Bromelia – kwiat doniczkowy o niezwykłym wyglądzie

Bromelia to najbardziej charakterystyczny przedstawiciel rodziny ananasowatych. Co ma wspólnego z tym pysznym owocem o niezwykłym wyglądzie? Bardzo wiele! Przede wszystkim pióropusz – o ile ten na owocach ananasa jest zielono-niebieski i mało atrakcyjny, pióropusz bromelii jest piękny. Składa się z barwnych listków, które tworzą wysoki pióropusz. Są ładnie wygięte i ostro zakończone. Mają intensywne kolory. Najbardziej popularne są bromelie o czerwonych liściach, ale są także różowe w dziesiątkach odcieni, żółte, jasnozielone, fioletowe lub ciekawie nakrapiane.

Rozeta liści tworzących pióropusz wyrasta z licznych liści odziomkowych, także ułożonych w rozetę. Są one znacznie dłuższe, mają intensywnie zielony kolor. Można je porównać do liści mieczyków. Ostatnio pojawiło się sporo odmian bromelii o liściach ozdobnych, udekorowanych nietypowym marmurkiem lub krótszych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kalii doniczkowej?

Odmiany i gatunki bromelii

Bromelie to ogromny zbiór różnych gatunków, które są do siebie niezwykle podobne. Dlatego większość z nich nazywa się po prostu bromelią, nie wymieniając ich faktycznych nazw gatunkowych. Więcej – wyróżnia się nawet odmiany, których nazwy dodaje się po prostu do nazwy rośliny, jak bromelia Specialist czy bromelia Brigada. Te rośliny doniczkowe zachwycają urokiem.

Gatunki bromelii różnią się między sobą kolorem liści oraz barwą, wielkością i kształtem pióropusza. Niektóre z nich są znacznie bardziej atrakcyjne. Wymagania i sposoby uprawy niemal wszystkich gatunków są takie same. Warto jednak pamiętać, że barwniejsze liście mogą potrzebować więcej słońca. Jeśli marzy ci się kolorowy parapet czy kwietnik jest jedno wspaniałe rozwiązanie: bromelia mix! Nie ma bardziej ciekawych roślin niż właśnie bromelia mix gatunków na pewno zwróci uwagę.

Pod nazwą bromelia możemy znaleźć liczne kwiaty doniczkowe:

  • Echmea o zielono-szarych, ozdobnych liściach i dużej, różowej rozecie w kształcie astrów,
  • Guzmania, która prawie jako jedyna występuje pod swoją nazwą. To najbardziej typowy gatunek – długie, zielone liście i wysoki, czerwony lub żółty pióropusz,
  • Bilbergia o ciekawych, zwisających pióropuszach, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Najczęściej jest zafarbowana na różowo,
  • Fireza o liściach typowych jak guzmania, ale płaskim, wzniesionym pióropuszu z drobnych listków,
  • Oplątwa – najbardziej oryginalna i najciekawsza ze wszystkich, której pióropusz składa się z licznych długich i nieregularnych listków,
  • Neoregelia, której rozeta jest zwieńczona koroną pięknych, różowych liści. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych.

Bromelia doniczkowa – kwitnienie

Wiele osób myśli, że kolorowa część bromelii doniczkowej to kwiat. Nic bardziej mylnego. Barwny pióropusz składa się z liści. Kwiaty pojawiają się między nimi – są drobne, białe lub jasnozielone i niepozorne. Nie przyciągają wzroku i nie można powiedzieć, że ozdobą bromelii. Kwitnienie nie ma określonego czasu. Bromelia doniczkowa uprawiana w domu może zakwitnąć w dowolnym okresie roku, kiedy już rozwinie się pióropusz.

Niestety, kwitnienie bromelii oznacza, że roślina zacznie obumierać. Jest jak jej bliska krewna – agawa – kwitnie tylko raz w życiu, po opadnięciu kwiatów jej pióropusz, a następnie liście brązowieją i zasychają. Przestają być atrakcyjne i należy jej wyrzucić. W takim wypadku nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nie pomoże. Jest jednak dobra wiadomość – wokół rośliny w okresie obumierania pojawiają się nowe rozetki, które możesz rozsadzić do doniczek i znów hodować bromelię.

