Brzoskwinia w ogrodzie i w kuchni - pielęgnacja, choroby, nalewka i inne porady

W ogrodzie, poza roślinami ozdobnymi, warto posadzić drzewa owocowe. Sporą popularnością cieszą się śliwy, jabłonie i grusze. Te klasyczne wybory można uzupełnić o nieco bardziej egzotyczne drzewka. Jednym z nich jest brzoskwinia zwyczajna. Dobrze rośnie w naszym klimacie i wydaje smaczne owoce. Jak można wykorzystać samodzielnie wyhodowane plony? Jakie choroby atakują brzoskwinię i jak wygląda jej pielęgnacja? O tym opowiadamy w dalszej części artykułu.

Charakterystyka i wymagania stanowiskowe brzoskwini

Brzoskwinia jest znanym w wielu częściach świata drzewem owocowym. Należy do rodziny różowatych, jest też zaliczana do podrodziny śliwowych. Typowym przedstawicielem gatunku jest brzoskwinia zwyczajna. Prawdopodobnie pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin. Dorasta do maksymalnie 6-8 metrów wysokości(choć z reguły jest niższa) i żyje około 30 lat. Kora drzewa ma ciemną, brunatnoszarą barwę, u dołu prawie czarną. Ponadto jest podłużnie spękana. Na gałęziach brzoskwini pojawiają się błyszczące, faliście ząbkowane, lancetowate liście. W okresie kwitnienia, od marca do kwietnia, roślinę zdobią różowe kwiaty o licznych słupkach i pręcikach.

To popularne drzewko nie rośnie dziko. Obecnie występuje jedynie w uprawach. W Polsce popularnością cieszą się odmiany „Inka”,” Iskra”, „Reliance”, „Harnaś”. Wytwarzają smaczne owoce pojawiające się już w kwietniu. Można zbierać je aż do końca lata. Do prawidłowego rozwoju brzoskwinia potrzebuje ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Miejsce posadzenia drzewka musi być też osłonięte przed wiatrem. Oprócz tego trzeba zapewnić mu żyzną, przepuszczalną i bogatą w wapń glebę. Optymalne pH jest obojętne lub lekko kwaśne. Brzoskwinie posadzone na ziemiach podmokłych i kwaśnych nie będą wydawać owoców.

Cięcie brzoskwini i choroby – kędzierzawość liści brzoskwini

Opisywane drzewko owocowe nie wymaga nawożenia, pod warunkiem, że rośnie na odpowiedniej glebie. Podlewanie przeprowadza się tylko podczas suszy. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie brzoskwini. Wykonuje się wcześnie, już w drugiej połowie marca. Skracanie pędów pobudza je do rozwoju i sprawia, że korona staje się rozłożysta. Jeśli chodzi o choroby to najczęstszą jest kędzierzawość liści brzoskwini. Objawia się deformacją liści, stają się grube, pofałdowane i kruche. Środkiem do zwalczania tej choroby jest Miedzian 50 WP. Opryski przeciwko kędzierzawości przeprowadza się jesienią. Inne choroby to parch brzoskwini i szara pleśń.

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju i pielęgnacja sprawiają, że brzoskwinia wydaje bogate plony. Owoce można następnie spożytkować na różne sposoby. Wystarczy jest zerwać i zjeść lub też dodać do ciasta czy innej potrawy. Warto też przygotować przetwory takie jak dżem, konfitury, kompot i syrop. Ciekawą propozycją jest nalewka z brzoskwiń. Poza owocami do jej stworzenia potrzebny jest cukier, miód, spirytus lub wódka. Oczywiście ilość składników i sposób wykonania zależy od przepisu. Najprościej jest zasypać owoce cukrem, odczekać trzy dni i zalać alkoholem. Po odczekaniu dwóch miesięcy i przefiltrowaniu całości nalewka z brzoskwiń jest gotowa.