Brunnera wielkolistna – charakterystyka gatunku


Nie jest to typowa niezapominajka. Brunera microphylla wyróżnia się wyjątkowymi liśćmi, ozdobionymi niepowtarzalnym rysunkiem. To sprawia, że bylina jest atrakcyjna przez cały sezon, nie tylko w czasie kwitnienia. Ciemnozielone liście odziomkowe tworzą kępę o dekoracyjnych walorach. Jest gęsta, lekko wzniesiona, a na dodatek na sercowatych liściach pojawiają się białe i szare przebarwienia o różnym biegu.

Te niezwykłe byliny zachwycają przede wszystkim kwiatami. Duże, obfite kwiatostany pojawiają się wysoko ponad kępą liści, zajmują prawie całą górną część wzniesionych, wyprostowanych pędów. Kwiat brunnera jest bardzo atrakcyjny. Pojedyncze, drobne kwiatki są typowe dla niezapominajek – niebieskie, składające się z kilku płatków, jedyną różnicą jest to, że nie są ozdobione żółtym oczkiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także w tym miejscu popularne byliny.

Brunnera wielkolistna – najpowszechniejsze odmiany w ogrodzie

Jedną z najciekawszych odmian brunnery jest ‘Langtrees’. Ma typowe kwiatostany, na uwagę zasługują jej liście, bardzo duże i niezwykle ozdobne, znajduje się na nich wyraźny, jaśniejszy wzór. Zanim pojawią się kwiaty, bylina jest nieco podobna do hosty. Jeśli zainteresował cię ten temat, z tego artykułu dowiesz się więcej o hostach.

Kolejna znana odmiana tej wyjątkowej rośliny to ‘Variegata’, co można przetłumaczyć jako „obrzeżona”. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że na brzegach liście mają jaśniejszą obwódkę, która dodaje im uroku. Brunnera wielkolistna ‘Variegata’ osiąga około 40 cm wysokości i stosunkowo szybko się rozprzestrzenia. Najbardziej nieszablonowa odmiana tej rośliny to ‘Alba’. Zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na duże, bardzo dekoracyjne, pstrokate liście, lecz także ze względu na białe, urocze kwiatuszki.

Brunnera o białych liściach przepięknie się prezentuje. Roślina jest delikatna i bardzo atrkacyjna, a jej uprawa nie jest szczególnie skomplikowana.
Brunnera - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Brunnera microphylla – wymagania i stanowisko

Wymagania rośliny nie są szczególnie duże. Brunnera to roślina uwielbiająca cień. Nie będzie się rozwijała w słońcu, w półcieniu jej kwitnienie i wygląd będzie pozostawiał wiele do życzenia. To najlepszy gatunek do zagospodarowania cienistych zakątków ogrodu. Bardzo dobrze znosi konkurencję, więc może znaleźć się w nich z funkiami i begoniami bulwiastymi – razem stworzą naprawdę wyjątkową rabatę, na której brunnera będzie królować przez całą wiosnę. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe zebrane w tym miejscu.

Kwiat brunnera wymaga kwaśnego podłoża, najlepiej próchnicznego i dość dobrze przepuszczalnego. Nie lubi zbyt suchych miejsc, chociaż nadmierna wilgotność też jej nie służy. Zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni, zbyt suche do zamierania całej rośliy. Warto znaleźć dla niej takie miejsce, na którym łatwo będzie można utrzymać stały poziom wilgotności gleby.

Uprawa brunnery wielkolistnej

Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana, ale wymaga uwagi i pewnej regularności. Brunnera lubi nawożenie kompostem i inne preparaty organiczne. Jeszcze przed sadzeniem warto wzbogacić glebę o dobrze przefermentowany kompost lub sklepową mieszankę z torfem. To także pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Później należy przeprowadzać nawożenie regularnie co roku, najlepiej stosując płynne lub granulowane nawozy organiczno-mineralne lub środki organiczne. Sprawdź także inspiracje na kwiaty wiosenne zebrane w tym miejscu.

Brunnera wymaga także podlewania. Utrzymanie stałej wilgotności podłoża jest warunkiem powodzenia uprawy, dlatego w upalne lata można podlewać ją niewielkimi ilościami wody nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie jest konieczna żadna pielęgnacja na zimę. Brunnera wielkolistna bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych i dobrze znosi mrozy. Niektóre bardziej ozdobne odmiany mogą jednak wymagać osłon na zimę, można więc przykryć kępy gałęziami drzew iglastych.

Roślina szybko się rozprzestrzenia, dlatego rozmnaża się ją przez podział kęp. To najlepszy sposób na zachowanie cech macierzystych odmiany. Kępy uzyskane z nasion mogą różnić się od rośliny macierzystej wzrostem, bujnością, a nawet kolorem liści i kwiatów. Rozmnażanie wegetatywne przeprowadza się wiosną, sadzonki należy ukorzenić w inspekcie przed wysadzeniem na stałe miejsce. Roślina przyjmuje się bez problemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny