Borówka Chandler - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
‘Chandler’ to zdecydowanie najbardziej znana odmiana borówki dedykowanej do uprawy amatorskiej. Cieszy się takim powodzeniem przede wszystkim ze względu na duże i bardzo smaczne owoce. Borówka Chandler świetnie sprawdza się w uprawie przydomowej, można także hodować ją na lokalny rynek.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o borówkach.
Borówka Chandler – opis odmiany
Smaczne, czarne jagody, które znamy z polskich lasów (borówka czernica) powoli odchodzą w niepamięć. Oczywiście, że są zbierane, jednak ich cena i stosunkowo mała ilość sprawiają, że coraz więcej osób kupuje i uprawia borówkę amerykańską. Borówka wysoka, bo tak w zasadzie nazywa się gatunek, jest świetna w uprawie przydomowej. Nie potrzebuje zacienionego lasu ani mikoryzy, na dodatek rodzi znacznie smaczniejsze i większe owoce, idealne do deserów, ciast i koktajli, chociaż oczywiście najlepiej smakuje zjadana prosto z krzaczka. A ponieważ pochodzi z amerykańskich lasów, dobrze czuje się także w naszym klimacie.
Borówka wysoka doczekała się stworzenia bardzo wielu różnych odmian, jednak ‘Chandler’ szczególnie zasługuje na uwagę. W przypadku odmiany borówki amerykańskiej ‘Chandler’ mamy do czynienia ze stosunkowo późnym owocem. Jagody zbiera się od początku sierpnia do końca września. Mają mniej więcej 3 cm średnicy, są więc bardzo duże i to nastręcza odmianie miłośników. Roślina także kwitnie dość późno, dlatego jest odporna na wiosenne przymrozki. Na dodatek nie wykazuje podatności na typowe choroby borówki amerykańskiej – antraknozę, brunatną zgniliznę i zamieranie pędów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o borówce amerykańskiej Bluecorp.
Borówka wysoka Chandler – wymagania
Jak wszystkie odmiany borówki amerykańskiej Chandler powinna mieć dobrze przygotowane podłoże. Roślina dobrze rozwija się na glebach próchniczych i kwaśnych. Idealny odczyn pH to 3,8-4,8 i należy tego bardzo pilnować, ponieważ im wyższy odczyn, tym gorzej rośnie krzew, a powyżej 5,5 wzrost jest zahamowany a blaszki liściowe przebarwiają się na żółto.
Borówka Chandler preferuje stanowisko zaciszne i osłonięte od wiatru. Powinno być także ciepłe i słoneczne, tak by wczesnowiosenne podmuchy wiatru nie zniszczyły plonu. Odmiana jest mrozoodporna, jednakże w miejscach, gdzie zimy są ostre, czasami uprawa nie kończy się sukcesem a plonowanie jest bardzo drobne i mało obfite.
Należy pamiętać o tym, że borówka wysoka jest obcopylna, co oznacza, że musisz mieć krzaczki co najmniej dwóch różnych odmian. Dobrym zapylaczem jest borówka amerykańska Bluecorp. To jedna z odmian o podobnym okresie kwitnienia i zbiorów. ‘Chandler’ kwitnie przez cały maj, podobnie właśnie jak borówka amerykańska Bluecorp, ‘Nelson’, ‘Rubel’, ‘Blueray’ czy ‘Bluegold’.
Sadzonki borówki Chandler
W większości dobrych sklepów ogrodniczych sprzedaje się sadzonki borówki Chandler już dwuletnie i dość duże. Dlaczego? Ponieważ dopiero wtedy roślina obficie owocuje, w pierwszych latach uprawy owoców pojawia się mało i są mniejsze. Warto wybierać sadzonki dobrze ukorzenione i zdrowe. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim do jakości ich bryły korzeniowej. W wysyłce internetowej jest to niemożliwe, ale jeśli kupujesz sadzonki w szkółce, sprzedawca powinien umożliwić ci ocenę stanu korzeni.
Sadzonki borówki mogą być zarówno uliścione, jak i pozbawione liści i już przycięte. Wszystko zależy od tego, kiedy je kupujesz. Optymalny termin sadzenia to oczywiście jesień, jednak można sadzić je wiosną i latem – jest to w zasadzie obojętne krzaczkom sprzedawanym i prowadzonym w pojemnikach. Roślina jest dość wysoka, więc sadzi się ją w odstępie 1,5 – 2,5 m. Na początku warto wyściółkować podłoże materiałem organicznym, na przykład kwaśnym torfem lub korą sosnową. Wtedy nawożenie borówki przez jakiś czas nie będzie konieczne, na dodatek ściółkowanie uniemożliwia parowanie wody z podłoża, co utrzymuje glebę ciągle wilgotną. Ważne jest także to, że ściółka zabezpiecza przed wahaniami temperatury, a korzenie borówki Chandler mogą być na nie podatne.
Borówka Chandler – uprawa i pielęgnacja
Uprawa borówki Chandler nie jest skomplikowana. Tak naprawdę należy pamiętać tylko o podlewaniu, by roślina mogła się dobrze rozwijać oraz o utrzymywania odpowiedniego poziomu pH podłoża. Można to zrobić bardzo prosto, poprzez nawożenie borówki. Wiele preparatów przeznaczonych właśnie do borówki amerykańskiej pomaga utrzymać odpowiednio niski odczyn podłoża na długo. Nawóz do borówek najczęściej podaje się raz w sezonie, po zbiorach, chyba że producent zaznaczył inaczej.
Roślina wymaga także regularnego cięcia. Przez pierwsze 2-3 lata usuwa się wyłącznie słabe i chore pędy, jednakże później należy znacznie intensywniej przycinać krzewy. Cięcie prześwietlające ma na celu pobudzić roślinę do wzrostu i pobudza mocniejsze owocowanie. Należy usuwać najstarsze pędy, ponieważ te starsze niż 4-letnie niechętnie owocują i wydawane przez nie jagody są drobne i mniej smaczne. Cięcie wykonuje się bardzo wczesną wiosną, jeszcze zanim ruszy wegetacja. Tylko wtedy możesz zapewnić sobie stałe plony.