Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) - co warto wiedzieć

Borówka czarna - skąd pochodzi i gdzie występuje

Borówka czarna - Vaccinium myrtillus, znana jest również jako borówka czernica, czarna jagoda, a także jagoda. Ten gatunek roślin zalicza się do rodziny wrzosowatych - Ericaceae. Warto wspomnieć również o popularnej odmianie, którą jest Vaccinium myrtillus 'Fructus'. Jednak zacznijmy od tego, skąd pochodzi ta roślina.

Powinniśmy wiedzieć, że roślina ta jest popularna w klimacie arktycznym oraz w klimacie umiarkowanym. Możemy ją spotkać zarówno w Azji, jak i w Ameryce Północnej i Europie. Nawet na terenie Polski jest ona popularna na terenach nizinnych, ale także znajdziemy ją w górach.

Borówka czernica to roślina, która uprawiana jest jako roślina lecznicza i jadalna. Natomiast o zastosowaniu krzewu opowiemy później. Wiele osób zastanawia się również, jaka jest różnica między borówką a jagodą. Oczywiście najbardziej charakterystycznym elementem jest owoc Vaccinium myrtillus 'Fructus' i innych odmian, ale jeśli chodzi o nazwę, borówka nazywana jest także jagodą.

Borówka czernica - charakterystyka rośliny

Kupując sadzonki borówki czernicy, musimy wiedzieć, czym charakteryzuje się ta roślina. Zacznijmy więc od tego, że borówka czarna to krzewinka, a czasami i krzew, który dorasta do około 15-30 cm wysokości. Czasami zdarzają się również odmiany, które mogą dorosnąć do 60-90 cm wysokości. Borówka tworzy rozległe płaty, przez co może nawet zająć powierzchnię kilku m2.

Charakterystyczne dla borówek są także kłącza, które dorastają nawet do 5,5 m długości. Z kolei nad ziemią pojawiają się bardzo rozgałęzione i wzniesione pędy, które w młodości są zielone, natomiast w późniejszym wieku wybarwiają się one na szary lub szarobrązowy kolor. Pędy roślin są nagie, a czasem mogą pokrywać je bruzdy i mogą być omszone.

Liście czarnej jagody ułożone są na pędach skrętolegle. Pojedynczy liść czarnej jagody jest nagi, cienki i wybarwiony na jasnozielony kolor. Kształt blaszki liściowej jest podłużnie jajowaty, a jej brzeg jest drobno piłkowany. Liść czarnej jagody jest ostro zakończony, ale może być także zaokrąglony, natomiast u nasady blaszka zbiega się klinowato. W okresie jesiennym liście borówki wybarwiają się na czerwono i opadają na zimę.

Kwiaty są pojedyncze i zwisają w kątach liści na około 5 mm szypułkach. Jednak najważniejszą częścią rośliny jest owoc, który ważny jest u samego gatunku, ale także i u odmian, między innymi Vaccinium myrtillus 'Fructus'. Owocem borówki amerykańskiej jest z początku zielona jagoda, która z czasem staje się czerwona z niebieskawym nalotem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o borówce amerykańskiej Patriot?

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) - uprawa

Jeśli interesuje nas uprawa krzewów jagodowych, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czym charakteryzuje się borówka a jagoda. Jeśli znamy już różnicę między krzewami, musimy zająć się tym, jak uprawiana jest borówka. Otóż borówka czarna to kwasolubna roślina, która lubi rosnąć na próchniczej glebie. Dodatkowo roślina rośnie na glebach piaszczystych, wystarczająco wilgotnych i ubogich. Pod tym względem, borówka a jagoda są do siebie bardzo podobne.

Jeśli chodzi natomiast o stanowisko, sadzonki tych roślin powinny być posadzone na słonecznych lub też lekko ocienionych stanowiskach. Niestety borówka czarna nie jest całkowicie mrozoodporną rośliną, dlatego młode sadzonki powinniśmy dokładnie osłaniać na zimę.

Krzew borówka czernica i zbliżenie na owoce, a także uprawa i zastosowanie
Jakie wlaściwości ma borówka czernica, czyli borówka czarna i jej zastosowanie

Przejdźmy jednak do zabiegów pielęgnacyjnych, a dokładniej do podlewania, które jest szczególnie istotne w okresach suszy i upałów. Borówce powinno być dostarczane więcej wody w momencie owocowania. Poza tym warto przycinać borówki, by rozkrzewiły się, a tym samym uformujemy pokrój rośliny.

Czarne jagody i suszone liście - cena, zastosowanie i właściwości lecznicze

Borówka czarna - co wiedzieć o właściwościach leczniczych

Warto wiedzieć, że borówka czarna to roślina, która jest surowcem lekarskim. Wykorzystuje się do tego zarówno dużo suszonych liści, jak i owoców. Zacznijmy jednak do tego, jakie działanie mają bardzo smaczne owoce borówki czernicy i w przypadku jakich schorzeń są one przydatne.

Otóż owoce borówek czarnych mają działanie rozluźniające przy zaparciach, ale również działają przeciwbiegunkowo. Co więcej, garbniki, które znajdują się w owocach, niszczą chorobotwórcze drobnoustroje, które występują w naszych jelitach, ale także zapobiegają wchłanianiu przez nasz organizm toksycznych związków z pokarmu.

Owoce borówki mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, a także przyczyniają się do rozluźniania naczyń krwionośnych. Jeśli chodzi natomiast o działanie suszonych owoców, powinniśmy wiedzieć, że mają one działanie antyseptyczne, przeciwbiegunkowe, ale również przeciwgorączkowe. Z kolei suszone liście również działają przeciwbakteryjnie, moczopędnie i przeciwbiegunkowo.

Cena i zastosowanie borówki - warto wiedzieć

Właściwości borówki czarnej wpływają na ilość możliwości jej zastosowania. Krzewinka ta jest doskonałym surowcem lekarskim, ale ma ona także inne zastosowania. Jednym z nich jest sadzenie jej ze względu na użytkowość owoców, które wykorzystywane są przy różnych zaprawach, dżemach i dodatkach do deserów. Poza tym borówka czernica jest też ozdobną rośliną.

Jeśli chodzi natomiast o cenę borówki czarnej, musimy wiedzieć, że zależy ona od tego, jak duża będzie sadzonka, jaką odmianę wybierzemy, a także od tego, w jakim miejscu zakupimy nasze sadzonki. Z reguły cena za sadzonkę wynosi około 8-15 zł, co oznacza, że nie jest to duży koszt za tak urodzajny i wydający smaczne owoce krzew.

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli kupujemy sadzonki borówki kanadyjskiej, musimy zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są sadzonki. Ważne by były one wolne od chorób i szkodników, a także prawidłowo rozwinięte. Jeśli mamy możliwość, zwróćmy także uwagę na to, w jakim stanie jest bryła korzeniowa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny