Brązowienie tui - jaki wpływ ma niewłaściwa pielęgnacja na choroby iglaków

Sposób pielęgnacji tui jest niezwykle ważny. Powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo nawozi się tuje, podlewa, ale również, jak formujemy tuje. Jeśli natomiast nie będziemy wiedzieć, jak formować tuje, czy też jak je nawozić i nawadniać, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami, między innymi brązowieniem igieł tui.

Zacznijmy od tego, że tuja, między innymi bardzo popularna tuja 'Szmaragd', to roślina, która będzie źle reagowała zarówno na nadmiar, jak i niedomiar wody. Ze względu na swój płytki system korzeniowy, tuja 'Szmaragd' jest wrażliwa na niedobór wody, ponieważ w upalne dni, słońce może przesuszyć jej korzenie. Co więcej, możemy spotkać się z brązowieniem igieł od środka drzewa.

Pamiętajmy też o tym, że nadmiar wody również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ korzenie nie są w stanie pobierać wody, przez co igły zaczynają żółknąć, a później brązowieją, co skutkuje usychaniem tui 'Szmaragd'. Co więcej, jeśli nasze tuje płożące lub inne, będą uprawiane w nadmiarze wody, wtedy na naszych roślinach mogą pojawić się choroby grzybowe. Igły mogą żółknąć, brązowieć i usychać w momencie, gdy pojawi się susza fizjologiczna. Jednak jeśli chcemy jej zapobiec, zaleca się wyściółkowanie gleby wokół pnia korą sosnową, która zapobiega wyparowywaniu wody z gleby. Pamiętajmy, że nasze drzewo lub krzew wymaga polewania również na jesień i w zimie.

Nasza tuja płożąca lub też inna wymaga nawożenia do prawidłowego rozwoju. Jeśli w glebie nie będzie wystarczająco mikro- i makroelementów, wtedy igły od dołu, od góry, od zewnątrz, ale także od środka, mogą żółknąć, brązowieć, a na końcu usychać. Jeśli borykamy się z takim problemem, powinniśmy zastosować preparat wieloskładnikowy lub środek przeznaczony dla żywotników.

Tuja brązowieje - wpływ środowiska miejskiego na brązowienie tui

Żywotniki, czyli tuje, to rośliny, które cechują się dość dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Pamiętajmy jednak o tym, że zanieczyszczenie powietrza i gleby cały czas wzrasta, co sprawia, że pojawia się coraz więcej substancji toksycznych, które mają wpływ na rozwój roślin.

Dlatego też warto wiedzieć, że w bardzo zasolonych i zanieczyszczonych miejscach nawet tuje mogą mieć problem z prawidłowym rozwojem. W takich miejscach tuje nie mają możliwości do pobierania składników odżywczych i wody, przez co ich igły zaczynają brązowieć.

Brązowienie tui rosnącej w ogrodzie, a także przyczyny brązowienia igieł tui, zwalczanie, zapobieganie i sposoby na brązowienie tui
Brązowienie tui krok po kroku, czyli przyczyny, zapobieganie, zwalczanie, porady, sposoby na brązowienie tui krok po kroku

Brązowienie może pojawiać się od dołu, od góry, od zewnątrz, ale możemy również zauważyć brązowienie w środku rośliny. Sposobów na walkę z tym problemem nie ma wiele, ale najbardziej skuteczne jest niesadzenie roślin w pobliżu dróg. Dzięki temu po zimie, latem, jesienią oraz zimą nasze iglaki będą zdrowe i zielone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tujach na żywopłot?

Szkodniki i choroby iglaków - co się dzieje, że tuja brązowieje

Jeśli z dołu, z góry, czy też od zewnętrznych stron, w okresie jesieni, czy też po zimie lub w ciągu roku, na naszych drzewach i krzewach pojawi się brązowienie, powinniśmy wiedzieć, że może to być skutek występowania chorób grzybowych i szkodników. Wtedy musimy wiedzieć, jaki środek do pryskania będzie najlepszy i kiedy wykonać ten oprysk.

Zacznijmy od tego, że tuje mogą zostać porażone przez choroby grzybowe, jakimi są np. fytoftoroza, fuzarioza i opieńkowa zgnilizna korzeni. Rośliny porażone tymi chorobami, bez różnicy, czy jest to tuja płożąca, czy tuja wysoka, powinniśmy pryskać fungicydami, czyli środkami przeznaczonymi do walki z chorobami grzybowymi. Pamiętajmy jednak o tym, że bardzo zainfekowane części rośliny musimy usunąć i spalić. Z reguły choroby najbardziej rozwijają się wczesnym latem, przez co na jesień roślina jest już bardzo zainfekowana. Termin wykonania oprysków podany jest na opakowaniu preparatu. Najczęściej oprysk przeprowadza się jesienią lub wczesną wiosną.

Kolejnym problemem, jest pojawienie się szkodników na tujach, choć zdecydowanie częściej spotkamy się z chorobami żywotników niż z ich szkodnikami. Jednak powinniśmy zapoznać się chociaż z dwoma, które pojawiają się najczęściej. Pierwszym z nich jest miodownica cyprysikowa, która jest mszycą. Powoduje ona brązowienie i zasychanie igieł. Najlepszy preparat na miodownicę to Mospilan lub Karate. Misecznik tujowiec to kolejne zagrożenie, które może spowodować zahamowanie wzrostu tui. Do walki z tym szkodnikiem również zaleca się Mospilan lub Karate. Musimy jednak pamiętać o tym, że nasza roślina powinna być kontrolowana zarówno na wiosnę, na jesień, jak i latem i zimą.

ikona podziel się Przekaż dalej