Kolorowe bromelie, czyli bromelia doniczkowa i jej uprawa, pielęgnacja czy kwitnienie, a także nawożenie, podlewanie i wskazówki
Bromelia doniczkowa - piękny kwiat doniczkowy - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Zakup bromelii doniczkowej

Przyniesiony ze sklepu kwiat doniczkowy powinien być dobrej jakości. Sprawdź, czy na liściach bromelii nie ma pęknięć czy plamek. Zwróć uwagę na spód blaszek liściowych. Nie powinno być na nich żadnych pajęczyn – to mógłby być wełniak, którym możesz zarazić inne rośliny doniczkowe w domu.

Rozwinięte bromelie wyglądają pięknie, ale jeśli chcesz się nimi długo cieszyć, wybierz raczej mniejsze, dopiero rozwijające się pióropusze. Duże rośliny oznaczają, że bromelia utrzyma się jeszcze maksymalnie kilka miesięcy.

Bromelia doniczkowa w domu

Bromelia nie ma zbyt dużych wymagań. Tak naprawdę jej hodowla powinna udać się nawet początkującym ogrodnikom. Kluczem jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Bromelia doniczkowa idealnie wzrasta w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza, więc w naszych warunkach klimatycznych dobrze sobie radzi w mieszkaniu. Zimą nie trzeba jej przenosić do innych pomieszczeń, w chłodnym okresie lubi 20 stopni. Niższa temperatura w domu, zwłaszcza w połączeniu z nadmiernym podlewaniem może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania całej rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych?

Bromelia to jedna z tych roślin doniczkowych, które nie lubią suchego powietrza. Nie przepadają także za przeciągami, więc ustawienie jej na linii na przykład drzwi balkonowych to niezbyt dobre rozwiązanie. Bromelia uwielbia rozproszone światło. Jeśli wybierzesz którąś z odmian o srebrzystych liściach, możesz postawić roślinę na parapecie, przy większym dostępie do słońca.

Kwiat sadzi się w podłożu do roślin doniczkowych o typowym składzie. Ziemię można wymieszać z odrobiną torfu i piaskiem, ale nie jest to konieczne, by roślina dobrze się rozwijała. Tak naprawdę po przyniesieniu ze sklepu rośliny nie trzeba przesadzać. W doniczkach często znajduje się ziemia z nawozem startowym, który służy roślinie.

Niezwykłe podlewanie bromelii

Jak uprawiać i jak pielęgnować bromelię? Hodowla może być trudna o tyle, że podlewanie bromelii jest nieco inne niż w przypadku pozostałych roślin. Większość gatunków bromelii to epifity – rośliny czepiające się drzew, rosnące na ich korze, o zredukowanym systemie korzeniowym. Dlatego nadmiar wody może im szkodzić. Mokre podłoże z pewnością nie będzie służyć bromelii. Należy ją podlewać zupełnie inaczej, ponieważ to nie korzenie chłoną wodę. Za to zadanie odpowiedzialne są… liście.

Odwapnioną i odstaną wodę w temperaturze pokojowej wlewa się między rozetę liści. Te są z reguły tak grube i ciasno ułożone, że woda nie wycieka do podłoża. Tak właśnie powinno być. Roślinę podlewa się raz w tygodniu. Liście wymagają także zraszania. Konieczna jest do tego miękka woda, by na pięknych liściach nie pojawił się szpecący osad. Możesz także użyć do tego nawozu do bromelii wymieszanego z wodą.

Bromelia – rozsadzanie i pielęgnacja małych rozetek

Zanim kwiat zupełnie obumrze, obok głównej rozety wyrasta czasem nawet kilka małych. Jeśli je zasadzisz do nowej doniczki, możesz uzyskać kolejną piękną i pięknie wybarwioną bromelię.

Odnóżki na początku należy zostawić przy roślinie matecznej, aż ta nie obumrze całkowicie. Zanim je porozsadzasz do doniczek powinny mieć połowę wysokości wcześniejszej rośliny. Możesz je napełniać wodą, ale w niewielkich ilościach, by nie zgniły.

Zapewnij rozsadom takie warunki, jak dorosłej bromelii. Od momentu rozsadzenia do kwitnienia będą się rozwijać co najmniej rok. W tym czasie powoli zacznie tworzyć się pióropusz. Zapewnij im tylko ciepło, zraszaj liście i podlewaj miękką wodą, a będą równie piękne jak bromelia-matka. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii doniczkowej.

ikona podziel się Przekaż dalej