Borówka amerykańska 'Bluecrop' - cechy charakterystyczne

Borówka 'Bluecrop' to tak naprawdę odmiana borówki wysokiej, której łacińska nazwa to Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'. Te krzewy borówki to stare odmiany, które są znane już od 1941 roku. Pojawiły się one w Stanach Zjednoczonych, a obecnie, uprawiane są na terenie całego świata. Uprawa borówki spotykana jest zarówno na działkach, a także ze względu, że jest to bardzo plenna roślina, stosowana jest też w uprawie towarowej, która jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej borówki pojawiają się w sklepach spożywczych i warzywniczych.

Vaccinium corymbosum 'Bluecrop' ma dość kulisty, ale luźny pokrój, który zakłócają przewisające pod ciężarem owoców gałęzie. Krzew borówki dorasta do około 1,5 m, maksymalnie do 2 m. Ten krzew owocowy charakteryzuje się silnym wzrostem, przez co w krótkim czasie otrzymamy bardzo dojrzałe krzewy.

Liście borówki amerykańskiej 'Bluecrop' są zielone, a jej system korzeniowy jest płaski, przez co pobiera ona substancje odżywcze na płytkim poziomie gleby. Kwiaty tej odmiany są w kolorze biało-różowym i pojawiają się na roślinie od końca kwietnia, aż do końca maja. Termin kwitnienia może się trochę różnić, ponieważ w dużym stopniu zależy od tego, jaka jest pogoda. Należy także w tym przypadku uważać na majowe przymrozki, które mogą uszkodzić lub zniszczyć kwiaty, co wiąże się z gorszym plonem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o borówce amerykańskiej.

Niewątpliwie najważniejszym elementem tego krzewu owocowego są bardzo smaczne i aromatyczne owoce. Dojrzewają one w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia. Ta borówka wysoka ma duże, jasnoniebieskie i lekko spłaszczone owoce, które na wierzchu pokryte są woskowym nalotem, a rosną w luźnych gronach. Owoce, które są przejrzałe, opadają z krzewu. Ta borówka amerykańska to odmiana bardzo plenna.

Borówka 'Bluecrop' - jak wygląda uprawa borówki?

Uprawa borówek w tej odmianie nie jest trudna, a właściwie należy znać kilka podstawowych zasad dotyczących nawożenia borówki amerykańskiej, wymagań siedliskowych oraz kilku zasad pielęgnacyjnych. Gdy posiadamy już wiedzę teoretyczną, łatwiej nam będzie poradzić sobie z uprawą.

Borówka amerykańska Bluecrop na krzewie oraz borówka Bluecrop czy borówka wysoka i jej uprawa, a także odmiany
Borówka amerykańska Bluecrop - uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Borówka wysoka w odmianie 'Bluecrop', tak jak inne borówki, dobrze rośnie na glebach kwaśnych, przepuszczalnych i próchnicznych. Warto też zapewnić jej dodatkowo stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, na którym gleba będzie dostatecznie wilgotna. Nieprawdopodobną zaletą jest to, że borówka 'Bluecrop' jest odporna na wiele czynników. Mowa tutaj o odporności na mrozy, bo borówka wytrzymuje od -28oC aż do -34oC, a także jest ona odporna na choroby. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z borówki amerykańskiej.

Krzew borówki nie wymaga dużej pielęgnacji. Dość istotne jest tutaj nawożenie borówki amerykańskiej, ponieważ prawidłowe nawożenie zapobiega niektórym chorobom i szkodnikom. Poza tym warto podwiązywać ciężkie pędy, by nie połamały się, a także wykonuje się cięcie prześwietlające, które sprawia, że owoce rosną większe, ponieważ mają więcej miejsca do rozwoju niż przy bardzo gęstych krzewach.

Borówka amerykańska 'Bluecrop' - ważne informacje, o których warto wiedzieć

Vaccinium corymbosum 'Bluecrop' jest prostym w uprawie krzewem owocowym, którego sadzonki można sadzić do doniczek w okresie całego sezonu wegetacyjnego, natomiast do gruntu sadzimy na wiosnę lub na jesień. Bardzo istotne jest dość intensywne i regularne podlewanie zaraz po posadzeniu krzewów borówki. Podczas sadzenia jesiennego należy też zadbać o zabezpieczenie rośliny przed mrozami, dlatego w tym celu obsypuje się krzew przekompostowanymi trocinami, liśćmi albo drobną korą. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kory sosnowej. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na konfiturę z borówki.

Cena sadzonki zależy od wielu czynników (wielkości, wieku, jakości, sposobu pozyskania sadzonek, zabiegów pielęgnacyjnych wykonanych podczas produkcji itp.). Ceny sadzonek różnią się między sobą także z powodu różnych producentów oraz miejsc zakupów roślin. Przed zakupem warto sprawdzić konkretne oferty i zdecydować się na tę najbardziej odpowiednią dla nas.

Borówka 'Bluecrop' to najpopularniejsza odmiana borówki wysokiej, która jest samopylna. Warto jednak wykorzystać do rozmnażania zapylacz, dzięki któremu borówka będzie zapylona pyłkiem z innej rośliny. Wykorzystanie zapylacza jest bardzo korzystne, bo dzięki temu owoce będą lepsze jakościowo i zwiększy się plenność krzewu. Jako zapylacz bardzo często wykorzystuje się odmiany: 'Toro', 'Chandler', 'Rubel' i 'Berkeley', ponieważ najlepiej odgrywają swoją rolę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie borówki brusznicy w ogrodzie?

Borówka amerykańska 'Bluecrop' to odmiana średnio wczesna i bardzo wartościowa. Bardzo duża plenność krzewu zadowala nawet najbardziej wymagających sadowników, ponieważ z jednego krzewu możemy osiągnąć nawet od 4 do 9 kg. Mając swój ogródek, warto zastanowić się nad zakupem krzewów i cieszyć się ze smaku owoców. Bardzo plenna borówka amerykańska to krzewy owocowe, które wydają smakowite owoce, idealne na przetwory.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny