Borówka kamczacka, czyli zastrzyk witamin

Borówka kamczacka – kilka słów o gatunku

Jagoda kamczacka, jagoda kaukaska, suchodrzew kamczacki lub siny, borówka kaukaska – ta niezwykła roślina ma wiele różnych nazw. Pod każdą z nich kryje się Lonicera caerulea, krzew osiągający wysokość około 1,5 m i podobną szerokość, który jest ceniony ze względu na smaczne, słodkie i wartościowe owoce.

Każdy krzew składa się z kilkunastu gałęzi. Są one pokryte zielonymi liśćmi, które utrzymują się bardzo długo – aż do końca października. Rośliny wytwarzają także dość ciekawe kwiaty – grona złożone z drobnych kwiatuszków o kremowym kolorze. Owocami są granatowe jagody o cylindrycznym kształcie, które zaczynają dojrzewać już na początku maja. Są słodkie i jadalne dla ludzi i zwierząt. Krzewy jagody syberyjskiej utrzymują się nawet przez 35 lat, co roku wydając sporo owoców. Plon jest bardzo obfity także dlatego, że owoce nie są wydawane równomiernie, przez wiele tygodni mogą wypuszczać kolejne jagody.

Borówka kamczacka ma kilka ciekawych odmian uprawnych, które wyróżniają się większymi i bardziej słodkimi owocami. Są to przede wszystkim ‘Wołoszebnica’ czy ‘Dlinopłodna’, które charakteryzują się wybitnym smakiem. Bardzo duże owoce ma także ‘Czelabinka’. Uprawiając borówkę warto posadzić kilka krzewów o różnych okresach owocowania, by przez całe wakacje mieć dostęp do jagód. Najwcześniejsza jest ‘Sinigłazka’, najpóźniejsza ‘Rebeka’. Borówka ‘Bulecorp’ to także popularna odmiana, ale nie tego gatunku. Jest to borówka amerykańska, roślina o owocach kulistych i znacznie większych, ale podobnych w smaku.

Borówka kamczacka (jagoda kamczacka - Lonicera caerulea) – właściwości owoców

Owoce jagodowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są niskokaloryczne, mają wiele właściwości leczniczych i odżywczych. Uznaje się je za superfoods, co oznaczy, że należą do grupy pokarmów o najsilniejszym działaniu odżywczym. Jagoda kamczacka na fali tej popularności także zyskała. Coraz częściej można spotkać ją w ogrodach, a owoce można kupić w warzywniakach i supermarketach.

Nie jest trudno się na nie skusić. Są smaczne, a przy tym naprawdę wartościowe. Bogate w witaminę C i pektyny, zawierają także bardzo dużo antocyjanów i flawonoidów. Pomagają w wyprowadzaniu z organizmu toksyn i metali ciężkich, dodatkowo zawierają antyoksydanty, które chronią przed chorobami nowotworowymi. Jagody kamczackie i borówka amerykańska to dwa najbardziej wartościowe źródła przeciwutleniaczy, więc powinno się po nie sięgać jak najczęściej.

I można to robić nie tylko latem, w czasie owocowania rośliny. Owoce borówki kamczackiej można przetworzyć i rozkoszować się nimi przez cały rok. Robi się z nich soki, dżemy, wina i smaczne nalewki. Te ostatnie stosuje się zwłaszcza w okresie przeziębień i grypy, ponieważ mają wpływ na odporność organizmu. Sprawdź także ten artykuł o wyborze sadzonek jagody kamczackiej.

Borówka kamczacka w ogrodzie - wymagania

Stanowisko dla jagody kamczackiej

Wymagania jagody kamczackiej nie są jakieś szczególne czy wygórowane. Przede wszystkim należy zapewnić jej słoneczne stanowisko, ponieważ im więcej światła, tym większe, smaczniejsze i ładniejsze są jej owoce. Jest to roślina, która lubi ciepło, ale większość rosyjskich odmian znosi spadki temperatur, więc nie trzeba przejmować się zapewnianiem jej zacisznego miejsca czy ściółkowaniem przed zimą.

W przypadku jagody syberyjskiej gleba nie ma większego znaczenia. Borówka kaukaska będzie rozwijała się w każdym podłożu, może poza podmokłym i za bardzo wysuszonym. W każdej innej glebie bardzo dobrze będzie się rozwijać, ale najlepsze będzie dla niej miejsce gliniasto-piaszczyste o średnim poziomie zwięzłości i niskim odczynie pH. Przed sadzeniem podłoże można wzmocnić dodając nieco kompostu lub obornika.

Borówka kamczacka i jej owoce na dłoni na tle krzewu, czyli jagoda kamczacka i jej pielęgnacja
Borówka kamczacka krok po kroku, czyli jagoda kamczacka, jej uprawa i pielęgnacja

Borówka kaukaska (jagoda kamczacka - Lonicera caerulea) – zakup sadzonek

Borówkę uprawia się wyłącznie z sadzonek. Nie warto ich pobierać samodzielnie, zwłaszcza że w szkółkach znajdują się dobrej jakości, wysokie i rozwinięte sadzonki w niewielkich cenach. Samodzielne rozmnażanie borówki kaukaskiej może wyczerpać naszą cierpliwość, ponieważ roślina zaczyna dość późno owocować.

Najlepszą opcją jest zakup sadzonek w pojemnikach. Uprawiane w nich rośliny z reguły mają system korzeniowy w dobrym stanie, są dobrze nawodnione i zasilone nawozami. Na dodatek można sadzić je przez cały rok, nie tylko jesienią czy wczesną wiosną. Kupując sadzonki warto sprawdzić jakość ich liści, ich wysokość i stopień zagęszczenia. Sadzenie należy zawsze przeprowadzić w ten sposób, by roślina znajdowała się na takim samym poziomie, jak w szkółce.

Borówka kamczacka – pielęgnacja krok po kroku

Chociaż zapewnienie jagodzie kamczackiej odpowiedniego stanowiska może sprawić mały problem, jej pielęgnacja jest bardzo mało wymagająca. Jagoda kaukaska prawie nie wymaga podlewania – należy o tym pamiętać wyłącznie w czasie długotrwałych susz lub na początku, przez tydzień czy dwa po posadzeniu rośliny.

Nie ma także większego problemu z nawożeniem roślin. Zabieg zasilania można przeprowadzić tylko raz na dwa sezony! Jeśli dobierzesz odpowiednie składniki, nie jest konieczne zastosowanie żadnych środków wzmacniających między nawożeniem. Borówka najbardziej lubi dodatek obornika lub kompostu. Robi się to bardzo prosto – należy wykopać niewielkie wgłębienia wokół krzewów, a następnie dodać do nich nawóz wymieszany z podłożem. Dzięki temu składniki odżywcze szybciej się przyjmą. Od czasu do czasu może być konieczne zastosowanie preparatu zakwaszającego, ale trzeba wykonywać badania pH wody, żeby stwierdzić, jak to działa.

Problemem nie będzie także przycinanie borówki. W uprawie przydomowej w ogóle nie trzeba tego robić, dlatego że nie potrzebujesz mieć szczególnie dużo miejsca wokół rośliny. Dlatego uprawa jagody kamczackiej jest prostsza niż borówki amerykańskiej – przycinanie borówki musi być regularne i dość intensywne, tutaj ten problem w ogóle odchodzi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny