Borówka amerykańska ‘Patriot’ – opis odmiany i opinie

Vaccinium corymbosum ‘Patriot’, czyli borówka amerykańska ‘Patriot’ jest idealna do uprawy amatorskiej. Jednak ze względu na jej bardzo wczesne owocowanie, pojawia się także w uprawie handlowej. Nowoczesne odmiany borówki amerykańskiej mają coraz większe owoce, ale jeszcze żadnej z nich nie udało się pobić powstałej w 1954 roku borówki ‘Patriot’.

Co prawda jej jagody są różnej wielkości, ale największe potrafią mieć więcej niż 2,5 cm średnicy. Są jasnoniebieskie, bardzo jędrne i aromatyczne. Ich winno-słodki miąższ ma zielony kolor, jest zwarty. Owoce są idealne do jedzenie bezpośrednio, można także wykorzystać je do deserów, kremów i ciast. Odmiana ‘Patriot’ owocuje już w trzecim tygodniu lipca. Czas wydawania owoców jest stosunkowo długi – trwa aż 4 tygodnie.

Roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania, na dodatek są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i na choroby. Co ważne dla amatorów ogrodnictwa, odmiana ‘Patriot’ jest odporna na fytoftorozę – chorobę korzeni, którą jest trudna do wykrycia, zwłaszcza dla początkującego ogrodnika. Odmiana jest ceniona mimo średniego poziomu plenności.

Borówka ‘Patriot’ – najlepsze zapylacze

Borówka amerykańska nie jest krzewem samopylnym. Tylko nieliczne odmiany zapylają się same, a i wtedy warto posadzić obok innego przedstawiciela tego gatunku. Szacuje się, że zapylanie obcym pyłkiem zwiększa poziom zawiązków owoców z 40 do 80% (jest to zależne od odmiany).

Oczywiście nie wszystkie odmiany borówki amerykańskiej sprawdzą się w roli zapylacza. Wybierając odpowiednią nie sprawdzaj tego, kiedy dana odmiana owocuje, lecz raczej to, kiedy kwitnie. Czasami okres od kwitnienia do wydania owoców może się znacznie wydłużać. W przypadku borówki ‘Patriot’ najlepszym zapylaczem będą ‘Chandler’ i ‘Earliblue. Trudno znaleźć inne odmiany, które kwitną tak wcześnie. Popularne krzewy, jak ‘Bluecrop’ czy ‘Bluegold’ wchodzą w kwitnienie mniej więcej dwa tygodnie później, jednak w razie potrzeb je także można wykorzystać – czas kwitnienia ‘Bluecrop’ i ‘Patriot’ pokrywają się przez 2-3 tygodnie. Jeśli szukasz także innych odmian, sprawdź koniecznie ten artykuł o uprawie borówki Bluecrop.

Wymagania glebowe borówki ‘Patriot’ (łac. Vaccinium corymbosum ‘Patriot’)

W zasadzie wszystkie borówki i jagody, zarówno borówka czernica, którą znasz z lasu, borówka kanadyjska, którą możesz uprawiać w ogrodzie, jagoda kamczacka, jak i borówka amerykańska, to rośliny wrzosowate. A to oznacza, że ich wymagania glebowe są szczególne.

Przede wszystkim borówka amerykańska ‘Patriot’ będzie wymagała specjalnego podłoża, takiego, które znajdziemy na wrzosowiskach. Musi być kwaśne i lekko wilgotne. Najlepiej, by było wzmocnione torfem wysokim, który pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH na długo. Torf może posłużyć także do wyściółkowania powierzchni gleby, ale do tego można zastosować także kory drzew iglastych. Borówka najbardziej lub stanowiska słoneczne.

Borówka amerykańska patriot, czyli borówka patriot i jej uprawa krok po kroku
Borówka amerykańska patriot i jej uprawa uprawa krok po kroku, a także opinie

Uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Opinie w sieci sugerują, że borówka to roślina łatwa w uprawie, która udaje się wszystkim. I faktycznie tak jest. Jeśli nie zależy ci na maksymalnym zwiększeniu plonu, tak naprawdę nie musisz się nią szczególnie zajmować. W przeciwieństwie do niektórych swoich kuzynek (jak na przykład borówka kanadyjska), borówka amerykańska nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza podlewaniem.

Oczywiście roślinę warto wzmacniać specjalnymi preparatami nawozowymi, zwłaszcza takimi przeznaczonymi dla borówki. Mają tę zaletę, że dostarczają jej wszystkich potrzebnych składników odżywczych, ale nie dostarczają jej wapnia, który mógłby zwiększać odczyn pH podłoża. A to najczęstsza przyczyna chorowania krzewów. Roślinę przycina się raz na kilka lat, usuwając pędy chore i stare, aby dać miejsce młodym. Borówka amerykańska nie owocuje na gałązkach starszych niż 4-letnie. Odmiana ‘Patriot’ jest bardzo odporna na chłód i choroby, więc nie wymaga oprysków.

Fakty o borówce amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej zawojowały nas bez reszty. Są bardzo popularne i często można zobaczyć je w sklepach i w przepisach na fit dania i zdrowe śniadania. I słusznie, ponieważ borówka amerykańska jest nie tylko smaczna, lecz także zdrowa.

Wszystko za sprawą dużej zawartości przeciwutleniaczy. Odmiana ‘Patriot’ nie należy do tych najbardziej zasobnych w antyoksydanty, jednak i tak zawiera ich bardzo wiele. Na dodatek jest także źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny kobietom ciężarnym i rozwijającym się płodom. Ze względu na antocyjany i witaminy, regularne jedzenie borówki zapobiega zawałom, chorobom krążenia, cukrzycy i innym przypadłościom cywilizacyjnym, zatem nie na darmo ogłoszono ją owocem XXI wieku.

ikona podziel się Przekaż dalej