Bodziszek - uprawa i zastosowanie

Bodziszek to jedna z bardziej popularnych roślin uprawianych w ogrodzie. Jej zaletą są małe wymagania co do gleby i stanowiska. Znosi półcień, przeciętną glebę i okresowe przesuszenie i może rosnąć samodzielnie z niewielką ingerencją ogrodnika. Dlatego bodziszki, a szczególnie bodziszek żałobny i bodziszek korzeniasty, świetnie nadaje się do obsadzania grobów, gdzie nie bywamy zbyt często.  Łatwość uprawy, małe wymagania sprawiają, że roślina ta ma szerokie zastosowanie do obsadzania ogrodów, grządek czy jako kwiaty żałobne chętnie sadzone na cmentarzach.

Bodziszek (geranium) ma ponad 400 odmian i wiele z nich świetnie sprawdza się jako roślina dekoracyjna i okrywowa. Delikatne kwiaty w kolorze fioletowym w tonacji od niebieskiego do różowego i dekoracyjne liście sprawiają, że można tworzyć piękne kompozycje kwiatowe w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o bodziszku łąkowym.

Bodziszek i jego odmiany w Polsce

Najpopularniejsze odmiany bodziszka to:

  • bodziszek żałobny (Geranium phaeum) tworzy duże, gęste kępy i dorasta do wysokości około 70 cm, późną wiosną rozwija nieduże, ciemnofioletowe kwiaty,
  • bodziszek leśny (Geranium sylvaticum) bylina o różowo-niebieskich kwiatach, świetnie nadająca się na skalniaki,
  • bodziszek himalajski (Geranium himalayense) dorastający do 30–40 cm wysokości, rozwijający na początku lata duże, jasne, niebiesko fioletowe kwiaty,
  • bodziszek kantabryjski (Geranium x cantabrigense) to odmiana mieszana o kwiatach białych, różowych lub fioletowych, świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa lub jako składnik kompozycji kwiatowej,
  • bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) dorasta do około 60 cm wysokości, tworzy duże, fioletowo-niebieskie kwiaty z wyraźnymi żyłkami na płatkach,
  • bodziszek korzeniasty posiada drewniejące i płożące się pędy oraz barwne kwiaty, nadaje się na skalniaki oraz jako roślina okrywowa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o bodziszku korzeniastym.

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum), bodziszek leśny - uprawa i zastosowanie

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) zwany inaczej czarną wdową zawdzięcza swoją nazwę ciemnofioletowym kwiatom, które o zmierzchu wyglądają jak czarne. Kwitnie od maja do sierpnia, a nawet wypuszcza pojedyncze kwiaty do listopada, jeśli jesień jest słoneczna. Istnieją także odmiany z kwiatami białymi i różowymi.

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) nie jest wymagający, lubi półcień, znosi przeciętne gleby i okresowe przesuszenie. Nie potrzebuje częstego nawożenia. Sam się rozsiewa. Bodziszek dobrze znosi mróz, na zimę jego liści nie należy usuwać. Jest to roślina wieloletnia, która tworzy mocne kępy, podobnie jak zaprezentowany niżej bodziszek leśny.

Bodziszek leśny czy też bodziszek krzewiasty w czasie kwitnienia na fioletowo oraz jego uprawa i zastosowanie
Bodziszek żałobny i bodziszek leśny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Bodziszek leśny dorasta do wysokości 30-60 cm i posiada fioletowe lub purpurowe kwiaty osadzone na długiej łodyżce. Bodziszek leśny znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa lub do kompozycji naturalistycznych w ogrodach lub parkach. Świetnie wygląda zarówno w grupach jak i na rabatach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu bodziszka drobnego?

Kwiaty żałobne - jakie wybrać na grób?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty żałobne wybrać na groby? Kwiaty żałobne, którymi obsadzamy grób, muszą spełniać pewne wymagania, gdyż na cmentarz nie przychodzimy codziennie, aby je pielęgnować. Kwiaty żałobne muszą być łatwe w uprawie, niewymagające, muszą dobrze znosić przesuszenie. Jednocześnie muszą to być rośliny mało ekspansywne, które nie rozrosną się zanadto i nie podkopują murów grobu.  Idealnym wyborem będzie tu bodziszek żałobny i bodziszek korzeniasty.

Bodziszek żałobny świetnie sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i do obsadzania grobów. Ma niewielkie wymagania, znosi susze. Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) ma mocne korzenie, ale nie niszczy nagrobków. Jest odporny na choroby i mróz.

Natomiast bodziszek korzeniasty jest jedną z najmniej wymagających roślin. Ma dekoracyjne kwiaty i zielone liście, które potrafią pozostać zielone nawet zimą. Rośnie na każdej glebie a jego silne korzenie są w stanie przetrwać każdą suszę. Sprawdź także ten artykuł o bodziszku czerwonym w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej