu bodziszka są dość toksyczne dla ludzi i zwierząt w okresie karencji. Z tego względu warto zastosować szereg środków prewencyjnych przeciw temu chwastowi. Jego występowanie skutecznie ogranicza podorywka i dbanie o czystość ziarna siewnego. W roślinach okopowych konieczne jest odchwaszczanie mechaniczne i usuwanie rośliny przed zawiązaniem owoców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny