Bożodrzew - opis rośliny

Bożodrzew - skąd pochodzi roślina

Bożodrzew - Ailanthus, znany jest również jako ajlant. Roślina ta zaliczana jest do rodziny biegunecznikowatych - Simaroubaceae. Do rodziny biegunecznikowatych zaliczanych jest około 20 rodzajów, w których znajduje się około 110 gatunków roślin. Rodziny te naturalnie występują w obszarach tropikalnych, choć zdarza się także, że pojawiają się również w innych miejscach.

Rośliny z tej rodziny zawierają gorzkie substancje, które mają działanie przeciwwirusowe, a także antymalaryczne. Właśnie z tego powodu rośliny te bardzo często stosowane były i są w medycynie. Co więcej, rośliny cechuje działanie owadobójcze. Niektóre z tych roślin są także znanymi roślinami ozdobnymi, które wykorzystywane są do obsadzeń ogrodów przydomowych, parków czy skwerów.

Do rodzaju bożodrzew zaliczanych jest 7 gatunków, które naturalnie występują w tropikalnych częściach Azji i Australii. Warto wiedzieć, że najbardziej popularnym i rozpowszechnionym w uprawie gatunkiem jest bożodrzew gruczołkowaty - Ailanthus altissima, który nazywany jest ajlantem gruczołowatym, bożodrzewem chińskim i japońskim. Pamiętajmy jednak o tym, że w wielu obszarach, w tym i w Polsce, bożodrzew uważany jest za gatunek inwazyjny.

Bożodrzew gruczołkowaty - czym charakteryzuje się to pospolite drzewo ozdobne

Jeśli interesuje nas brzoza karłowata - Betula nana, liliowiec 'Stella' - Hemerocallis x hybrida 'Stella', czy właśnie bożodrzew chiński - Ailanthus altissima, powinniśmy zapoznać się z tym, jak wygląda opis rośliny. Dzięki temu będziemy w stanie dowiedzieć się, gdzie najlepiej będzie prezentowała się ta ozdobna roślina.

Otóż bożodrzewy gruczołkowate to drzewa tak jak i brzozy karłowate. Są to szybko rosnące drzewa, które w Polsce mogą dorosnąć do około 30 m wysokości. Na starszych pniach widoczna jest spękana kora. Co ciekawe, nawet jednoroczne pędy są bardzo grube, grubsze od jesionu. Bożodrzew to roślina, dla której charakterystycznym elementem są gęsto i delikatnie omszone młode pędy, które mają żółtawy odcień. Bożodrzew japoński wydaje dużo odrostów korzeniowych, co jest korzystne przy rozmnażaniu z sadzonek korzeniowych.

Liście bożodrzewów ułożone są na pędach skrętolegle. Są one bardzo duże, ponieważ osiągają nawet do 80 cm długości i są one nieparzystopierzastozłożone. Jeden liść składa się 15-25 jajowatolancetowatych listków. Listki mogą osiągać do około 12 cm długości, które z wierzchu są ciemnozielone, natomiast od spodu sino-niebieskie. Charakterystycznym elementem jest to, że przy podstawie każdego listka znajdują się ząbki z gruczołkami, które po roztarciu wydzielają nieprzyjemny zapach.

Bożodrzew japoński wytwarza jedno- lub obupłciowe kwiaty, które zebrane są w gęste wiechowate kwiatostany, które dorastają do około 30 cm długości. Ich owocami są wąskie skrzydlaki, dorastające do 4 cm długości. Wewnątrz nich znajduje się orzeszek, który jest umieszczony centralnie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych drzewach ozdobnych do ogrodu.

Ailanthus altissima - jak uprawiać sadzonki

Ajlant gruczołowaty - jakie wymagania mają drzewa

Bez względu na to, czy interesujemy się uprawą liliowców 'Stella', wierzb, brzóz, bożodrzewów lub innych roślin, które uprawiane są jako rośliny ozdobne, wykorzystywane w ogrodach przydomowych, parkach, czy innych miejscach, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają rośliny.

Kiedy wiemy, jakie wymagania mają rośliny i zastosujemy się do nich, mamy większą szansę na to, by wyhodować dorodne i pięknie kwitnące rośliny. Dodatkowo nie będziemy mieli problemu z wystąpieniem chorób, które spowodowane są źle dobranym stanowiskiem i stanowią duże zagrożenie dla chorób.

Otóż w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by bożodrzew rozwijał się w odpowiednio przygotowanym podłożu. Dlatego najlepiej sadzić go na żyznych, wilgotnych i wystarczająco głębokich glebach, które mają odczyn zasadowy. Warto pamiętać też o tym, by były one bogate w wapno. Jednak nie mogą mieć one odczynu kwaśnego, a także nie powinny być podmokłe. Odpowiednie będzie nasłonecznione lub lekko zacienione stanowisko.

Bożodrzew gruczołkowatey, Ailanthus altissima i zbliżenie na jego liście, a także uprawa
Jakie wymagania ma bożodrzew gruczołkowatey, Ailanthus altissima, czyli uprawa krok po kroku

Bożodrzew chiński - co musimy wiedzieć o pielęgnacji sadzonek i roślin

Jeśli zapewnimy naszej roślinie odpowiednie wymagania, możemy być pewni, że cała uprawa przebiegnie bez większych problemów. Dodatkowo nie będziemy mieli problemu ze zbędną i często problematyczną pielęgnacją. Zobaczmy więc, co warto wiedzieć o uprawie rośliny, jaką jest bożodrzew.

Bożodrzew gruczołkowaty - Ailanthus altissima, to dość mało wymagająca roślina, która nie wymaga od nas dużej pielęgnacji. Jeśli zasadzimy ją w odpowiednim miejscu, tylko przez kilka pierwszych lat będziemy musieli dbać o to, kiedy i w jakiej częstotliwości przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.

Jeśli chodzi o pierwsze lata uprawy, jeśli nie mamy odpowiedniego rodzaju gleby, powinniśmy przeprowadzić zabieg wapnowania gleby. Co więcej, nie możemy zapominać o podlewaniu i nawożeniu młodej rośliny, dzięki czemu będzie się ona lepiej rozwijała. Podlewanie, zwłaszcza w pierwszym roku uprawy i w czasie upałów, powinno być przeprowadzane regularnie.

Ajlant gruczołowaty - cena i zastosowanie

Cena za bożodrzew nie jest wysoka. Pamiętajmy jednak o tym, że bożodrzewy mogą być dostępne w różnych cenach, a zależą one od tego, jak duża jest sadzonka drzewa, gdzie ją kupimy i od jakiego producenta pochodzi. Z reguły jednak cena za bożodrzew wynosi około 25 zł.

Przejdźmy jednak do zastosowania bożodrzewów. Otóż drzewo to traktowane jest jako roślina ozdobna. Do najbardziej popularnych odmian zaliczane są 'Pendulifolia', 'Hongye', 'Erythrocarpa', czy też 'Aucubaefolia'. Dodatkowo wykorzystywany jest sok żywiczny tych drzew.

Warto wspomnieć też o tym, że drewno roślin stosowane jest przy produkcji papieru i w meblarstwie. Z kolei liście wykorzystuje się przy hodowli jedwabników. Ajlant jest też surowcem lekarskim o właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych, przeciwgorączkowych i przeciwskurczowych.

ikona podziel się Przekaż dalej