Bodziszek - odmiany i zastosowanie

Bodziszek to bylina popularnie sadzona w ogrodach, parkach a nawet na cmentarzach lub aby zapełnić puste miejsca pod krzewy liściaste. Ma niewielkie wymagania co do gleby i stanowiska i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Rośnie praktycznie sama bez ingerencji ogrodnika, dlatego też świetnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych, do obsadzana grobów, czyli wszędzie tam, gdzie nie oglądamy roślin zbyt często. Bodziszek dobrze sprawdza się jako bylina okrywowa pod drzewa lub krzewy liściaste. Aby uzyskać jednolity kobierzec kwiatów, najlepsza rozstawa to 10 roślin na 1 m2.

Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) - uprawa

Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigense) to bylina, która tworzy szerokie kępy zielonych liści, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Purpurowo-fioletowe lub białe kwiaty wyrastają na długich łodygach po kilka. Bodziszek kwitnie od czerwca do lipca i osiąga wysokość 20-50 cm. Świetnie nadaje się jako roślina okrywowa pod drzewa lub krzewy liściaste, na ozdobne rabaty, a także można ją sadzić w pojemnikach. Sprawdź także ten artykuł o bodziszku łąkowym.

Bodziszek kantabryjski posiada odmiany o różnych kolorach kwiatów:

  • 'Biokovo' - kwiaty białe,
  • 'Cambridge' - płatki paskowane, biało-różowe,
  • 'Karmina' - kwiaty różowe.

Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) jest łatwy w uprawie i praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Dobrze znosi zarówno słońce jak i półcień. Lubi gleby żyzne i wilgotne. Toleruje każdy odczyn podłoża. Rośnie dość szybko i dobrze znosi mrozy. Bodziszek jest odporny na choroby.

Cięcie bodziszka nie jest konieczne, lecz zazwyczaj usuwa się dojrzewające owoce. Aby bodziszek dobrze się prezentował w nasadzeniach kobiercowych dobrze jest wykonać cięcie kęp. Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) rozmnaża się z nasion lub poprzez podział kęp.

Jedną z ciekawych odmian bodziszka kantabryjskiego to bodziszek Cambridge. Jego cechą dekoracyjną są liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono i utrzymują się także zimą. Bodziszek Cambridge to atrakcyjna bylina ozdobna, która jako roślina okrywowa szybko zarośnie puste miejsca pod krzewami liściastymi i drzewami. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o bodziszku korzeniastym.

Kwitnący bodziszek himalajski w ogrodzie
Bodziszek kantabryjski i bodziszek himalajski - uprawa, pielęgnacja, porady

Bodziszek himalajski (Geranium himalayense) - uprawa

Bodziszek himalajski ma pokrój lekko płożący się. Z czasem tworzy ładne kępy, które świetnie wyglądają na rabatach kwiatowych lub jako obwódki. Bodziszek himalajski dobrze sprawdza się na skalnych ogrodach i w pojemnikach. Aby uzyskać piękny kobierzec kwiatowy, dobrze sprawdzi się rozstawa 10 kwiatów na 1m2.

Bodziszek himalajski dorasta do 30-40 cm wysokości i kwitnie od czerwca do lipca, wydając kwiaty w kolorach fioletowych i niebieskich.

Jedna z ciekawych odmian to Geranium himalayense gravetye, która bujnie się rozrasta i tworzy kępy dużych liści. Liście Geranium himalayense gravetye pozostają dekoracyjne przez cały sezon zaś jesienią przebarwiają się na czerwono. Geranium himalayense gravetye kwitnie w czerwcu, a delikatne fioletowo-niebieskie kwiaty utrzymują się do sierpnia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu bodziszka cuchnącego?

Bodziszek himalajski świetnie sprawdza się posadzony grupami jako roślina okrywowa lub na rabatach kwiatowych. Bodziszek himalajski można wykorzystać do kompozycji z roślinami cebulowymi jak tulipany czy hiacynty, gdyż Geranium himalayense gravetye wcześnie wypuszcza liście. Jest to roślina niewysoka, dlatego nadaje się do skalniaków lub na obrzeża. Świetnie komponuje się z piwoniami, różami, dzwonkami, czosnkami ozdobnymi, z szałwią omszoną lub kosaćcami.

ikona podziel się Przekaż dalej