Bodziszek ogrodowy - zastosowanie

Bodziszek ogrodowy świetnie nadaje się jako roślina okrywowa, szczególnie że dobrze rośnie w półcieniu i można nim obsadzić przestrzenie między drzewami lub krzewami. Bodziszek jest rośliną ekspansywną i szybko zarośnie puste przestrzenie. Odmiany mniej ekspansywne o większych kwiatach i liściach, jak na przykład bodziszek wspaniały, świetnie sprawdzą się w kompozycjach rabatowych. Natomiast mniejsze odmiany można wykorzystać jako rośliny do obrzeży klombów i grządek. Bodziszek ogrodowy nadaje się doskonale do ogródków skalnych i do obsadzania skarp. Najlepiej prezentuje się bodziszek w ogrodzie urządzonym w stylu angielskim, rustykalnym i naturalistycznym.

Bodziszek - najciekawsze odmiany


Bodziszek ogrodowy (geranium) ma ponad 400 odmian. Różnią się one kolorem kwiatów oraz wielkością kęp i wysokością do jakiej dorastają. Na przykład bodziszek wspaniały czy też bodziszek wielkokwiatowy ma niebieskie kwiaty o wyraźnym żyłkowaniu, zaś bodziszek bałkański kwiaty w różowym odcieniu bez żyłkowania.

Oprócz bodziszka wspaniałego najczęściej sadzone odmiany bodziszka to:

  • bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) tworzy luźne i dość wysokie kępy, posiada ciemno różowe kwiaty na długich łodyżkach.
  • bodziszek łąkowy (Geranium pratense) jest silną, niewymagającą odmianą, która może wyrosnąć na ponad pół metra wysokości, doskonale sprawdzi się w ogrodzie naturalistycznym. Sprawdź także ten artykuł o bodziszku łąkowym.
  • bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) znany również pod nazwą bodziszek bałkański to niska roślina o najmniejszych wymaganiach, łatwa w uprawie, o ciemnoróżowych, dużych kwiatach i dużych, omszonych liściach. Co ciekawe Bodziszek bałkański (Geranium macrorrhizum) odstrasza koty. Dlatego też odmiana ta powinna być sadzona, jeśli nie chcesz, aby do twojego ogrodu zaglądały koty. Bodziszek bałkański kwitnie w maju i czerwcu zaś przez cały sezon wegetacyjny ma jasnozielone, pokryte włoskami liście, które wydzielają mocny zapach nie lubiany przez koty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o bodziszku korzeniastym.
  • bodziszek żałobny (Geranium phaeum) zwana czarną wdową z uwagi na ciemne kwiaty, które po zmroku wyglądają jak czarne.
  • bodziszek kantabryjski i bodziszek himalajski o ozdobnych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwono.
Bodziszek wspaniały, czyli Geranium magnificum lub bodziszek ogrodowy w czasie kwitnienia w ogrodowej alejce oraz uprawa i pielęgnacja
Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, porady

Uprawa bodziszka wspaniałego nie sprawia trudności, gdyż rośnie on praktycznie sam bez konieczności częstej pielęgnacji. Roślina ta dobrze adaptuje się do trudnych warunków, dobrze znosi okresowe susze. Nie lubi zaś zalania i terenów podmokłych. Co ciekawe bodziszek wydziela dużo olejków eterycznych, które odstraszają mole, komary i ślimaki. Bodziszek rozmnaża się przez podział kęp lub z nasion.

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum rosemoor) - zastosowanie

Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) stanowi ozdobny gatunek bodziszka wielkokwiatowego, który tworzy kuliste kępy i kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty Bodziszka wspaniałego mają barwę purpurowo niebieską i wyraźne, ciemne żyłkowanie, które dodaje im charakterystycznego uroku. Po przekwitnięciu bodziszek wielkokwiatowy nadal zdobi ogród dzięki pięknym liściom, które jesienią zmieniają barwę na kolor czerwony lub żółto pomarańczowy. Bodziszek wspaniały dorasta do wysokości około 40 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu bodziszka drobnego?

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum rosemoor) lubi gleby żyzne i stanowisko słoneczne. Poradzi sobie również na mniej sprzyjającym podłożu. W półcieniu będzie kwitł słabiej. Bodziszek wspaniały nie lubi podłoża podmokłego i nadmiaru wody, natomiast znosi okresowe przesuszenie. Bodziszek wspaniały jest rośliną mrozoodporną.

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum rosemoor) nie jest rośliną ekspansywną, dlatego też można go wykorzystać na rabatach obok innych kwiatów. Zastosowanie bodziszka wspaniałego jest wszechstronne. Dobrze wygląda sadzony kępami jako roślina okrywowa lub w kompozycji z innymi kwiatami. Wcześnie się rozrasta, dlatego można go połączyć z roślinami cebulowymi, jak tulipany. Sprawdź także ten artykuł o bodziszku czerwonym w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny