Geranium macrorrhizum, czyli niezrównany bodziszek

Bodziszek korzeniasty jest typowym przedstawicielem swojej rodziny. Tworzy kępę pierzastych liści o ciemnozielonej barwie, na tle których pojawiają się przepiękne, delikatne kwiaty. Liście są bardzo gęste, ładnie się prezentują, a dodatek kępa ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, dzięki czemu jest idealna na każdej rabacie. Bodziszek ma około 40-60 cm wysokości, dlatego świetnie sprawdza się na obwódkach i w obrzeżach ogrodów skalnych. Świetnie sprawdza się między drzewami i wyższymi krzewami ozdobnymi.

Roślina jest ozdobna przez cały okres wegetacyjny. Jej liście ładnie wyglądają, także jesienią, kiedy delikatnie przebarwiają się miejscami na żółto. Mają przyjemny zapach, który uwalnia się po poruszeniu przez wiatr lub mechanicznym. Różowoczerwone lub purpurowe kwiaty pojawiają się na szczycie pędów, są bardzo drobne. Ich intensywny kolor wyróżnia je na tle liści, co dodaje bodziszkowi korzeniastemu niezwykłego uroku. Utrzymują się tylko w maju i czerwcu. Sprawdź także więcej informacji i porad na temat bodziszków w tym miejscu.

Kolor i wielkość kwiatów są zależne od odmiany. Bodziszek korzeniasty jest tak popularny, że doczekał się stworzenia kilku kultywarów, które są lepiej przystosowane do uprawy ogrodowej, niż podstawowy gatunek przeniesiony z łąki. Najpopularniejszy jest purpurowy ‘Czakor’. Na uwagę zasługuje jednak także biały ‘Spessart’ lub delikatnie różowy ‘Album’. Najbardziej wyróżniająca się jest odmiana ‘Variegatum’, która ma ciemnoróżowe kwiaty i ciekawe, pstrokato ozdobione, dwubarwne liście.

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Sadzonki bodziszka korzeniastego – cena i sadzenie

Sadzonki bodziszka korzeniastego można kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Kupuje się je w pojemnikach, dzięki czemu szybciej przyjmują się na stałe miejsce. Sadzi się je wczesną wiosną, najlepiej w gęstej rozstawie. Na 1 m2 może znaleźć się aż 10 roślin – w takim zagęszczeniu najpiękniej się prezentują. Będziesz potrzebować zatem kilka sadzonek, na szczęście jednak ich cena nie jest wysoka – nie przekracza 12-13 zł.

Sadzonki bodziszka korzeniastego można pozyskać także z dużych, rozrośniętych kęp. Wystarczy je podzielić lub uszczknąć fragment pędów z korzeniami bezpośrednio do rośliny. Robi się to jesienią, a później przechowuje w inspekcie, by się dobrze ukorzeniły. Sprawdź także w tym artykule informacje o bodziszku cuchnącym.

Bodziszek korzeniasty – wymagania

To jedna z najmniej wymagających roślin ozdobnych. Jest tolerancyjna w stosunku do pH podłoża. Dobrze rośnie i na stanowiskach słonecznych, i na półcienistych. Może być nawet sadzona w całkowitym zacienieniu. Silne, duże korzenie, którym bodziszek korzeniasty zawdzięcza nazwę, pozwalają mu przetrwać nawet najgorszą suszę. To naprawdę bardzo wytrwały gatunek, sprawdzający się w każdym typie gleby.

Bodziszek korzeniasty przepięknie prezentuje się w ogrodzie. Wymagania rośliny nie są duże, a uprawa jest bardzo prosta.
Bodziszek korzeniasty w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Ze względu na małe wymagania, bodziszek sprawdza się w mało urodzajnych ogrodach. Często można spotkać go w nasadzeniach parkowych, w pasach zieleni miejskiej i wszędzie tam, gdzie są ograniczone możliwości pielęgnacji roślin.

Pielęgnacja bodziszka korzeniastego

Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta, świetnie sprawdzi się w ogrodzie początkujących miłośników ogrodnictwa. Bodziszek to trwała bylina, potrzebująca jedynie odpowiedniej dawki wody. Warto jednak wiedzieć, że przesuszenie znosi znacznie lepiej niż przelanie, należy więc ograniczać podlewanie w zacienionych miejscach i przy wilgotnej pogodzie.

Bodziszek korzeniasty nie potrzebuje ochrony przed zimnem, bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach – w końcu jest naturalną rośliną klimatu Polski. Nie wymaga także nawożenia, chociaż można go od czasu do czasu, na przykład wiosną, nawieźć nawozem mineralnym o wszechstronnym działaniu w małej dawce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny