Borówka amerykańska – wymagania, uprawa, pielęgnacja, wartości odżywcze

Pyszna i słodka borówka amerykańska doskonale smakuje sama lub jako dodatek do ciast i deserów. Jej cena w sklepach nie jest niska, więc nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę. Sprawdź, jakie wymagania co do stanowiska i pielęgnacji ma najczęściej wybierana borówka amerykańska Bluecrop.

Borówka amerykańska w ogrodzie – jak wygląda krzew borówki i owoce

Borówka amerykańska to zwyczajowa nazwa borówki wysokiej, która pochodzi z Ameryki Północnej. Krzew borówki dorasta do wysokości około 2,5 metra. Jej pędy silnie się rozgałęziają, a liście mają kształt eliptyczny. Kwiaty są zebrane w grona, kwitną od kwietnia do maja. Owoce borówki to typ tak zwanej jagody pozornej. Dojrzewają one już od połowy lipca i cieszą swoim smakiem do września. Ceny sadzonek borówki amerykańskiej nie są wygórowane, dlatego z całą pewnością warto rozważyć jej posadzenie w ogrodzie. Inwestycja zwróci się, gdyż same świeże owoce w sklepach to koszt około 6-8 zł za 150-200 g.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze borówki, to zawiera ona zaledwie 57 kcal w 100 g, w tym do 0,7 g tłuszczu, 0,6 g białka i 14,5 g węglowodanów. Jest przy tym jednocześnie niezłym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Działa przeciwzapalnie i przeciwdziała chorobom układu krążenia.

Wśród odmian borówki amerykańskiej znaleźć można takie, jak Blueray, Darrow, Druke, Jersey, Patriot, Herbert, Sunrise czy Bluecrop. Ta ostatnia, czyli borówka amerykańska Bluecrop posłuży jako przykład dla omówienia zasad uprawy i pielęgnacji. Jeśli jednak interesują cię także inne gatunki i odmiany borówki, informacje na ich temat znajdziesz w artykułach licznie zgromadzonych na tej stronie.

Borówka amerykańska Bluecrop – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Wymagania tej odmiany, podobnie jak innych borówek, nie są wygórowane. Sama pielęgnacja także nie nastręczy trudności, ale najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniego stanowiska. Borówka amerykańska Bluecrop lubi miejsca nasłonecznione, a jednocześnie jest odporna na mróz. Jeśli jednak zdecydujemy się na jesienne sadzenie, to odporność na mróz młodej sadzonki jest zdecydowanie mniejsza. Wówczas należy pamiętać o jej okryciu, na przykład obsypaniu krzewu trocinami, liśćmi czy korą.

Borówka amerykańska Bluecrop, jak i inne odmiany, preferuje podłoże o odczynie kwaśnym i aby mogła obficie owocować, właśnie taką glebę bezwzględnie trzeba jej zapewnić.

Czy nawożenie borówki amerykańskiej jest konieczne? Jeśli ma ona zapewnione odpowiednie warunki i zależy nam na uprawie eko, można tego nie robić. W innych wypadkach nawożenie borówki amerykańskiej przeprowadzamy w okresie wiosennym – dostarczając krzewom nawozy azotowe. Pierwszą dawkę stosuje się tuż po kwitnieniu, kolejną na początku czerwca, a ostatnią pod koniec tego miesiąca, po intensywnym owocowaniu. Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej, w okresie jej spoczynku przeprowadzamy przy zastosowaniu nawozów z potasem i fosforem.

Jeśli chodzi o choroby borówki amerykańskiej, to jest ona narażona na zgorzel pędów borówki amerykańskiej, antraknozę borówki, brunatną zgniliznę owoców, szarą pleśń, mączniaki czy białą plamistość borówki. Aby uniknąć choroby borówki amerykańskiej, ważna jest odpowiednia profilaktyka, gdyż jej zwalczanie może nastręczyć trudności z uwagi na niewielką liczbę odpowiednich środków ochrony roślin.

Uprawa borówki amerykańskiej może przynieść wiele satysfakcji, a jednocześnie nie jest skomplikowana. Warto ją zaprosić do ogrodu także z uwagi na fakt, że ceny sadzonek borówki amerykańskiej to wydatek już od kilkunastu złotych za sztukę w zależności od odmiany.

Borówna amerykańska - wymagania, uprawa, pielęgnacja, wartości odżywcze

Przydomowy ogród czy też ogródek działkowy to miejsca, w których rozwijają się ciekawe rośliny. Często są to popularne porzeczki, maliny, truskawki. Warto jednak czasem wyjść poza sprawdzone ścieżki. Postawienie na nieuprawiane do tej pory gatunki okaże się ciekawą przygoda. Jedną z polecanych roślin do ogrodu jest borówka amerykańska bluecrop. Opisujemy, jakie ma wymagania i sprawdzamy czy jej uprawa jest trudna. Podajemy też ceny sadzonek borówki amerykańskiej.

Krzew borówki amerykańskiej

Interesujący nas krzew to borówka wysoka tradycyjnie zwana amerykańską. Jest to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny wrzosowatych. Pierwotnie borówka wysoka występowała na terenach Ameryki Północnej. Rozprzestrzeniła się jednak w innych krajach. Obecnie można ją spotkać w naturalnym środowisku w Japonii, Nowej Zelandii i części krajów europejskich. Takich jak Wielka Brytania czy Holandia. Borówka jest ponadto uprawiana w wielu zakątkach świata z uwagi na smaczne owoce. Najwięksi producenci plonów to USA oraz Kanada, co ciekawe Polska zajmuje wysokie miejsce w tym zestawieniu.

Opisywana roślina występuje w wielu odmianach. Jedną z najpopularniejszych jest borówka amerykańska bluecrop. Ma krzewiasty i kulisty pokrój, może dorastać do około 150-200 cm wysokości. Na rozgałęziających się pędach wytwarza eliptyczne liście. W okresie kwitnienia(od końca kwietnia do końca maja) na pędach tej odmiany pojawiają się biało-różowe kwiaty. Owoce zbiera się od połowy lipca do połowy sierpnia. W ogrodzie można też posadzić inne odmiany. Różnią się przede wszystkim siłą wzrostu oraz terminem owocowania. Popularne okazy to Bluetta, Patriot, Bluejay, Brigitta, Bluegold i Darrow. Praktycznie wszystkie odmiany są odporne na mróz.

Borówka amerykańska bluecrop ma lekko spłaszczone, duże, jasnoniebieskie owoce. Rosną w gronach i są pokryte woskowym nalotem. Plony pozyskiwane z innych odmian krzewu są najczęściej bardzo podobne. Owoce borówki zawierają cenna dla ludzkiego organizmu wartości odżywcze. Są to witaminy z grup C, A, E i K oraz kwas foliowy, tiamina, ryboflawina, niacyna. Występują w nich też minerały, cynk, miedź, selen, magnez, potas, żelazo oraz wapń. Spożywanie borówek obniża poziom cholesterolu, może zapobiegać nowotworom, poprawia wzrok. Warto, więc uprawiać krzew borówki w ogrodzie.

Wymagania i uprawa borówki amerykańskiej

Ceny sadzonek borówki amerykańskiej zależą od odmiany i wielkości roślinki. Za okazy 3-4 letnie trzeba zapłacić od 13 do 20 zł za sztukę. Po zakupie najlepiej od razu przejść do sadzenia. Tę czynność można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny są umieszczane w dołkach o głębokości 40 i szerokości 60-80 cm. Krzewy wysadza się w rzędach w odległości około 150 cm od siebie. Dołki należy wypełnić kwaśny torfem oraz ziemią ogrodową. Wokół posadzonych roślin układa się przekompostowane trociny i korę sosnową. W roku poprzedzającym sadzenie warto przygotować ziemię pod uprawę. Przekopuje się ją wraz z obornikiem lub kwaśnym torfem.

Borówki amerykańskie są odporne na mróz, mimo tego sadzi się je na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Gleba najlepsza dla tego krzewu jest żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Nie powinna być zbyt wilgotna. Ogromne znaczenie dla powodzenia uprawy ma odczyn ziemi. Borówki najlepiej rosną na podłożach kwaśnych o pH utrzymującym się w granicach 3,5-4,5. W uprawie trzeba dbać o właściwe pH gleby. Jeśli jego poziom podniesie się do 5,5 roślina będzie wydawać mniejsze plony. Przy odczynie sięgającym 6 w ogóle przestanie rosnąć.

Pielęgnacja – podlewanie i nawożenie borówki amerykańskiej

Pielęgnacja borówki sprowadza się do trzech czynności. Pierwszą i zarazem niezwykle ważną jest podlewanie. Interesujący nas krzew ma płytki system korzeniowy. Z tego powodu jest wrażliwy na brak wody. Zatem podlewanie musi być regularne, dość obfite podczas suszy i w pierwszym roku uprawy. Istotne jest też ściółkowanie, to ten zabieg zabezpiecza krzew przed nadmierną utratą wody. Brak dostatecznego poziomu wilgoci sprawi, że roślina będzie wydawać znacznie mniejsze i gorsze jakościowo plony.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest nawożenie borówki amerykańskiej. Ma za zadanie jedynie uzupełnienie brakujących składników odżywczych. Ten cel można osiągnąć dzięki regularnemu nawożenia preparatami przygotowanymi specjalnie dla borówek. Aplikuje się trzy dawki nawozu w okresie wegetacji. Jeśli podawane są nawozy azotowe, to w trzech dawkach od początku maja do połowy czerwca. Tymczasem preparaty potasowe, fosforowe i magnezowe powinny być rozkładane jesienią. Przed nami jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, sprawdzamy też choroby borówki amerykańskiej.

Czynnością, o której nie należy zapominać jest przycinanie borówki wysokiej. Nieskracane pędy będą słabo przyrastać z małą ilością pąków kwiatowy. To z kolei przekłada się na mniejsze i drobniejsze plony. Cięcie najlepiej przeprowadzać końcem zimy. W pierwszych trzech latach uprawy całkowicie usuwa się tylko chore pędy. W czwartym roku można już przeprowadzać przycinanie prześwietlające. Jeśli chodzi o choroby borówki amerykańskiej to pojawiają się rzadko. Jeśli jednak wystąpią to jest to najczęściej szara pleśń, mączniak prawdziwy, zgorzel pędów. Choroby najlepiej zwalcza się usuwaniem zaatakowanych pędów.